Motor teknolojisiyle hayranlık uyandıran Koenigsegg Gemera tanıtıldı

0
447
Koenigsegg Gemera

Cenevre Otomobil Fuarı’nın iptal edilmesiyle görücülerin maruz kaldığı en büyük sürpriz olarak karşımıza çıkan Koenigsegg Gemera yine özgün dinamiklerle fark yaratacak.

İsveç merkezli Koenigsegg, adını duyurmaya başladığı ilk dönemlerden itibaren motor teknolojileri konusunda bizleri hep heyecanlandırmayı başardı. One modeliyle birlikte bunu güç/ağırlık oranındaki başarısıyla da perçinleyen markanın gözümüzün önünde adeta devlere meydan okuyuşlarına şahit olduk. Bugatti ile girdiği 0-400-0 yarışında rakibini adeta hezimete uğratan ekibin bir süredir gizlenen projesi nihayet örtülerinden kurtuldu. Dijital lansmanlara tanıtılan Koenigsegg Gemera, markasının ilk dört kişilik otomobili olarak da yepyeni bir kullanıcı kitlesine erişmeyi hedefliyor. Mega-GT olarak tanımlanan otomobil motor bölümünde getirdiği teknolojilerle yine bizleri heyecanlandırmayı başardı.

Koenigsegg Gemera teknik özellikleri

Sözü çok dolandırmadan direkt beraberinde önemli bir teknolojiyi getiren motor bölümüne yakından bakalım. Öncelikle sizlerle rakamsal verileri paylaşmak istiyoruz. Gemera toplamda 1.700 PS güce ve 3.500 Nm torka sahip bir otomobil olarak karşımıza çıkıyor. İlk bakışta böyle bir sınıftaki otomobil için normal gelebilecek bu rakamlar, 2.0 litre hacminde ve üç silindirli bir içten yanmalı motorla gelmesiyle birlikte çok daha anlamlı hal alıyor. Markanın patentli teknolojisi olan Freevalve’in kullanıldığı bu makine çift turbo ile destekleniyor. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle ise ortaya 600 PS güç ve 600 Nm tork üreten üç silindirli bir motor çıkıyor. Maksimum torkun 2.000 ile 7.000 devir gibi oldukça geniş bir aralıkta verilmesi de ilgi çekici.

Geriye kalan güç ise hibrit sistemin elektrik motorları tarafından karşılanıyor. Bunun için toplamda üç elektrik motoru kullanılıyor ki bu üniteler toplamda 1.100 beygirlik destek sağlıyor. İşin içerisinde elektrik olmasından ötürü ivmelenme konusu da bir hayli ütopik seviyelerde. 0’dan 100’e hızlanması sadece 1,9 saniye süren otomobil yeni bir 0-400 rekoruna da göz kırpıyor. Elektrik konusunu geride bırakmadan Gemera’nın 50 kilometrelik saf menzil vadettiğini ve bu modda 300 km/s‘e kadar çıkabildiğini de belirtmeden geçmek olmaz. Karbon monokok şasi üzerine imal edilen ve bu hafif alaşım dinamikler sayesinde toplam ağırlığı 1.850 kilogram olan otomobil, yüksek rijitlik ile kendine has bir sürüş deneyimi vadedecek. Toplamda 300 adet üretileceği açıklanan Gemera yaklaşık 1 milyon dolara alıcı bulacak.