Ford D1210 Kamyon | Ara Gaz Kralı Efsane Kamyon

0
2191
Ford D1210 aragaz
Ford D1210 aragaz

Sekizsilindir Youtube kanalımızda sadece otomobiller değil, ticari araçlara da yer vermeye gayret ediyoruz. Ancak bu bağlamda, daha çok otobüs modelleri konuğumuz olmuştu. Diğer taraftan, 6×6 serimiz ile Iveco Magirus ve Ural marka kamyonları da sizlerle birçok kez buluşturmuştuk. Ayrıca Renault Premium çekici ve Desoto 200 kamyonet de ilginizi fazlasıyla çekmişti. Şimdi ise sıra Türkiye’nin taşımacılık tarihine damga vurmuş, belki de en fazla hatırda kalan kamyonu, Ford D1210 modeli ile beraberiz.

Ford D1210 videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız.

Efsane kamyon Ford D1210, uzun yıllar Otosan tarafından üretilerek ülkemiz taşımacılığın en önde gelen araçlarından bir tanesi olmuştu. Derli toplu tasarımı, çok da büyük bir motora sahip olmamasına rağmen tonlarca yükü sırtlayıp taşıyabilmesi, düşük işletim maliyetleri ile tam da Türkiye koşullarına uygun bir kamyondu. Aslında onun efsane olması bu nedenle bir tesadüf değildi.

Ancak Ford D1210 kamyonun efsane olmasını şüphesiz bir başka nedeni daha vardı. O da; kulaklara kazınmış olan dehşet egzoz sesi ve de tabi ki de ara gazı. Bu kamyona, yollarda kaldığı dönemde rastlamış hangi kişi bu dehşet ve yüksek egzoz sesini unutabilir ki?. Yük kapasitesinin belki de 2 katı yüklenmiş bir D1210, özellikle rampada yeri göğü inletir, gök gürültüsü gibi yanımızdan geçip giderdi.

İşte biz de bugün, Ford D1210 testimiz ile sizlere bu eski dönemleri hatırlatmayı ve kulağınızın pasını silmeyi hedefledik. Hem aracın tarihinden kısaca bahsettik, hem de sürüşünü bol bol ara gaz ve egzoz sesi ile besledik. Umarız videomuzu beğenirsiniz.