Kış lastiği seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir?

0
910
Kış lastiği seçimi
Kış lastiği seçimi

Kış lastiği seçimi yapmak, birçok farklı markanın çok farklı fiyatlara sahip ürünleri nedeniyle kafa karıştırıcı olabiliyor. Bu nedenle bugünkü videomuzda bu seçimi yaparken nelere dikkat etmek gerekir, hangi bilgi ve kaynaklar bu amaçla kullanılabilir sizlere izah etmeye çalışacağız.

Kış lastiği seçimi videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız.

Kış lastiği seçimi yaparken çok farklı kriterleri kullanmak, şüphesiz herkesin kendi bütçesi için en iyi lastiği seçebilmesi için önemli bir yöntem. Tanıdık bir lastik bayisi ile görüşmekten tutun, bu konuda bilgi alınabilecek en önemli kaynaklardan bir tanesi olan yabancı web sitesine, lastik etiketine ve taban desenine ve de geçmiş tecrübelere kadar birçok farklı kriteri sizlerle paylaştık.

Sürücüler, kış lastiği seçimi konusunda, 1 Aralık tarihi itibariyle kış lastiklerinin ticari araçlarda zorunlu hale gelmesiyle daha yoğun bir şekilde arayışa geçtiler. Diğer taraftan binek araçlar için herhangi bir zorunluluk yok. Ancak olmamasına rağmen kış şartlarındaki düşük sıcaklık ve karlı – buzlu zeminlerde güvenli sürüş sağlanması açısından binek araçlarda da şiddetle tavsiye ediliyor. Yapıları itibariyle yaz lastiklerine göre daha farklı diş ve hamur yapısına sahip kış lastikleri, soğuk kış aylarında güvenli sürüşün olmazsa olmazı diyebiliriz.

Videomuzda, yaptığımız seçim sadece teorik bilgilere dayalı olmayacak. Bu konuda yaşadıklarımızdan da bolca örnekler vereceğiz. Tabi sadece lastik değişimi ile de kalmayacağız. Konusunda çok tecrübeli olan ve 10.yılını kutlayan LastikPark’ın Serkan Oto Lastik bayisinde çekimlerimizi yaptık. Subap değişimi, balans ve rot ayarı, jant eğriliği gibi konulara da değineceğiz. Ayrıca sadece ön ya da arka aksta 2 adet kış lastiği kullanımı konusunda da bilgi vereceğiz. Güvenli bir sürüş sadece lastik değişimiyle olmuyor. Bir bütün olarak ele alındığı zaman, aracın sürüşünü ve güvenliğini en az kış lastiği kadar etkiliyor bu detaylar. Özellikle mevsim değişimlerinde olmazsa olmaz olarak değerlendirilebilir.

Bu arada kış lastiği seçimi videomuzu Etem Sayın’ın sahip olduğu VW Polo 1.2TSI DSG araç üzerinden yapacağız. Kendisi yaptığı tercihi neye göre yaptığını, hangi kriterlere dikkat ettiğini bizlere aktaracak. Ayrıca farklı senaryolarda tercihleri nasıl değişirdi onları da detaylandıracak. Tabi son derece tecrübeli ustamız, Tozlu Garaj sevdalısı Serkan Usta da değerli bilgilerini bizlerle paylaşacak. Umarız videomuzu beğenirsiniz. İyi seyirler.