Türkiye – Dünya otomobil satış karşılaştırması, Model bazında ilk 35 – 2018

0
395
dünya otomobil satış türkiye karşılaştırma

Ülkemiz gerek otomobillere uygulanan vergiler, gerekse de döviz fiyatlarının artması nedeniyle otomobil fiyatlarında adeta dünya lideri oldu diyebiliriz. Bu durum satılan otomobil modellerinin de dünya geneline göre farklı olmasına neden oluyor olabilir. İşte biz de bu doğrultuda, model bazında Türkiye – Dünya otomobil satış karşılaştırması yapmak istedik.

Ancak bu tip bir karşılaştırma yaparken, Çin ve ABD pazarına özgü bazı otomobil modellerini ayrı tutma gereği duyduk. Bunun esas nedeni ise; Bu araçların yüksek satış adetlerine sahip olması ancak sadece Çin ve ABD pazarında satılması diyebiliriz. Bu nedenle, farklı adlara da sahip olsalar sadece otomobil markalarının küresel modellerini (Ör: VW Passat – Magotan (Çin)) karşılaştırmaya dahil edeceğiz. Ayrıca bir model ürün gamına dahil olan her türlü kasa tipi de modelin ana adı ile gösterilmektedir.

Örneğin; Opel Astra ürün gamında yer alan HB, Sedan, SW…vs sadece Astra olarak verilmektedir.

Son olarak, ticari sınıfa giren pikap, panelvan..vb araçları da karşılaştırmadan ayrı tuttuk. İlk 6 ayda dünyanın en çok satılan aracının ABD pazarına özgü Ford F-150 olması da büyük bir etkendi. Ülkemizde ise aynı dönemde en çok satılan ticari araç Ford Tourneo Courier modeli oldu.

Bu konu da ilginizi çekebilir; Dünya otomobil satışları lideri Renault-Nissan oldu

Model bazında Türkiye – Dünya otomobil satış karşılaştırması (2018 ilk 6 ay)

Aşağıdaki karşılaştırmalı listede hem ülkemiz, hem de dünyada 2018’in ilk 6 ayında en çok satılan otomobil modelleri görülebilir. Her 2 listede de aynı olan otomobil modelleri aynı renk ile belirtilmiştir.

dünya otomobil satış
Model bazında Türkiye – Dünya otomobil satış listesi

Bu doğrultuda ülkemizde kiralık otomobil sektörünün nasıl dev bir hale geldiği Renault Megane ve Fiat Egea modellerinden anlaşılabilir. Ayrıca bu 2 modelin satışlarının neredeyse %90-95’i Sedan kasa ve dizel motora sahip versiyonlardan oluşuyor ve kiralama şirketleri tarafından satın alınıyor. Diğer taraftan VW Passat modeli ülkemizde uzun zamandır popüler. Taksilere tanınan büyük ÖTV avantajı ve D Segmenti araç zorunluluğu sonrası daha da popüler hale gelecek gibi görünüyor. Ancak dünyada da durum pek farklı değil ve VW Passat en çok satış yapan D Segmenti model olarak dikkat çekiyor.

Honda Civic ise, dizel-otomatik seçeneği ve birçok farklı motoru ülkemizde sunuyor olması nedeniyle ilk 5 içerisinde yerini almış. Dünya’da da durum farklı değil ve Honda Civic, Toyota Corolla ve VW Golf’ün ardından 3.sırada yer alıyor. VW Golf ise dünya pazarında 2.sırada olmasına rağmen ülkemizde daha alt sıralarda yer alıyor. VW Polo ise dünya sıralamasında ülkemiz ile aynı seviyede denilebilir.

Toyota Corolla ise dünya satışlarında en üstte olmasına rağmen ülkemizde önemli rakiplerinin altında yer alıyor. Bu durumun en büyük nedeni olarak ise; Corolla’nın dünya çapındaki hybrid motor seçeneğine sahip versiyonu ile de iyi satış yapması gösterilebilir. Ülkemizde ise, bize göre zayıf dizel motoru ve rakiplerinin gerisinde kalan otomatik şanzımanı nedeniyle daha alt seviyelerde yer alıyor.

Türkiye ve benzeri ülkelere özgü B+ Segmenti Sedan olarak adlandırılabilecek Peugeot 301, Citroen C-Elysee, Hyundai Accent Blue ve Renault Symbol gibi modeller ise dünya sıralamasında listeye giremiyor. Onların yerine daha kaliteli ve üst segment araçlar dünya listesinde yer alıyor diyebiliriz. Subaru Impreza gibi önemli bir araç ise, dünya otomobil satış listesinde 22.sırada yer alırken, ülkemize maalesef ithal bile edilmiyor.

SUV/Crossover grubunda ise;

VW Tiguan hem normal hem de daha uzun ölçülere sahip Allspace versiyonunun toplam satış adedi ile dünya satışlarında en üstte yer alıyor. Hemen ardından da, Toyota RAV4, Nissan X-Trail ve Honda CR-V geliyor. Toyota RAV4’ün bu derece başarılı olmasının ardında ise yine Hybrid motor seçeneğinin dünya çapında iyi satış yapabilmesi gösterilebilir. Ülkemizde ise SUV/Crossover sınıfında Nissan Qashqai lider ve dünya ile benzer bir konumda yer alıyor. Ardından, Peugeot 3008, Hyundai Tucson, VW Tiguan, Ford Kuga ve Renault Kadjar geliyor.

Premium markalarda ise ülkemiz ve dünya satışları oldukça benzer bir konumda yer alıyor. Mercedes C ve E Serileri ile BMW 3 ve 5 Serileri listenin altlarına doğru kendine yer buluyor. Ancak C Serisi satışları dünya çapında listede daha iyi bir konuma sahip olmasıyla dikkat çekiyor.

Son olarak, ABD pazarını domine eden Toyota Camry ve Honda Accord gibi D Segmenti araçların ülkemizdeki karşılığı olarak ülkemizde yer alan model olarak Skoda Superb yerleşmiş gibi görünüyor.

Sonuç olarak;

Model bazında dünya otomobil satış sırası dikkate alındığı zaman, Türkiye ile oldukça benzer olduğu söylenebilir. 35 modellik listenin 18 tanesi aynı marka-model araçlardan oluşuyor. Ancak genele bakıldığı zaman Türkiye model ortalamasının dünya model ortalamasının bir-iki tık gerisinde olduğunu söylemek, en azından bu listelerden mümkün görünüyor. Diğer taraftan Çin pazarında satılan bölgesel modeller de eklendiği takdirde aynı seviyelere yaklaşabileceği söylenebilir.

Konu ile ilgili bir sonraki yazımızda, ülkelerin kişi başına milli gelirlerine göre bu listeyi Türkiye açısından analiz etmeyi planlıyoruz.

Not: Aşağıdaki liste ile konu ortasındaki liste aynıdır. Kolaylık olması açısından tekrar kullanılmıştır.

dünya otomobil satış
Model bazında Türkiye – Dünya otomobil satış listesi

Veri kaynakları: