VW Türkiye Fabrikası, Volkswagen için neden vazgeçilmez olabilir?

0
452
vw türkiye fabrikası vw passat skoda superb
vw türkiye fabrikası vw passat skoda superb

VW’in Türkiye’de fabrika kurup kurmayacağı neredeyse 20 yıldır konuşulan ve bir türlü de olmaması ile hayal kırıklığı yaratan bir beklenti diyebiliriz. Ancak geçtiğimiz aylarda hem T.C. Hükümeti hem de VW tarafında gerçekleşen çeşitli açıklamalar ile artık neredeyse bu beklentiler sonuca ulaşacak gibi görünüyordu. Diğer taraftan, ülkemizin Suriye’ye gerçekleştirdiği sınır ötesi harekat nedeniyle, Alman Hükümeti’nin yaptığı baskılar sonucunda, yeri bile belli olan VW Türkiye Fabrikası marka tarafından askıya alınmıştı.

Sonuçta Volkswagen Grubu da bir üretici ve VW araçlarının çok iyi sattığı bir ülkede her şekilde üretim yapmayı ister. Yani bu durum VW’den kaynaklanmıyor ve işin politik bir boyutu da var. Hatta Türkiye’de bir VW Fabrikası kurulmazsa, gelişmekte olan 3 farklı Avrupa ülkesinin de aday olduğu söylentileri yayılmıştı.

VW Türkiye Fabrikası hakkında yapılan son açıklama ne anlama geliyor?

İşte tam da bu noktada geçtiğimiz günlerde VW yetkililerince yapılan bir açıklama oldukça dikkat çekiyor. Bu açıklamada;

Türkiye’de bir fabrika kurulmazsa, aday bir ülke olmayacağı ve VW’nin böyle bir fabrikayı alternatif bir ülkede kurmayacağı” açık bir şekilde belirtildi.

Aslında bu açıklama bile VW’in bu fabrikayı Türkiye’de ne kadar çok istediğini net bir şekilde gösteriyor. Neden bu kadar çok istendiği ise teknik olarak; 2018 yılı VW Passat ve Skoda Superb Avrupa ve Türkiye satış adetleri ile alım garantisi sayesinde açıkça belli oluyor.

Bu doğrultuda; Türkiye, 1 yılda 40.000 Adet VW Passat ve Skoda Superb satılacağını garanti etti. Bu, tüketici tarafından alınmayan her aracın devlet tarafından bir şekilde satın alınacağı anlamına geliyor. Detaylar ise 2018 satış adetlerinde saklı.

Türkiye’deki Passat ve Superb satışları 40.000 adedi yakalayabilir mi?

2018 yılında Türkiye’de 18.463 adet VW Passat satılırken, 7.871 adet de Skoda Superb satılmış. Yani satın alım garantisi verilen araçların toplam satış adedi 26.334 adet. Ancak 2018 ve hemen hemen tamamladığımız 2019 yılında satışların pek de parlak geçmediği bir gerçek. Satışların gayet yüksek olduğu 2017 yılında ise 29.609 adet sadece VW Passat satılmıştı. Aynı yıl Skoda Superb ise 8.423 adet satılmıştı. 2016 yılı ise bu değerlerin biraz üstünde seyretmişti. Kısacası bu 2 modelin satış adetleri, Türkiye’de otomobil satışları çok iyi bile olsa yaklaşık 38.000 adet civarında gerçekleşecek. Yani 40.000 adetlik satış garantisi çok iyi bir duruma göre belirlenmiş.

Bu arada 2018 yılı Avrupa VW Passat ve Skoda Superb satışlarının da toplamı yaklaşık 229.000 adet. Yani 2 modelin Avrupa satışlarının %11.5’i Türkiye’de gerçekleşmiş. 40.000 adet satış garantisi ile düşünülürse bu değer %17.5’a yükseliyor.

Ancak burada 40.000 satış adedi belirlenirken bir önemli parametrede şu olabilir. Her 2 aracın da Türkiye’de üretilmesi nedeniyle büyük ihtimalle fiyatları ucuzlayacak, hatta çeşitli vergi teşvikleri ile fiyatın ucuzlaması tetiklenecektir. Ayrıca devlet dairelerinde yer alan “Türkiye’de üretilen otomobil” şartı da her iki modele de yarayacaktır. Bu 2 önemli etken sayesinde de satışlar mutlaka artacaktır. Kısacası ortaya koyulan 40.000 araç satış garantisi biraz fazla iyimser olmakla beraber zorla da olsa ulaşılabilir görünüyor.

Tabi Yerli Otomobil satış tarihinin de VW’in üretime geçmeyi planladığı 2022 yılına denk gelmesi biraz kafa karıştırıcı. Yerl Passat ve Superb satışları, telafuz edilen Yerl Oto fiyatlarında olacağı için, hem Yerli Oto hem de Passat ve Superb satışları birbirlerini etkileyebilir.

Sonuç

Görüleceği gibi VW‘e verilen satış garantisi gerçekten de o kadar güven verici ki, söylentileri yalanlamak bahsi geçen açıklamayı yapma gereğini duyuyorlar. Aslında bu bir mesaj ve açık bir şekilde “biz geliyoruz, biraz zaman verin sular durulsun” anlamına bile geliyor diye düşünüyoruz.