Cupra Formentor; yeni oluşumun ilk özgün modeli tanıtıldı

0
195
Cupra Formentor

Cenevre Otomobil Fuarı’nın kurbanlarından birisi olan Cupra Formentor, sahneye çıkış süreci gecikse de gündeme oturmayı başardı.

Skoda ile birlikte Volkswagen grubunun son yıllarda yükselişten olan isimlerinin başında şüphesiz Seat var. Ürün gamındaki çeşitliliği artırmasının ardından kullanıcılar tarafından sevilen performans rozeti Cupra’yı marka bazında ayırma yoluna giden yönetim, bu yeni oluşumun ilk modellerini geçtiğimiz yıl karşımıza çıkartmaya başladı. Leon ve Ateca gibi halihazırda satışta olan modeller üzerinden atılan ilk adımların ardından Cupra markasının kendine has ilk modeli de artık karşımızda duruyor. 2019 içerisinde konsept olarak tanıtılan Cupra Formentor, paylaşılan ilk bilgileri üzerinden artık son kullanıcıya ulaşacak haliyle podyumda.

Cupra Formentor hakkında ne biliyoruz?

Adını İspanya’nın Mallorca bölgesinde yer alan bir adadan alan modelin teknik özellikleri büyük oranda konsept ile aynı. İki farklı motor seçeneğiyle satışa sunulacak olan Formentor’da hibrit seçenek de tercih listesinde. Hibritin versiyonda 1,4 litrelik benzinli motor karşımıza çıkıyor. Elektrik motoruyla birlikte 245 PS güç üreten bir birliktelikten bahsediliyor. Bu modda 50 kilometre saf elektrik menzilinin sunulması da şehir içi ulaşımı için hayat kurtarıcı olabilir. Bunu yeterli görmeyenler içinse 2.0 litrelik benzinli ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi masada. Bununla birlikte ise 310 PS güç ve 400 Nm tork kullanıcılarının ayaklarının altında olacak. Altyapı noktasında da Cupra’ya özgü farklar elbette ki olacak. Standart olarak dinamik şasi kontrolü teknolojisiyle gelen otomobilin viraj performansı merak ediliyor. Formentor’un satış süreciyle ilgili detaylar kısa süre içerisinde netlik kazanacak.