Kontrolsüz güç, güç değildir

Videoda oldukça ucuz atlatılmış bir kaza izleyeceğiz. Aslında bu tip bir kaza böyle bir yerleşim yerinde can kaybına neden olabilirdi. Takip ettiğimiz kadarıyla aracın sürücüsünde bir kaç kırık ve ezik haricinde önemli bir durum yok ve sadece çarptığı araçlarda ve kendi aracında hasara neden oldu. Sonuçta cana geleceğine mala gelsin dediğimiz bir kaza ile karşı karşıyayız. 


Tüm takipçilerimizden ricamız özellikle şehir içinde araç kullanırken bu tip hareketlerden uzak durmaları ve yanlış bir hareketin büyük acılara neden olabileceğini akıllarından çıkarmamaları.


Kazaya neden için ise 3 ihtimal bulunuyor. Aslında 3 ihtimalde yan yana gelmiş denebilir. 
  • Ciddiyetsiz kullanım tarzı
Özellikle çok kuvvetli araçları yerleşim yerlerinde kullanmak daha büyük dikkat ister. Ayrıca yerleşim yerlerinde, çevrede bir çok insan ve araç bulunması sert hareketlerde kaza ihtimalini yüksek oranda artırır. 17.saniyeden itibaren sürücünün koluna dikkat edilirse direksiyonu sağ eliyle tutuyor ancak el direksiyonun soluna doğru çapraz bir şekilde bulunuyor. Bu tip bir direksiyon tutuşu refleksleri oldukça azaltır ve düzgün ve yerinde hamle yapılmasını engeller. 
  • Aşırı güç ve torku hafife almak
Araç büyük bir ihtimalle sürücünün kendisine ait ancak pek de öyle gibi aracını kullanamıyor. Bahsettiğimiz araç bir Ford Mustang Shelby GT500 modeli ve bu araçta 5.8 litre hacminde supercharger sistemine sahip bir V8 motor bulunuyor. 662hp güç ve 855nm tork gibi inanılmaz verilere sahip geleneksel bir Muscle (Kaslı) Amerikan arabasını kullanırken oldukça tecrübeli olmak  ve aracı çok iyi tanımak gerekir. Özellikle de yerleşim yerlerinde bu tip araçlar ile aşırı tepkilerde bulunmak bu tip kazaların önünü açar. 
  • Kontrolsüz gaz 
Sürücü aracın kontrolünü kaybetmesine rağmen çıkan motor sesinden ve aracın hızlanmasından anlaşıldığı kadarıyla gazdan ayağını çekmiyor. Sadece tam yan dönme anında (24.saniyede) bir anlık ayağını frene basıp çekiyor. Buda o anda durumu kurtaracağını düşündüğünü gösteriyor ancak kararsız kalarak hamlesine devam etmiyor. Frene basmaya devam etseydi kazayı daha hafif bir şekilde atlatabilirdi.

Facebook Comments