Yeni Nissan Micra tanıtıldı

Nissan’ın B segmenti HB modeli Nissan Micra halen devam etmekte olan Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Bir önceki model ile arasında en ufak bir ortak nokta bulunmayan, bir yeniliğin nasıl yapılacağını bu yolla net bir şekilde gösteren Nissan, büyüyen boyutlarıyla da yeni Micra’ya adeta çağ atlatmış.


Aracın ne önünde, ne arkasında ne de kokpitinde bir önceki Nissan Micra’nın sevimli ve minik görüntüsünden eser yok. Karşımızda boyutları büyümüş, sınıf atlamış, daha kaliteli, sportif ve sinirli görünümlü bir Micra var artık. Bu tasarımı ile sınıfında bulunan Ford Fiesta, Opel Corsa, Renault Clio ve VW Polo gibi araçlardan hem daha kaslı hem de daha modern bir görünüme sahip olmuş. Karşılaştırmalı resimlerden her iki aracı mukayese ederek yorumlamaya gerek bile yok çünkü eski ve yeni Micra arasında en ufak bir benzerlik ve ortak nokta bulunmuyor. Bu nedenle de karşılaştırmalı resimleri yazının sonuna yerleştirdik. 
Ancak tasarım konusunda birkaç cümle etmek gerekirse; Markanın birkaç yıldır satışa sunduğu diğer Nissan modelleri ile benzerlikler olsa da şu anda bu derece şişkin ve sert ütü izlerine sahip bir başka Nissan modeli bulunmuyor. Bu nedenle bu çizgiler Nissan’ın önümüzdeki yıllarda tanıtacağı modellerin tasarımı konusunda bizlere ışık tutuyor olabilir diye düşünüyoruz. Bu modern ve aerodinamik tasarımın en önemli etkilerinden birisi de rüzgar direnç katsayısına olmuş ve araç 0.29 gibi sınıfı için oldukça iyi bir değere sahip. Bu sayede hem daha düşük yakıt tüketimi hem de daha sessiz bir yolcu bölmesi elde edilebilmiştir diye düşünüyoruz.
Aracın dışında üst düzeyde gerçekleşen yenilik içinde de fazlasıyla devam ediyor ve daha önceden çağına göre oldukça demode görünen kokpit modern ve çift renkli yapısıyla hem çok daha modern hem de çok daha kaliteli görünüyor. Ayrıca 7 inch büyüklüğündeki bilgi eğlence ve navigasyon ekranı Apple Car Play ve Android Auto gibi eşleştirme ve kişileştirme özelliklerine sahip olmasıyla öne çıktığı gibi 6 hoparlörlü Bose ses sistemi ile de göz dolduruyor.  Tüm bunların yanında araçta oldukça zengin güvenlik ve asistan donanımları da standart veya opsiyon olarak sunuluyor. Şerit ihlal uyarısı, yaya tanımalı akıllı acil fren, trafik tabelası tanıma, uzun fark asistanı ve kör nokta uyarı gibi sistemler sürücüye her açıdan önemli yardımlarda bulunuyor. 
Modelde başlangıçta 0.9lt 3 silindir turbo-benzin 90ps ve 1.5lt 4 silindir turbo-dizel 90ps gücünde iki farklı motor seçeneği bulunacak. Daha sonra ise 1.0lt atmosferik-benzin 73ps gücünde motorun seçenekler arasına katılması bekleniyor. Yeni Nissan Micra’nın 2017 Mart ayından itibaren Avrupa’da satışına başlanmasının ardından ülkemizde de satılmaya başlanacağını tahmin ediyoruz. 
Yeni -eski Nissan Micra 
Üstte yeni Nissan Micra 2017 ön görünüm
Üstte yeni Nissan Micra 2017 arka görünüm
Üstte yeni Nissan Micra 2017 kokpit

Yeni Nissan Micra Resimleri