Honda Civic göçük probleminden Kobelco mu sorumlu?

0
118
Honda Civic göçük problemi

Honda Civic göçük problemi ile ilgili şikayetler günden güne artıyor. Honda Türkiye’nin konu hakkındaki uzun süren sessizliği ise, bu soruna sahip olan araç sahiplerini çeşitli kanallardan örgütlenmeye itmişti. Sekizsilindir takipçileri de çok sayıda mesajı bize şu güne kadar gönderdiler ve biz de konu hakkında oluşan topluluğu genişletip daha fazla dikkat çekebilmek için sosyal medya hesaplarımızda gerekeni yapmaya çalışıyoruz.

Honda Civic göçük analizimiz için tıklayınız

Honda Civic göçük problemi
Honda Civic Sedan’da kendiliğinden oluşan göçüklerin olduğu C Sütunu bölgesi
İşte tam da Honda göçük probleminde koca bir soru işareti yer alıyorken, Japonya’dan gelen yeni bir gelişme işleri oldukça karıştıracak gibi görünüyor.

Japan TodayReuters ve Bloomberg‘in haberleri doğrultusunda;

Japonya merkezli yaklaşık 200 firmanın kullandığı çeşitli metal ürünlerini üreten Japonya’nın 3.büyük çelik üreticisi Kobe Çelik’in, kalite-kontrol ve ölçme işlerini yürüten Kobelco Araştırma Enstitüsü’nde gerçekleşen bazı teknik sorunlar nedeniyle bir takım alüminyum ve bakır ürünlerinde kalite problemleri olduğu ortaya çıktı.

Kobe Çelik’in konu hakkında yapığı resmi açıklamaya göre;  Kobelco Araştırma’nın veri diski ve LCD ekranlarda kullanılan malzeme testi sonuçlarının 70 tanesinde müdahale (Tampered Data) tespit edilmiş. Ayrıca müşteriye Nisan 2016-Mart 2017 tarihleri arasında teslim edilen 140 ton çelik tozunda düzmece (falsify) sonuçlar yer alıyor. Ayrıca Eylül 2016 ve Ağustos 2017 tarihleri arasında sevk edilen ürünlerin %4’ünde bu durumun söz konusu olduğu belirtiliyor. Başta alüminyum ve bakır olmak üzere döküm ve dövme metoduyla üretilmiş ürünlerin de bu partide yer aldığı ifade ediliyor.
Açıkçası yapılan bu açıklamayı iyi okumak ve tercüme etmek gerek diye düşünüyoruz. Ülkemizde yer alan bazı basın-yayın-internet kuruluşları bu açıklamayı doğrudan “Hile” olarak okusalar da, Kobe Çelik’n kullandığı ifadeler çok ama çok dikkat çekici. Bu doğrultuda Data Tampering olduğu iddia ediliyor. Bu ifade “Dışarıdan izinsiz bir şekilde müdahale” anlamına da gelebiliyor. Benzer şekilde Falsify kelimesi de “hile” anlamına gelebildiği gibi “Düzmece” olarak da kullanılabiliyor.

Yani Kobe Çelik ortada bir sorun olduğunu kabul ediyor ancak kasıt yok gibi ifadeleri de tercih ediyor. Tabii Kobe Çelik CEO’su Hiroya Kawasaki’nin açık bir özür dilediğini ve firmalarına olan güvenin sıfırlandığını da söylemekte fayda var. Bu arada 2 yıl önce patlak veren VW skandalı da herkesin takibinde. VW’in de ilk başlarda hata ve manipülasyon kelimelerini kullandığı, ancak daha sonra yaptığı hileyi resmen kabul ettiği unutulmamalı.

Honda Civic göçük problemi kobe çelik
Kobe Çelik CEO’su Hiroya Kawasaki
Burada birçok takipçimiz Kobe ile Honda Civic göçük problemi arasında nasıl bir bağ var diyebilirler. Henüz bu konuda en ufak bir bağ yok ancak küçük bir ipucunun da var olduğu Kobe’nin malzeme satışı yaptığı müşterilerden anlaşılabilir.

Bu listenin en önemlileri şu şekilde sıralanıyor;

  • Toyota, Honda, Suzuki, Mazda, GM ve Ford gibi otomobil üreticileri
  • Boeing’e kanat parçaları üreten Subaru
  • Bölgesel jet uçakları ve roket üreten Mitsubishi
  • Kobe Çelik’in bir firması olan Kobelco iş makinaları
  • Japonya ve İngiltere’ye tren üreten Hitachi

Honda Civic göçük problemi olan bölgelerde bu çelikler kullanıldı mı?

Bunlardan en önemlisi Kobe Çelik’in sorun olduğunu belirttiği ürünlerin Alüminyum ve Bakır malzemeler olması. Ancak konumuzun ana teması Honda Civic Sedan modelinin C Sütunu bölgesinde, alüminyum ve Bakır malzeme kullanan herhangi bir parça yer almıyor. Sorunlu bölgede yer alan tüm malzemeler çeşitli dayanımlardaki çelik ürünlerden tercih edilmiş. Honda’nın şasi ve gövde sacı panellerinde kullandığı çeliklerde bahsi geçen çelik tozunun kullanılıp kullanılmadığı ise koca bir soru işareti olsa da Kobe Çelik’in ürettiği çelik tozunun özellikle bilgisayar çipleri üzerinde yer alan film tabakasında kullanıldığı ifade ediliyor.

Görüleceği gibi; Her ne kadar Honda, Kobe Çelik’ten malzeme temin ediyor olsa da,

C sütunu sacında yer alan dalgalanma ve göçme sorunu ile ne kadar alakası var henüz bilinmiyor. Ancak bize göre çok da alakalı değil gibi görünüyor. Öyle ki Toyota’nın bu konuda yaptığı bir açıklamada, kapı ve çeşitli gövde parçalarında Kobe Çelik üretimi bazı malzemelerin kullanıldığı, araştırmanın da devam ettiği belirtildi.

Bu arada otomotiv sektöründe alüminyum gövde panelleri genellikle motor kaputu ve kapı panellerinde tercih ediliyor. Yani aracın iskeletini kaplayan parçalar büyük oranda çelik sac ile kaplı. Açıkçası ülkemiz de dahil olmak üzere Toyota’nın Honda Civic göçük problemi benzeri bir durum ile anıldığını duymadık.

Bu durum sadece gövde sacı ile değil, genel araç tasarımı ile yakından alakalı olabilir ve biz de önümüzdeki günlerde topladığımız bilgilerle Honda Civic Sedan’ın mimarisini dikkate alarak detaylı bir teknik analiz gerçekleştireceğiz.

Not:  Honda Civic Sedan’da ortaya çıkan bu sorunun sadece ülkemizde üretilen modeller için geçerli olmadığını belirtmekte fayda var. Dünyanın çeşitli yerlerinde Türkiye’de üretilmeyen Civic Sedan modellerinde de var olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Yani ortada küresel bir sorun söz konusu.

honda civic göçük problemi kobe çelik
Kobe Çelik üretim tesisleri