Hangi ülke Google’da en çok hangi otomobil markalarını aradı?

Google, tartışmasız bir şekilde şu anda dünyanın en çok kullanılan arama motoru olmasıyla öne çıkıyor. Neredeyse herkes aklına gelen bir şeyi aramak için artık Google’ı önemli bir kaynak olarak görüyor. Otomobil markaları hakkında çeşitli bilgilerin bulunduğu en iyi kaynağın internet olduğunu ve bu bilgileri bulmak için genelde Google’ın kullanıldığı ise su götürmez bir gerçek. Bu doğrultuda yapılan bir istatistik ise oldukça dikkat çekici. Dünya çapında otomobil markaları ile ilgili Google aramalarının derlendiği bir yayın oldukça ilgimizi çekti. 

Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa kıtası marka ve model benzerliği açısından bizi en çok ilgilendiren bölüm olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca Avrupa içerisinde Almanya’dan sonra en yüksek nüfusa sahip olmasıyla da öne çıkan ülkemiz internette otomobil aramalarında hiç de geride kalmamış. Sadece Fransa daha düşük nüfusa sahip olmasına rağmen otomobil aramalarında Türkiye’nin çok az üstünde yer alıyor. 
Ülkemizde en çok aranan ilk 3 marka ise listeden ve haritadan görüldüğü kadarıyla Ford, Renault ve BMW olarak yer alıyor. Diğer taraftan diğer tüm Avrupa ülkelerine bakılacak olursa BMW, tüm ülkelerin neredeyse yarısında en çok aranan otomobil markası olmasıyla öne çıkıyor. BMW’nin ardından ise VW ve Mercedes geliyor. İşin ilginç tarafı ise ülkemiz haricinde Ford ve Renault hiçbir ülkede öne çıkamamış. Sadece Renault Fransa’da ön sıralarda ancak markanın ana vatanı olması nedeniyle bu da gayet normal. Otomotiv sektörünün Avrupa’daki ana üssü diyebileceğimiz Almanya’da ise BMW, Mercedes ve Audi’nin lider olması hiç de şaşırtıcı değil. Opel ise hiçbir ülkede listede bile yer almayarak bizi biraz şaşırttı.

Bize göre Ford ve Renault’un ülkemizde bu kadar çok aranmasının nedeni hem iki markanın da Türkiye’de çok büyük çaplı üretim yapıyor olması hem de uzun zamandan beri yapılan bu üretim nedeniyle insanların her iki markaya da güven sağlamış olması. Diğer taraftan parça ve servis olanaklarının çok geniş olması da aracı tercih edenlerin dolayısı ile arayanların sayısını arttırıyor diyebiliriz. 
Haritada ve listede dikkat çeken bir önemli otomobil markası ise Tesla. Norveç’in en çok aranan markası olan Tesla bu ülkede çevre bilincinin ciddi oranda yerleştiğini de açık bir şekilde gösteriyor. Ancak Avrupa’da başka hiçbir ülkede Tesla’nın ismine rastlanmıyor. 

 
Diğer 2 önemli kıta olarak ise Kuzey Amerika ve Asya dikkat çekiyor. Gerek nüfus gerekse de gelişmişlik olarak Avrupa ile çekişen bu iki kıtada ise Toyota’nın ezici bir üstünlüğü bulunuyor. Ayrıca Honda ve BMW’de Toyota’nın hemen arkasından geliyor. Afrika ve Avustralya kıtalarında da Toyota tartışmasız en çok aranan marka olarak görünüyor. Orta Amerika ve Güney Amerika’da da Toyota kendini gösteriyor. Tüm bu bilgiler eşliğinde Toyota ve BMW neredeyse her kıtada dolayısı ile dünyada en çok aranan markalar olmalarıyla öne çıkıyor.

Toyota’nın liderliğini gördüğümüz bu liste ve haritada Hyundai’nin de neredeyse her kıtada kendini gösteriyor olması ilerleyen zamanlarda Güney Koreli markanın ülkemizde de hızlanan yükselişini tüm dünyaya süratle yayabileceği anlamına geliyor.

Hangi otomobil markası hangi ülkelerde üretim yapıyor?

Facebook Comments