VW Maymun Skandalı’na BMW ve Mercedes de mi karıştı?

VW’in yaklaşık 3 yıldır başını fena halde meşgul eden ve ciddi miktarda da para ve imaj kaybetmesine neden olan dizel emisyon skandalından sonra şimdi de VW maymun skandalı patlak verdi. Geçtiğimiz günlerde VW’in dizel emisyon testlerini maymunları da kullanarak yaptığı tespit edilmişti. Bu gelişme hayvan haklarının sıkı bir şekilde savunulduğu gelişmiş ülkelerde tepkiye neden olmuştu. Ancak ortaya çıkan bir fatura işlerin boyutunun sadece VW ile sınırlı kalmayacağını gösteriyor diye düşünüyoruz.

Bahsi geçen aşağıdaki fatura, ABD’de faaliyet gösteren LLR yani Lovelace Respiratory Research, sadece VW tarafından değil, diğer Alman firmalar BMW ve Mercedes tarafından da para yardımında bulunulan “European Research Group on Environment and Health in the Transport Sector (EUGT)” kurumunun desteklediği bir şirket olmasıyla öne çıkıyor. Üstelik faturanın tarihi de dikkat çekici. 21 Şubat 2014 tarihine sahip olan bu faturada, toplam değeri 47.472$ olan 11 adet maymunun araştırma kurumu tarafından Mayıs veya Haziran 2014 tarihinde istendiği de en alt satırda belirtilmiş. Bu teslimat tarihi, dizel emisyon skandalının patlak vermesinden hemen hemen 1 yıl önce olmasıyla dikkat çekiyor. Henüz belgesi olmasa da, bu testlerde 25 gönüllü insan deneğin de kullanıldığı söylentiler arasında yer alıyor.

vw maymun skandalı fatura
VW Maymun Skandalı’nı belgeleyen 11 adet maymun satın alım faturası

Peki VW Maymun Skandalı nasıl ortaya çıktı?

Her ne kadar yukarıdaki fatura sonradan ortaya çıkmış gibi görünse de bize göre skandalı ortaya çıkaran esas kaynak bu. Üstelik Alman Bild gazetesi tarafından yayınlandı. Bahsi geçen maymunlar ise; tahmini olarak 2015 yılında ABD’de bulunan LLR Laboratuvarları’nda bir odaya koyuluyor ve çizgi film izletilirken VW Beetle aracın egzoz dumanı bu odaya veriliyor. Daha sonrasında ise maymunların davranışları izleniyor ve çeşitli tahliller yapılıyor.

Bu arada yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz Avrupa kökenli EUGT kurumunun geçtiğimiz yıl faaliyetlerine son verdiğini ve kapandığını da eklemek gerekiyor. Anlaşılan o ki, bu konudaki çeşitli açıklarını bilen Alman otomobil üreticileri, ya bu kurumdan desteklerini çektiler ya da bir şekilde kapanmasını sağladılar. Ancak öyle görünüyor ki mızrak çuvala sığmadı ve VW Maymun Skandalı patlak verdi. Zaten VW Grup üst düzey yetkilileri de böyle deneylerin yanlış olduğunu ve durumdan dolayı üzgün olduklarını ifade ettiler. Mercedes yetkilileri ise gelişmeleri dehşetle karşıladıklarını ancak EUGT kurumunun üniversiteler ile beraber çalıştığını hatırlattılar.

3 maymun durumu;

Yukarıdaki maddeden de görüleceği gibi 3 Alman otomobil markası tabir-i caiz ise 3 maymunu oynuyorlar da diyebiliriz. “Duymadım, Görmedim, Konuşmadım” durumu söz konusu. Farklı ve birbirlerine dolaylı yoldan bağlı görünen şirketler ve kurumlar üzerinden işlerini yöneten bu markaların doğrudan bu tip deneyler yapan birimler açması ve doğrudan sorumluluk almaları beklenemezdi. Hatta öyle görünüyor ki, işin içindeki üniversiteler bile dolaylı olarak bu 3 üretici tarafından suçlanabilir. Yani “Bunlar olmuş ancak bizim hiç haberimiz yoktu, olsaydı yapmazdık ama yine de özür dileriz” gibi bir şeyler ile karşılaşmak olası görünüyor.

vw-maymun-bmw-mercedes
VW Maymun Skandalı şu an için 3 Maymun hikayesini çağrıştırıyor

Diğer taraftan bahsi geçen bu maymun satım alım faturası ile beraber 3 markanın finansal olarak destekliği kurumun bazı e-posta yazışmaları da yayınlandı. Bu doğrultuda kurum yetkilileri, elde edilen sonuçları olduğundan daha zararsız gösterebilmek için bazı manipülasyonlar yapmış gibi görünüyorlar. Hatta yapılan bazı yorumlarda dikkatimizi çeken, “Kötü sonuç varsa para yok” anlamına gelebilecek bazı yazışmaların da bulunduğuydu.

Tabii geçtiğimiz aylarda patlak veren ve bahsi geçen Alman markaları kapsayan Kartel Skandalı da maymun gelişmesinden ayrı tutulmaz diye düşünüyoruz. Her ne kadar Alman otomobil markaları aralarında ciddi bir rekabete girişmiş olsalar da, milli menfaatleri ortak ve bu nedenle de yeri gelince doğal olarak beraber hareket ediyorlar.

VW Maymun Skandalı’nda ABD’nin etkisi var mı?

Bize göre kocaman bir “Evet” cavabı söz konusu. Alman olsun Amerikan olsun aslında değişen bir şey pek de yok. Hatta ülkemiz için bile değişen bir şey yok. Ülkeler ticari rekabet söz konusu olunca bırakın hayvan haklarını düşünmeyi, insan haklarını bile silindir gibi ezip geçiyorlar. Dünya çapında otomobil sektörü konusunda çatır çatır bir rekabet söz konusu ve bu rekabette Alman-Amerikan savaşı olduğu da oldukça açık. Japonya da ABD ile sanki bir pakt olmuşcasına hareket ediyor.

Üstelik geçtiğimiz yıla kadar Amerikan GM bünyesinde bulunan Opel ve Almanya’da ciddi yatırımları bulunan Ford markaları, her nasılsa dizel skandalı konusuna hiç karışmadı ya da üzeri örtbas edildi. Ancak safkan Alman markalar VW, Audi, Porsche, BMW ve Mercedes’in adları bir şekilde skandallara karıştı. Gerek dizel skandalında gerekse de kartel skandalında adları hep geçti.

Sonuç olarak gelişmiş ülkeler, artık esas nedeni ticaret bilek güreşi olan yıkıcı sıcak savaşlar yerine, birbirlerinin açıklarını bularak zayıflatma yöntemini tercih ettikleri soğuk ticaret savaşlarını tercih ediyorlar. Bize göre burada Alman, Amerikan veya Japon fark etmiyor. Hepsi de büyümenün gerekliliğini vahşi bir şekilde yerine getiriyorlar.

Facebook Comments