Yeni Toyota Supra’nın ilk görseli yayınlandı.

Yeni Toyota Supra modelinin tanıtımına çok az bir zaman kaldı ve 5 Mart 2018 tarihinde kapılarını ziyaretçilere açacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda model karşımıza ete kemiğe bürünmüş bir şekilde çıkacak. İlk resmi görsel ise bugün Toyota tarafından yayınlandı. Bu arada aracın BMW’nin 2 kişilik cabrio modeli yeni Z4 ile aynı platform, motor ve şanzıman sistemine sahip olacağı uzun zamandır biliniyor.
yeni toyota supra 2019
Yeni toyota Supra’nın ilk resmi görseli

Yeni Toyota Supra motor ve şanzıman

Motor konusundaki en önemli gelişme ise geçtiğimiz günlerde meydana geldi. Bu doğrultuda modelin en üst seviyesinde 3.0lt sıralı 6 silindirli turbo-benzin motor yer alacak. Bu motorun yeni BMW 3 Serisi M340i modelinde yer alacak motor ile aynı veya biraz daha farklı bir güce sahip olacağı tahmin edilebilir. Yani karşımıza 380ps gücünde bir yeni Toyota Supra çıkabiliecek gibi görünüyor.

Ayrıca yeni 3 Serisi’nide tanıtılan motor seçeneklerine göz atıldığı zaman; giriş seviyesinde 2.0lt turbo-benzin 204ps gücünde bir motor da Supra’da yer alabilir. Ancak BMW’nin bu motorlarında şimdilik kesin bir durum yer almıyor. Bu 2 motorun yanında, Toyota’nın da hybrid tecrübelerinden faydalanılarak tasarlanan 235ps ve 260ps gücünde yine 2.0lt turbo-benzin motora sahip hybrid seçenekler de sunulabilir. Bu arada yeni Supra’da sadece otomatik şanzıman seçenekleri ile sunulacağı ihtimali de güçlendi. BMW motorları ile beraber ZF üretimi 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzımanların kullanılacağı rahatlıkla tahmin edilebilir.

 Sonuç olarak bu güne kadar elde edilen tüm bilgilerden Toyota Supra’nın çok güzel bir spor otomobil olabileceğini gayet net.  Ancak 90’lı yılların efsane Supra modelinin vahşi, saf kan ve kendine özgü özelliklerini taşımayacağını söylemek gayet mümkün görünüyor. Eminiz ki BMW’nin de etkisi ile 2018 yılı sonlarına doğru ortaya çok iyi bir spor otomobil ortaya çıkacak ancak sadece adı efsane model ile aynı olacak, ruhu değil.

Yeni Toyota Supra Kokpit

06.06.2017 tarihinde elde edilen en son Toyota Supra görsellerinden kokpitin BMW Z4 veya Z5 ile aynı olacağını rahatlıkla söylenebilir. Burada birçok kişi klon kokpitin belki de şaşırtmaca olduğunu düşünebilir. Ancak direksiyonda bile Toyota logosu kullanılması ve bunun üzerinin de kapatılması bize göre üretim modelinin kokpitinin aynen kullanıldığını gösteriyor. Supra’nın resmi tanıtımına çok da zaman kalmadığı düşünülecek olursa, her iki markaya da özgün detayları haricinde aynı kokpite sahip olacaklarını söyleyebiliriz. Bir diğer önemli detay ise yine aynı kokpit fotoğrafında saklı. Dikkat edilirse aracın joystick şeklindeki vites kolu BMW modelleri ile birebir aynı.
Son olarak sunulacak 2.0lt motor seçenekleri sayesinde yeni Toyota Supra’nın ülkemizde de satılma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünüyoruz. Fiyatı ise benzer donanıma sahip yeni BMW Z4’den %5-10 civarında düşük olabilir. Bu fiyatın nedenlerinden bir tanesi de, araca ekstra masraf getiren ve Z4’de yer alan otomatik tavan mekanizmasının Supra’nın Coupe bir araç olması nedeniyle olmaması gösterilebilir.
Facebook Comments