Makyajlı Mercedes Maybach tanıtıldı

Mercedes’in başlangıçta bir alt marka olarak satışa sunduğu ancak istediği sonucu alamayınca yeni Mercedes S Serisi ile beraber ürün gamındaki en üst düzey donanım seviyesi haline getirdiği Maybach versiyonu makyajlandı. Makyajlı Mercedes Maybach de geçmişe dönüş gerçekten de dikkat çekici. Hatırlanacak olursa Mercedes S Serisi de geçtiğimiz aylarda makyajlanmıştı.

Açıkçası makyajlı Maybach versiyonunun detayları incelendiği zaman, istenen satış sayısına ulaşamayan Maybach markasından birçok farklı detayın yer aldığı görülebilir. Bir versiyon haline getirilen model ise C sütununda yer alan Maybach logosu, daha kalın yan cam krom çıtaları ve krom B sütunu hariç standart S Serisi’nden görünüm olarak pek de farklı değildi. Mercedes bu konuda eleştiri almış veya daha çok satış planlıyor olacak ki; detaylar anlamında bir miktar geriye dönmüş gibi görünüyor.

Makyajlı Mercedes Maybach modelinde ilk olarak karakteristik Mercedes panjurunun değişmiş olması dikkat çekiyor. Klasik yatay çizgili panjur yerine, dikine çizgili Maybach panjuru geri gelmiş. Ayrıca 2 renkli gövde rengi tercih edilmiş ve bu da aracın kesinlikle daha lüks ve farklı görünmesini sağlamış. Ayrıca makyajlı Mercedes S Serisi‘nde yer alan bazı detaylar ve kokpitte yer alan değişiklikler de aynen yansıtılmış.

Makyajlı Mercedes Maybach motorlar

Makyajlı modelde 2 farklı motor seçeneği yer alıyor. Bunlardan bir tanesi V8 ve bir tanesi de V12 silindirli. V8 silindir motorlarda değişim mevcut ve S560 adı altında sunulan 4.0lt hacmindeki bi-turbo motor 469ps güce ve 700nm torka sahip. Her ne kadar tüketim değerleri belirtilmemiş olsa da, 4 silindiri sakin kullanımlarda devreden çıkan bu motorun dünyanın en az yakıt tüketen V8 benzin motorlarından bir tanesi olduğunu belirtiliyor ve yerini aldığı motora göre de %10’luk bir düşüşten bahsediliyor. S560 Maybach’in 0-100km/s hızlanmasının 4.6 ise saniye olduğu belirtiliyor. V12 motora sahip 6.0lt motor ise S650 olarak adlandırılıyor. Bi-turbo beslemeye sahip bu motor 621ps güç üretebiliyor. S650’nin 0-100km/s hızlanması ise 4.6 saniye olarak açıklanıyor.

Yeni Mercedes Maybach’in makyajsız kasası ile yaklaşık 25.000adet satış yaptığı düşünülürse, makyajlı kasası ile satışlarını daha da arttıracağını söylemek gayet mümkün görünüyor. Fiyatının da yaklaşık 2 milyon TL’den başlayıp ekstra donanımlar ile 2.5 milyon TL’ye kadar çıkabileceği en azından mevcut makyajsız kasa fiyatlarından anlaşılıyor.

Facebook Comments