Yeni Toyota Supra resimleri ve bazı özellikleri Japonya’da ortaya çıktı

Toyota’nın BMW altyapısı ile geliştirdiği efsane model Supra Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak ama neredeyse 2 yıldır farklı şekillerde kendini gösterdi. Artık bu durum fenalık da geçirtmeye aday diye düşünüyoruz. Son olarak ise; yeni Toyota Supra resimleri ve özellikleri bir Japon otomobil dergisinde yayınlandı. Aslında görseller için fotoğraf kelimesini kullanıyoruz ancak genel havası itibariyle resim demek daha doğru gibi görünüyor.

Bu arada yeni BMW Z4‘ün teknik anlamda çift yumurta ikizi olacak olan aracın gerçekten de hızlı ve başarılı olacağına inansak da, 90’lı yılların efsane Supra modelinin özgünlüğünü ve havasını mumla aratacaktır diye düşünüyoruz.

Duygularımızı bir kenara bırakıp ilk olarak aracın açıklanan bazı özelliklerine bir göz atalım;

Her ne kadar geçtiğimiz günlerde motor seçenekleri basına sızmış olsa da, 1496kg olacağı belirtilen aracın, bu sefer en üst seviyedeki motor ile hızlanma değeri de açıklanıyor. Bu doğrultuda BMW üretimi 3.0lt sıralı 6 silindirli turbo-benzin motorun 340ps güce ve 450nm torka sahip olacağı, ayrıca 0-100km/s hızlanmasını da 3.8 saniyede gerçekleştireceği belirtiliyor.

Yeni Toyota Supra’nın 4380mm uzunluğa, 1855mm genişliğe ve 1290mm yüksekliğe sahip olacağı da yayınlanan resimlerden net bir şekilde anlaşılabiliyor. Bu ölçüler Toyota’nın Subaru ile birlikte geliştirdiği GT-86 modelinden 140mm daha uzun, 80mm daha geniş ve 5mm daha yüksek olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca ağırlık olarak da GT86 modelinden yaklaşık 250kg daha fazla. Açıkçası bu ölçüler yeni Supra’nın heybetli bir araç olacağını gösteriyor diyebiliriz.

Yeni Toyota Supra resimleri;

Yayınlanan görsellerden de anlaşılacağı gibi; 2 yıl önce kendisini konsept hali ile gösteren model ile ortak detaylara fazlasıyla sahip ancak farklar da mevcut. Örneğin konsept modelde ön tampon çok daha farklıydı. Ancak genel tasarımın aynen korunduğunu söylemek mümkün görünüyor. Aşağıda 2 yıl önceki konsept araç görülebilir ve galerideki resimler ile karşılaştırılabilir.

Yayınlanan yeni Toyota Supra resimleri ve özellikleri Toyota tarafından şimdilik ne kabul edildi ne de reddedildi. Ancak tüm bunların bir nabız yoklaması olduğunu düşünüyor ve en geç 1 hafta-10 gün içinde yeni Toyota Supra’nın karşımıza çıkacağına inanıyoruz.

Facebook Comments