Yeni Focus kendini en net şekilde gösterdi

Yeni Focus, tasarım hatlarını tamamen belli eden tahminen katalog çekimlerinde kendisini ilk kez bu derece net ve kamuflajsız bir şekilde gösterdi. Model daha önceden de üzeri reklam kaplaması ile ağır ve hafif kamuflajlı bir şekilde görüntülenmişti. Ancak yeni hatlarını bu düzeyde belli etmiyordu. Kısacası profilden de olsa artık kanlı canlı bir şekilde karşımızda yer alıyor.

Daha önceden kamuflajsız ancak reklam kaplaması ile elde edilen görüntüler doğrultusunda yeni Focus’un ön tasarımı, bu yıl yenilenen küçük kardeşi Fiesta ile büyük benzerlik gösteriyordu. Ancak yeni elde edilen görsellerden C sütunu oldukça radikal bir şekilde farklı bir tasarıma sahip olmuş gibi görünüyor. Öyle ki adını BMW tasarımcılarından Wilhelm Hofmeister’den alan ünlü C sütunu eğrisi Hofmeister Kink adeta Ford Focus’ta hayat bulmuş. Bir önceki model ile de alakası bulunmuyor. Yeni Ford Focus modeline bu açıdan bakıldığında aynı segmentte yer alan BMW 1 Serisi’ni anımsamamak işten bile değil.

Yeni Focus motorlar

Yeni Ford Focus modelinde kullanılacak motor seçeneklerinde ise sürpriz olacak gibi görünmüyor. Halen yeni Ford Fiesta modelinde sunulan 3 ve 4 silindirli dizel motorların büyük bir bölümü yeni Focus modelinde de yerini alabilir. Ancak yeni Fiesta ST modelinde sunulmaya başlanan 1.5lt 3 silindir 200ps güce sahip motoru da görebiliriz. Ayrıca daha düşük güç seçeneğine sahip türevleri de 4 silindirli 1.5lt benzin motorun yerini alacak gibi görünüyor. Bu motorlar 6 ileri manuel ve 7 ileri çift kavramalı şanzımanlar ile kombine edilebilir.

Bu arada modelin ne zaman tanıtılabileceğini de tahmin etmeden geçmeyelim. Ford’un yeni Focus’u yakın zaman önce reklam afişi gibi kaplatıp tüm hatlarını ortaya dökmesi ve katalog çekimleri ile de net bir şekilde karşımıza çıkması bir tesadüfün eseri değil. Bize göre yakın bir zaman sonra kendini resmi olarak gösterecek. Ayrıca önümüzdeki haftalarda kapılarını ziyaretçilere açacak olan dünyanın belki de en önemli otomobil fuarı olan Cenevre Otomobil Fuarı’na haftalar kaldığı düşünülüdüğünde, tanıtımın 2-3 hafta içinde yapılacağını tahmin etmek hiç de zor değil diye düşünüyoruz. Modelin tanıtılmasının ardından satışına başlanacağı ve ülkemizde de yaz başında olması beklenebilir.