Chevrolet Camaro ZL1 tanıtıldı

Amerikan Chevrolet markasının Corvette ile beraber en efsane modellerinden olan Camaro modeli 2015 yılında yenilenmiş ve büyük bir sürprizle beraber Opel OPC modellerinde de kullanılmakta olan 4 silindirli Ecotec 2.0 Turbo 280ps gücündeki ünite giriş seviyesinde sunulmaya başlanmıştı.
Aynı fiyata Chevrolet Camaro 2.0 Turbo mu? BMW 4.18i Gran Coupe mi?

Diğer taraftan seride bir tane 3.6 litre atmosferik V6 340ps ve ve bir tane de 6.2 litre atmosferik V8 460ps güce sahip motorlarlar sunuluyordu. Şimdi ise 6.2lt V8 motora supercharger (kompresör) eklendi ve karşımıza ZL1 versiyonu çıktı. Bu motor aşırı besleme sayesinde 650ps güç ve 868nm tork üretebiliyor. Bu motorun 11ps daha fazla güç ve 14nm daha fazla tork üreten farklı bir versiyonu ise Chevrolet Corvette Z06 modelinde halen kullanılıyor. 

Motorun gücünü arka tekerleklere ise 6 ileri manuel şanzıman veya Ford ileri beraber tasarlanan 10 ileri otomatik şanzıman aktarıyor. 10 ileri otomatik şanzıman GM grubundaki diğer bazı modellerde de kullanılmaya başlanacak. Üst düzey motora sahip Opel modelleri de ilerleyen zamanlarda bu şanzıman ile beraber görebiliriz.
Bu harika motor ve yeni otomatik şanzıman seçeneği sayesinde henüz resmi olarak açıklanmasa da modelin 4 saniyenin altında bir zamanda 100km/saat hıza ulaşabileceği ve 300km/saat hızı zorlayabileceği belirtiliyor. 
Oldukça hızlı olan Camaro ZL1 modelinin yol tutuş özelliklerine de ayrı bir önem verilmiş. Manyetik süspansiyon sistemi, performans odaklı çekiş sistemi, sınırlı kaymalı diferansiyel, kalkış kontrol sistemi ve sürüş modu gibi özellikler sayesinde bu abartı güç sağlam bir şekilde kontrol edilebiliyor. Ayrıca 20 inch jantlar, brembo fren sistemi ve Goodyear F1 Super Car lastikler bu kontrole büyük fayda sağlayan diğer özellikler olarak öne çıkıyor.

Chevrolet ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Facebook Comments