Geleneksel tasarımını koruyan 10 otomobil modeli

Günümüzde otomobil kasa tipleri ve modelleri o kadar çeşitlendi ki hızlarına yetişmek adeta imkansız. 1990’lı yıllar ve öncesinde Sedan, Coupe, HB ve SW tarzındaki kasa tipleri bulunuyorken, şimdileri bu sayı 2 hatta 3’e katlanmış durumda diyebiliriz. Öyle ki SUV ve Crossover olarak adlandırılan araçların bile kendi içlerinde 2 kapıya sahip Coupe tarzındaki modelleri bulunuyor. Ayrıca tasarım olarak yine 90’lar ve öncesine göre çok farklı ve modern görünüme sahip otomobiller görebiliyoruz. Ancak bazı modeller de var ki, 30-40 yıl hatta 80 yıl öncesinden yoğun tasarım detayları bulunduruyor ve biz de bu 10 modeli bir araya getirmek istiyoruz. 

Chevrolet Camaro

1966 yılında üretilmeye başlanan Chevrolet’in efsane modellerinde Camaro, halen 6.jenerasyonu ile satılıyor. Her ne kadar 1966 yılında üretilmeye başlanan modeli takip eden 2, 3 ve 4. jenerasyonlar farklı görünümleri ile ilk modelden ayrılsalar da, 5. ve 6. jenerasyonlar efsane ilk kasadan oldukça fazla tasarım detayı barındırmasıyla dikkat çekiyor. En son kasası geçtiğimiz yıl tanıtılan modelde, geleneksel hatların aksine Opel tasarımı 2.0lt sıralı 4 silindirli turbo motor da kullanılmış olması birçok kişiyi ilk başlarda şoke etmişti. Ancak bu motor giriş seviyesi olarak açıklandı ve V8 motorlar da seçenekler arasında sunuluyor.

Chevrolet Camaro 50. yılını kutluyorFord Mustang
Amerikan spor otomobili dendiği zaman şüphesiz ilk akla gelen modellerden bir tanesi olan Mustang modeli, 1964 yılında üretilmeye başlanmış ve yukarıda anlattığımız Camaro modeline de ilham vermiştir. Mustang’in başarısından etkilenen Chevrolet, Camaro’yu tasarlamaya karar vermişti ve Mustang olmasaydı Camaro da olmazdı bile diyebiliriz. Aynen rakibi gibi 6 farklı jenerasyona sahip model, 2., 3. ve 4. jenerasyonlarında farklı bir tarz benimsemiş olsa da 5. ve 6. jenerasyonlarında özüne dönmüştür. Geçtiğimiz aylarda makyajlanan Mustang’in yeni kasası ise aynı geleneksellikle 2020 yılında beklenmektedir. Dodge Challenger
Ford ve GM Grubu ile sıkı bir rakip olan Chrysler Grubu, Mustang ve Camaro modellerinin başarısından ve rekabetinden etkilenerek benzer bir araç tasarımına girişmiş ve bu sınıfta boy gösteren aracını 1969 yılında üretmeye başlamıştır. Aynı ada sahip olsa da, 2.jenerasyonda 1.jenerasyon Silver Challenger adlı modele göre bambaşka bir model ortaya çıkmıştı ve günümüz modeline ilham veren de tam olarak 2.jenerasyon Challenger’dı. 3.jenerasyonda ise aynen rakiplerinde olduğu gibi bambaşka ve alakasız bir tasarım ortaya çıkmasına rağmen halen satılmakta olan ve 2008 yılından beri üretilen 4.jenerasyon, 1969 üretimi araç ile oldukça fazla tasarım detayına sahiptir. 


Mini
Üretilmeye başlandığı 1959 yılında şehrin dar sokaklarında rahatça gezebilecek uygun fiyatlı bir araç olarak tasarlanan Mini, üretiminin sonlandığı 2000 yılına kadar neredeyse hiçbir değişikliğe uğramadı. Ancak Alman BMW’nin İngiliz Mini’yi alarak bir premium markaya dönüştürmesiyle karşımıza bambaşka bir model çıktı ve büyüyen boyutları ile de dikkat çekti. 2001 yılında tanıtılan ve boyutları itibariyle minicik olan orijinaline göre dev boyutlara kavuşan model, daha sonra da büyümesine devam etti ve 2014 yılında halen satılmakta olan tasarımına kavuştu. Günümüzde Coupe’den, Crossover’a, SW’den HB ve Cabrio’ya kadar birçok farklı kasa tipine kavuşan Mini markası, üretim amacının aksine en az Audi, BMW ve Mercedes kadar yüksek fiyata satılıyor. Fiat 500

1957-1975 yılları arasında üretilen Fiat’ın 500 modeli aynen Mini markası gibi küçücük boyutlara sahipti ve rakibinin aksine motoru arkadaydı. Üretiminin tamamlanmasından tam 32 yıl sonra ise Fiat, 500 modelini tekrar hatırladı ve 2007 yılında dedesinin tasarım detayları ile satışa sundu. Tabi bunda Mini’nin 2001 yılında yaptığı müthiş dönüşün de etkisi büyüktü. Ayrıca boyutları ne kadar devleşmiş olsa da 50 yıl öncesinin ruhunu başarılı bir şekilde taşıyordu. Günümüzde MPV, HB ve Crossover olarak çok farklı kasa tipleri ile hayatına devam eden Fiat 500, sevimli görüntüsü ve ilk modelin aksine hiç de ucuz olmayan fiyatları ile dikkat çekiyor. Mercedes G Serisi
1979 yılında esas olarak iş amaçlı üretilen saf kan SUV modeli Mercedes G Serisi, günümüzde birçok ordunun vazgeçilmezi olmasının yanında, oldukça lüks ve pahalı versiyonları ile de dikkat çekiyor. G Serisi çok geniş bir kasa, motor ve donanım yelpazesine sahip olmasına rağmen tanıdık ve klasik yüzünü bir yandan askeri ve kamuflajlı bir şekilde bir yandan da üst düzey lüks olarak Maybach G650 ve AMG G63 6×6 modelleriyle gösterebiliyor. Listemizin en genç modellerinden bir tanesi olmasına rağmen bu açığını çok geniş bir aralıkta farklı modeller sunmasıyla kapatıyor diye düşünüyoruz. 


Jeep Wrangler

Listemizin en yaşlı ancak bir o kadar da tanıdık yüzü şüphesiz Jeep Wrangler modelinde bulunuyor. Bize göre SUV modellerin atası olan ve 1939 yılında üretilmeye başlanan Willys MB modelinin o sevimli yüzü günümüzde bütün Jeep modellerinde kullanılıyor ve özellikle de Wrangler ve Rubicon modelleri sahip oldukları arazi yetenekleri ile büyük dedesi “savaş kazandıran taşıt” olarak anılan Willys MB’yi başarılı bir şekilde onurlandırıyor. 
Bu arada Willys markasının günümüze nasıl Jeep markası olarak evrildiğine de değinmeden geçmeyelim. 2.Dünya Savaşı sırasında A.B.D askerleri tarafından kullanılan Willys MB, her türlü arazi koşulu ile o kadar iyi baş edebiliyordu ki, Amerikan askerleri ona Temel Reis’in her yere girip çıkabilen “Eugene the Jeep”‘ adındaki maymunumsu hayvanının Jeep adını vermişlerdi. Bu da Willys markasının savaş sonrasında resmi olarak Jeep adını almasını sağladı. 


Porsche 911

Yaklaşık 55 yıldır üretimde olmasına rağmen genel görünümü neredeyse hiç değişmeyen modellerden bir tanesi olan Porsche 911, boyutları itibariyle ise ciddi bir değişime uğradı. Ancak bu şaşılacak bir durum değil ve listemizdeki modellerden Spor Amerikanlar hariç tümü ciddi oranda büyümüş olmalarıyla dikkat çekiyor. Porsche 911’in bakışları ise her zaman aynı kalmış ve profilden sahip olduğu görünüm de modelin efsane çizgilerini hala başarılı bir şekilde devam ettirdiğini gösteriyor. Ayrıca arkadan motorlu yapısı aynen devam ediyor ve oldukça genişlemiş olmasına rağmen, arka görünümü de hemen hemen aynı yapıya sahip denilebilir. 


VW Beetle
1938 yılından 1979 yılına kadar tasarım olarak neredeyse hiç değişmeden üretilen VW Beetle, ayrıca listemizin en eski yüze sahip modeli olmasıyla da öne çıkıyor. Bu arada modelin eski kasa ile üretiminin Meksika’da 2003 yılına kadar devam ettiğini de belirtmeden geçmeyelim. Ancak bu modelin üretimi devam ederken 1997 yılında yeni Beetle modeli tanıtıldı ve benzer bir yüze sahip olmasına rağmen şişirilmiş ve lüks hale getirilmiş tasarımı ile de farklı bir sınıfa ait olduğunu gösterdi. 2011 yılında üretimi tamamlanan 2.jenerasyon Beetle’ın yeni kasası ise aynı yıl tanıtıldı ve halen üretimi devam ediyor. Ancak ya bu yıl içinde ya da 2018 yılında üretimin sonlanacağı ve yerine de yenisinin tanıtılmayacağı düşünülüyor. 

VW Beetle tarihi için tıklayınızFord GT

Listemizin Super Sport özelliklere sahip tek otomobili olan Ford GT, kesikli bir üretim süreciyle ve 3.jenerasyonu ile günümüze kadar geldi. 1964 yılında yarış kökenli bir araç olarak GT40 adıyla kendini gösteren aracın üretimi 1969 yılında son buldu. Aradan 35 yıl geçtikten sonra 2004 yılında GT40 kendini GT adı altında kendini tekrar gösterdi ve bu kasa ile 2008 yılına kadar toplam 4038 adet üretildi. 2016 yılında ise efsane V8 motorunu kaybederek V6 çift turbo motoru ile karşımıza tekrar çıktı. Amerikan otomotiv sektörünün İtalyan ve Alman Super Sport modellere karşı durabilen ender modellerinden bir tanesi olan GT, sınırlı sayıda üretime sahip olması nedeniyle listemizin en özel araçlarından bir tanesi demek mümkün görünüyor. 

Facebook Comments