Elektrikli otomobiller nasıl çalışır? Kaç tip elektrikli otomobil vardır?

Elektrikli otomobiller artık hayatımızda daha görünür olmaya başladılar. Kilometre başına ödediğimiz ücret bazında bakıldığı zaman normal otomobillere göre 5 kat daha ekonomik olan elektrikli otomobiller, sessiz oluşları ile de ekstra konfora sahipler. 
Piyasada temel olarak 4 tip elektrikli otomobil teknolojisi kullanılıyor,

  • Hybrid Sistem(melez)
  • Şarj Edilebilir Hybrid Sistem (Plug-in Hybrid)
  • Menzil artırıcılı Sistem(range extender)
  • Tam elektrikli Sistem
  • Hybrid Sistem (Melez)
Bu tipde isminden de anlaşılacağı gibi içten yanmalı ve elektrikli olmak üzere 2 tipde motor kullanılır. Elektrikli motorun esas görevi içten yanmalı motora destek olmaktır. Araç üzerinde elektrikli motoru şarj eden ve pilleri prize takarak şarj eden bir tertibat bulunmaz. Elektrik motoru içten yanmalı motor tarafından şarj edilir. Ayrıca fren geri dönüşüm sistemi tekerleklerin dönüş enerjisini (kinetik enerji) frenleme esnasında elektrik enerjisine dönüştürerek pillere gönderir. Araç modeline göre değişmekle beraber hem elektrikli motor hem de içten yanmalı motor çekişe yardımcı olur. Belirli hızlara kadar elektrikli motor çekiş işlevini üstlenir. Daha yüksek hızlarda ise içten yanmalı motor devreye girer. Bu sayede yakıt tüketiminde önemli düşüşler olur.
Hybrid otomobillere en iyi örnek Toyota Prius’dur. Ayrıca bu sistemin mucidi de Toyota’dır.
Toyota Prius

  • Şarj Edilebilir Hybrid Sistem (Plug-in Hybrid) 

Temel olarak çalışma prensibi  Hybrid sistemlerle aynıdır. Ancak bu sistemde daha büyük piller vardır ve ayrıca bu piller bir fiş tertibatı sayesinde prize takılarak şarj edilebilir. Böylece elektrik motoru hem priz ile, hem içten yanmalı motor ile hem de fren enerjisi geri kazanım sistemi ile  şarj edilebilir.
Plug-in otomobillere en iyi örnek BMW X5 Plug-In Hybrid ve BMW i8’dir.
BMW X5 Plug-In Hybrid
BMW i8
  • Menzil artırıcılı Sistem (range extender)
Plug-in Hybrid sistemlerde olduğu gibi bu sistemde de hem elektrik hem de içten yanmalı motor bulunur. Ancak içten yanmalı motor hiçbir zaman çekişe yardımcı olmaz. Çekiş işini tamamen elektrik motoru yapar ve içten yanmalı motorun tek görevi pilleri şarj etmektir. Ayrıca piller fren enerjisi geri kazanım sistemi ile ve prize takılarak da şarj edilebilir. 
Menzil artırıcılı otomobillere en iyi örnek Opel Ampera  ve menzil artırıcının opsiyonla alınabildiği BMW i3’dür.

Opel Ampera
  • Tam Elektrikli Sistem
Bu sistemlerde sadece elektrik motoru bulunur ve çekiş bu motor tarafından gerçekleştirilir. Piller prize takılarak şarj edilir. Ayrıca fren enerjisi geri kazanımı pillerin şarj edilmesine yardımcı olur.
Tam elektrikli otomobillere en iyi örnek BMW i3’dür.

BMW i3