Apple Otomobil Dünyasını Alt Üst Etmeye Hazırlanıyor

Amerikan Apple firması Iphone markası ile telefon sektörüne girdiği zaman ortalığı alt üst etti ve öncü markalar Nokia ve Ericsson’u piyasadan resmen sildi. Iphone belki de en pahalı telefon modellerinden olsa da insanlar yeni bir modeli çıktığı zaman mağaza kapılarında kuyruğa girecek kadar da markaya tutkunlar. Oluşturduğu moda, yapım kalitesi ve kullanışlılığı sayesinde tüketiciler neredeyse fiyatına bakmadan Iphone ürünlerini satın alır hale geldiler. Kısacası Iphone artık pahalı bir aksesuar olarak bile değerlendiriliyor.

Bu büyük başarı sonrası Apple artık gözünü farklı sektörlere dikmiş durumda. En önemlisi ise otomotiv sektörü olacak gibi görünüyor. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde yaygınlaşacak en önemli 5 otomotiv teknolojisi doğrultusunda çalışan marka elektrikli motor ve otonom (sürücüsüz) sürüş odaklı olarak çalışıyor. Zaten bu teknolojilerden uzak olacak otomobil markaları da büyük ihtimalle piyasadan silinecektir. 
Apple’ın halen Dodge Caravan modeli ile otonom sürüş testlerine devam ettiği biliniyor. Ancak ortaya çıkan son çizimlerde elektrikli ve otonom sürüş özellikli bir otomobil olacağı da net bir şekilde anlaşılıyor. Bu tasarım Mercedes’in yakın zamanda tanıttığı F015 Luxury in Motion ile büyük benzerlikler taşıyor. 
Bildiğimiz Apple mantığı ve kalitesi devam ederse marka büyük ihtimalle Mercedes, BMW ve Audi’ye rakip olacaktır. Hatta üreteceği otomobil sınıfında yeni standartlar belirleyecek, çıtayı çok daha üst safhalara taşıyacak ve çok da can yakacaktır.

Facebook Comments