Mercedes S Sınıfı Cabriolet Tanıtıldı

Mercedes S Sınıfı tüm dünyada lüks ve prestijin sembolü olan otomobillerinden birisidir. Geçtiğimiz yıllarda sadece sedan ve coupe versiyonları ile sınırlı olan model serisine ultra lüks Maybach markasının da katılmasından sonra ürün gamı genişlemişti. Şimdi ise cabriolet versiyonu da eklendi. Aslında S Serisi’nin 1971 yılında oldukça çekici bir cabriolet versiyonu vardı ancak bu tarihten sonra üretilmedi. Aradan geçen 44 yılın ardından yeni model tekrar tüketicilerin beğenisine sunuldu. 

5 metrenin hemen üzerindeki boyu ve 1.9 metre genişliğiyle dev bir cabrio olan modelin bir kaç marka dışında rakibi de bulunmuyor. Kardeşi Coupe ile her türlü detayı aynı olan Cabrio’nun tentesi ise sadece bez olarak sunulacak ve 20 saniye içerisinde açılabilecek. Metal tentenin daha pahalı ve karmaşık bir yapı olması, ayrıca fazla yer kaplaması ve ağır olması nedeniyle BMW’de önümüzdeki yıllarda bez tenteye dönüş yapmayı düşünüyor.
S Sınıfı Sedan ve Coupe’de yer alan tüm teknoloji ise Cabrio’ya aynen aktarılmış. Farklı olarak ısıtma ve soğutma sistemleri üstü açılır bir model olması dolayısı ile daha fazla özellik içeriyor. THERMOTRONIC sistemi 12 adet sensör ve 18 adet aktüatör içeriyor ve bu sayede aracın üstü açık olsa dahi içinde en ideal hava şartları elde ediliyor. Bu sistem güneşten kaynaklı radyasyonu bile tespit edebiliyor.
Kullanılacak motorlar ise diğer seriler ile aynı. Şimdilik sadece 2 adet motor seçeneği bulunuyor. Giriş seviyesi S500 modeli 4.7 litre turbo-benzinli 455hp gücünde (700nm tork) bir V8 motora ve 9 ileri otomatik şanzumana sahip iken AMG S63 versiyonu 5.5 litre çift-turbo 577hp (900nm tork) bir motora ve 7 ileri otomatik şanzumana sahip. Bu versiyon 0-100km hızlanmasını 3.9 saniyede tamamlıyor.
S Serisi Cabrio’nun 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’ndaki tanıtımından sonra siparişler alınmaya başlanacak. Teslimatlar ise 2016 bahar aylarında başlayacak.

Mercedes yenilikleri için tıklayınız

  • Rakipleri
    • Bentley Continental GT

Facebook Comments