2016 yılında satılacak en iyi atmosferik motora sahip 3 model

22 yıldır düzenlenen ve her yılın sonunda bir sonraki sene sunulacak olan en iyi motorların yarıştığı “Wards En İyi 10 Motor” sonuçları açıklandı. Listede bulunan ve hybrid sistemine sahip 3 modeli daha önce yayınlamıştık. Toyota, Hyundai ve Chevrolet’den oluşan bu listeyi incelemek için tıklayınız.

Şimdi ise Wards listesinde bulunan ve atmosferik motora sahip olan 3 modeli inceleyeceğiz. Genellikle A.B.D pazarında satılan modeller üzerinden yapılan bu liste nedeniyle motor hacimleri oldukça yüksek. Diğer taraftan artık yüksek hacimli olanlar dışında atmosferik motor da kalmadığı bir gerçek. Bu tip motorlar artık yaşamlarını Kuzey Amerika ve Japonya pazarında hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor.

Atmosferik motor ile turbo motor arasındaki 5 önemli fark
Güç/hacim oranı en yüksek 14 atmosferik motor
Atmosferik motoru bırakan 6 spor otomobil modeli

  • 3.5lt  V6 – Nissan Maxima
2016 model Maxima’da kullanılan 3.5 litre hacmindeki V6 motorun en büyük özelliği Nissan’ın efsane modeli GT-R’da bulunan performans teknolojilerinin bu motorda kullanılmış olması olarak gösterilebilir. 3.5 litre atmosferik motor 300hp güç ve 354nm tork üretiyor. 
Motor ile ilgili olarak en beğenilen özellik ise gaz tepkisi ve bu tepkinin her devir bandına eşit dağılmış olması olarak gösterilebilir. Hissettirdiği güç ve tepkiler açısından atmosferik değil de sanki turbo motor hissi verdiği de ayrıca belirtiliyor. Diğer taraftan motorun oldukça az titreşim üretmesi ve sessizliğinden de övgüyle bahsediliyor. 
Kuzey Amerika’da çok sevilen BMW 5 Serisi, Mercedes E Sınıfı, Audi A6 ve Lexus GS gibi önemli rakiplerle mücadele içerisinde bulunan Nissan Maxima daha üstün özelliklerine rağmen çok daha uygun fiyat etiketine sahip olmasıyla da ayrıca öne çıkıyor.

Nissan ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

  • 3.6lt V6 – Chevrolet Camaro
Chevrolet Camaro efsanesi devam ediyor ve 2016 yılı için tamamen yenilenen modelde bir de sürpriz motor bulunuyor. Yazımızın konusu bu motor değil ancak ülkemizde de bir şekilde satılma ihtimali olması nedeniyle bu seçenekten bahsetme gereğinde bulunduk. Camaro’da artık 2.0 litre hacminde 4 silindirli turbo-benzinli 275hp gücünde ve 400nm tork üreten bir motor da bulunacak. Bu motor 5.5 saniyede Camaro 2.0’ı 100km’ye çıkarabiliyor.
Ancak ödülü alan motor turbo değil atmosferik bir V6 motor ve 3.6 litre hacime sahip. Bu motor 335hp güç ve 385nm tork üretebiliyor. Chevrolet’e göre bu atmosferik ünite V6  motorlar içerisinde en kuvvetli güce sahip motor durumunda. Litre başına üretilen 93hp güç ve 107nm tork bir Amerikan otomobili için oldukça iyi rakamlar sayılabilir. Diğer taraftan bu motorun en önemli özelliği ihtiyaç olmadığında 2 ve 5 numaralı silindirlerin kapatılarak yakıt tasarrufu yapılabilmesi olarak görülebilir. Ayrıca egzantrik milinin bağlı olduğu dişliler kauçuk ile kaplanmış ve bu sayede sessiz çalışma elde edilmiş.
V6 motora sahip aracın verileri ise oldukça iyi görünüyor. 0-100km hızlanma 6 ileri şanzımana sahip modelde 5.4 saniye ve 8 ileri otomatik şanzımana sahip modelde ise 5.2 saniyede tamamlanıyor.

Chevrolet ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

  • 5.2lt V8 –  Ford Mustang
Amerikan performans modelleri yüksek hacimleri ve homurtulu motorları ile oldukça ünlüdür ancak ürettikleri güç genellikle hacimlerine göre çok yüksek değildir. Bu durum Ford’un yeni Mustang GT350 modelinde değişecek gibi görünüyor. 5.2 litre hacminde V8 motor 526hp güç ve 582nm tork üretebiliyor. Bu veriler sayesinde 101hp/lt ve 112nm/lt tork değerleri elde edilebiliyor bu da Ford Mustang GT350 modelini atmosferik motora sahip Amerikan spor otomobilleri içerisinde güç/hacim oranı ile lider konumuna getiriyor. Genelde geçmiş dönemdeki atmosferik BMW M3 modellerinde elde edilen bu değerler Ford Mustang için gerçekten de çok iyi.

Voodoo adı verilen bu motorun en büyük özelliği ise düz tip krank miline sahip olması. Bu krank milinin de sayesinde motor dakikada 8000 devir çevirebiliyor ve bu da yine Amerikan otomobilleri için alışılmadık bir rakam. Sadece 6 ileri manuel şanzımanın kullanıldığı modelin 0-100km hızlanması 4.5 saniye iken aynı motora sahip ancak farklı lastik ve spor donanımlı GT350R modeli 4.0 saniyede 100km’ye çıkabiliyor.


Ford ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız