Porsche Cayman ve Boxter’ın ismi 718 oluyor, 4 silindirli turbo motorlar geliyor

Porsche’nin asi kardeşleri Cayman ve Boxter’ın isimlerinin önüne makyaj operasyonu ile beraber 718 sayısı geliyor. Aslında 718 sayısı Porsche için hiç de yabancı değil. 1958-1962 yılları arasında üretilen 2 kişilik bu modelde aracın ortasında konumlanan 1.5 litre hacminde 4 silindirli 150ps gücünde bir motor bulunuyordu ve yarışlar için üretiliyordu. 545kg ağırlığındaki bu özel araç 250km hıza ulaşabiliyordu.


24 saat Le Mans yarışları da dahil olmak üzere bir çok şampiyonluğu bulunan 718, aslında Boxter ve Cayman modellerine isimlerinden daha çok yakışacak ve şanlı geçmişini hatırlatacak. Sonuç olarak Coupe modeli 718 Cayman, Cabrio modeli ise 718 Boxter olarak adlandırılacak. 

Asıl önemli gelişme ise atmosferik motorların terk edilmesi ile olacak. Hatırlanacağı gibi Porsche 911 modeli yakın zamanda makyajlanmış ve makyajla beraber Carrera modelinde atmosferik motorlar terk edilerek hacim düşüşüyle beraber turbo besleme kullanılmaya başlanmıştı. 718 modelinin de tanıtılmasıyla atmosferik olarak sadece 911 GT3 ve 911 GTS modelleri kalacak ve bu gidiş devam ederse Porsche ürün gamında 4-5 seneye atmosferik motor kullanan model kalmayacak gibi görünüyor. 
Diğer taraftan motordaki yenilikler sadece turbo eklenmesi ile sınırlı değil. Boxer motor düzeni tüm hacimlerde devam ederken 4 silindirli yeni motorlar seçenekler arasına eklenecek. 2.0 litre hacmindeki motorlar en büyük yenilik olarak karşımıza çıkarken 2.7 litre hacmindeki atmosferik motorun yerini alacak. Bu motorun baz versiyonu 240hp güce sahip olabilir. 
3.4 litre hacmindeki atmosferik motorun yerine ise 2.5 litre Boxer-4 silindirli S versiyonu için 300hp ve GTS versiyonu için 370hp gücünde motorlar geçecek gibi görünüyor. Bir süre önce çıkan bazı söylentilerde 1.6 litre hacminde 4 silindirli 200hp gücünde bir motordan daha bahsediliyordu ancak bu kadar sert bir down-sizing yani hacim küçültme operasyonunun Porsche markasına yakışmayacağını ve şimdilik imkansız olduğunu düşünüyoruz. Bu tip bir motor belki 3-4 yıl sonra yenisi tanıtılacak olan 718 modelinde elektrikli motor ile beraber Hybrid sisteminde kullanılabilir.

Ülkemizde özellikle 2.0 litre motor hacmine sahip model vergi avantajı sayesinde oldukça iyi fiyatlara satılabilir. BMW Z4 ve Mercedes SLC modellerinin bir miktar üstünde fiyat ile satılma ihtimali olursa ve bu markaların müşterilerini cezbedebilir ve yollarımızda daha fazla Porsche görebiliriz.

Porsche müzesi gezisi sırasında çektiğimiz Porsche 18 modeli

Facebook Comments