Paletli Lada Samara

Rusya’nın soğuk, karlı ve zorlu Sibirya bölgesinin koşulları herkes tarafından oldukça iyi bilinir. Çok zor geçen kış şartları ve yerden kalkmayan kar tabakası bu bölgede hayatı ciddi anlamda zorlaştıran etkenlerdir. Bu nedenle bölge insanı birçok zaman kendi çözümlerini yaratmak zorunda kalır.

Bu Lada neden patlamış olabilir?

Videoda izleyeceğiniz melez taşıtın üst kısmı 25 yaşında bir Lada Samara ve alt kısmı ise zorlu arazilerin aranan donanımı bir palet mekanizması. Aracı tasarlayıp yapan kişi bu taşıtı 1.5 ay gibi kısa bir sürede tasarlayıp imalatını bitirebilmiş. Diğer taraftan bu kadar ağır bir mekanizmanın Lada Samara gibi bir araçta nasıl çalışacağı da soru işareti olsada taşıtın 65km maksimum hıza sahip olduğu ayrıca 100 kilometrede 16 litre benzin tükettiği belirtiliyor. Aslında bu kadar ağır olan bir kasa, zorlu yol şartları ve soğuk hava ortamı düşünüldüğünde veriler hiç de fena görünmüyor.

Aracın tasarımcısı Tamirci Andrei Romanov yaşadıkları bölgede birçok kişiye de aracıyla yardım ediyor. Ayrıca taşıta monte ettiği aparat ile de kar ile kapanan yolları küreyerek bölge halkına büyük fayda sağlıyor. 

Facebook Comments