Drift cenneti Ebisu Pisti

Drift kültürü tüm dünyaya Japonya’dan yayılmıştır ve hem izleyici hem de sürücü için oldukça zevkli ve eğlenceli bir yarış türüdür. Virajlı dağ yollarında amatör bir şekilde başlayan bu yarış kültürü daha sonra Japonların otomobillerini drifte uygun olarak abartı şekilde modifiye ederek ve özel pistler hazırlayarak işi profosyonel hale getirmesiyle de ulusal bir etkinlikken global bir şekle girmiştir. 


Kuzey Doğu Japonya’nın orta bölgesinde başkent Tokyo’ya 3 saat sürüş mesafesinde yer alan bölgede kurulu olan Ebisu Pisti ise drift konusunda kendini geliştirmek isteyenler için adeta bir cennet niteliğinde. Hem düzlüklerin, hem inişli çıkışlı dağ yollarının bulunduğu bir bölgede kurulu olan pist oldukça doğal görünen virajları ve mütevazi görüntüsü ile her bütçe grubundan drift hayranlarının kendilerine göre bir şeyler bulabileceği bir yapıya sahip. 
Pistin sahibi ise Orange Drift Takımı’nın kurucusu da olan Nobushige Kumakubo ve bölgede aileden kalan birçok farklı arazi ve yapıları bulunuyor. Pistin tasarımını kendisi yapan ve yapım aşamasında iş makinalarını bile kullanmış olan Nobushige Kumakubo bu işten çok büyük zevk aldığını ve dökülen her betonda payı olduğunu da gururla belirtmiş.

Toplamda 9 farklı pistin bulunduğu yerleşkede hem tamirhaneler hem de farklı araçların satıldığı mütevazi galeriler bulunuyor. Bu galerilerden 1000 dolara bile drift aracı almak mümkünken aracınızı da modifiye ve tamir etmek için bir çok farklı atölye bulabiliyorsunuz. Öyle ki videoda görülebileceği gibi hurda görünümlü ancak canavar gibi drift yapabilen araçları buralarda görmek mümkün. Lastikten, tampona kadar farklı tipte sıfır ve ikinci el parçaların bulunabildiği bu yerleşkede tüm bu işleri oldukça samimi ve basit bir ortamda ülke fiyatlarından çok aşağı bir şekilde yapabiliyorsunuz. Ayrıca yerleşkede bulunan drift okuluna da giderek yeteneklerinizi usta sürücüler ile beraber geliştirebiliyorsunuz.  
Bu harika piste girip aracınızla sınırsız drift yapmanın maliyeti ise günlük 80 dolar olarak açıklanıyor. Türkiye’de bu derece büyük ve işlevsel bir yerleşke olsa her halde bu fiyattan daha yüksek bir bedel talep edilirdi. Ayrıca bu fiyatın dünyanın en pahalı ülkelerinden birisi olan Japonya için geçerli olması gerçekten de şaşırtıcı. 

Facebook Comments