Yeni Hyundai Elantra fiyatları açıklandı, rakipleri ile durum nedir?

Hyundai’nin kompakt sedan sınıf temsilcisi Elantra yenilendi ve ülkemizde satılmaya başlandı. Oldukça rekabetçi modellerin olduğu ve düşük hacim dizel – otomatik şanzıman seçeneklerinin öne çıktığı bir sınıfta yer alan Elantra oldukça iyi motor ve performans verileriyle karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda düşük hacim dizel-otomatik seçeneği ile sınıfında yer alan diğer modelleri motor, performans, tüketim ve fiyat olarak karşılaştıracağız.

Renault Talisman-VW Passat-Ford Mondeo-Skoda Superb-Opel Insignia Karşılaştırması

Yeni Hyundai Elantra 2 farklı motor, 3 farklı şanzıman ve 2 farklı da donanım seçeneği ile satışa sunuldu. Dizel – otomatik olarak ise tek donanım seçeneği sunuluyor. Elite adındaki bu paket ise oldukça iyi donanımlara sahip. Bu nedenle rakiplerinin de en üst donanım seçeneklerini tercih ederek karşılaştırma yapacağız. Emisyon skandalı öncesinde Türkiye’de de satılmış olan 1.6 Dizel motoru inceleme altına girdiği için VW Jetta’da bu motor artık bulunmuyor ve sadece benzinli seçenekleri ile satılıyor. Bu nedenle Jetta modeli liste dışı kaldı. Diğer taraftan aynı motor Skoda Octavia modelinde bulunuyor ancak satışı devam ediyor. Sonuç olarak karşılaştırmada VW Grubu’nu Skoda Octavia modeli temsil edecek.

Boyut Karşılaştırması

6 model arasında Skoda Octavia ve Opel Astra Sedan en uzun, Ford Focus en geniş ve Renault Fluence de yükseklik olarak en fazla. En ağır model Opel Astra Sedan iken en hafif model Skoda Octavia olarak öne çıkıyor. Ölçülerin tümü genel olarak göz önüne alınırsa Opel Astra Sedan’ın gerek boyutları gerekse de ağırlığı ile oldukça iri bir model olduğu söylenebilir. Ana modelimiz Hyundai Elantra ise karşılaştırmada uzunluk ve genişlik olarak sondan ikinci, yükseklik olarak ise en son sırada bulunuyor. Yani boyutları rakiplerinden küçük denilebilir. Elantra, ağırlık olarak ise Astra’dan sonra ikinci sırayı alıyor.

Teknik Karşılaştırma

Karşılaştırmanın en yüksek güç ve tork değerlerine sahip modeli tıpkı boyut olarak en iri model olduğu gibi Opel Astra Sedan olarak öne çıkıyor. Hyundai Elantra ise aynı güce sahip ancak torku Astra’dan 20nm kadar daha düşük ve bu değer de Ford Focus ile aynı. Toyota Corolla ise tartışmasız karşılaştırmanın en güçsüz motoruna sahip.

Performans verilerine bakıldığı zaman ise rakiplerine göre çok daha hafif olan Skoda Octavia’nın ortalama güçte bir motora sahip olmasına rağmen en iyi hızlanma değerine sahip olduğunu görüyoruz. Ford Focus ise ikinci hafif model ve biraz daha fazla güce sahip motoruyla ikinci en iyi hızlanma verisine sahip.  Hyundai Elantra ise 136ps güce sahip motoruna rağmen bu iki model de daha ağır olması nedeniyle listenin üçüncü sırasında yer alıyor. Opel Astra ise karşılaştırmanın en kuvvetli motoruna sahip olmasına rağmen ağırlığı ve iriliği nedeniyle dördüncü sırada yer alıyor. Renault Fluence ise daha mütevazi motoru ile beşinci sırayı alıyor. Toyota Corolla rakiplerinden çok daha güçsüz ve tork değeri düşük motoru ve hiç de az olmayan ağırlığı nedeniyle rakipleri ile mukayese edilemeyecek düzeyde performans verilerine sahip.

Lexus IS200t-Mercedes C250-BMW 4.30i XDrive-Audi A4 TFSI Quattro karşılaştırması

Tüketim değerlerine bakıldığı zaman ise Skoda Octavia’nın en ekonomik verilere sahip olduğunu görüyoruz. Ayrıca hızlanma ve son hız olarak listenin en üstlerinde yer alan modelin bu başarısında bazı rakiplerinden güçsüz olan motoruna rağmen hafifliğin ve oldukça verimli çalışan 7 ileri DSG şanzımanının büyük payı olduğunu düşünüyoruz. Octavia modelinden sonra ise performans olarak yine üstlerde yer alan Hyundai Elantra modeli geliyor. Toyota Corolla ise Elantra ile çok yakın tüketim değerlerine sahip ancak performansı oldukça düşük. Ford Focus ise hem iyi performans gösteriyor hem de az yakıt tüketiyor diyebiliriz. Renault Fluence ise karşılaştırmanın tüketimi en yüksek ikinci modeli. Opel Astra ise karşılaştırmanın en yüksek tüketimine sahip olan modeli olarak dikkat çekiyor. 

Sonuç
Kağıt üzerindeki teknik veriler üzerinden gördüğümüz kadarıyla Skoda Octavia bu karşılaştırmadaki en verimli model olarak öne çıkıyor. Ortalama güce sahip bir motoru olmasına rağmen neredeyse karşılaştırmanın en hızlı modeli oluyor ve ayrıca en az yakıtı da Octavia tüketiyor. Hyundai Elantra ve Ford Focus ise performans ve tüketim olarak oldukça yakınlar ve 2. ve 3 sıraya yerleşiyorlar. Tüketim değerleri rakiplerinde yüksek olan Opel Astra ise benzer performans değerlerine sahip olduğu Renault Fluence ile 4. ve 5. sırayı paylaşıyor. Toyota Corolla ise makul yakıt tüketimine sahip olmasına rağmen performansı diğer modellerin çok gerisinde ve 6. sırada yer alıyor.

Audi RS3 – BMW M2 – Mercedes AMG A45 Karşılaştırması

Karşılaştırmanın en iyi performans ve tüketim verilerine sahip modelleri olan Skoda Octavia ve Hyundai Elantra ayrıca en ucuz fiyatlara da sahipler. Özellikle Elantra navigasyon sistemine bile sahip donanım paketine rağmen en yakın rakibinden 7410TL daha ucuz bir fiyatla satılıyor. Bu da onu hem performanslı, hem az yakıt tüketen hem de rakiplerinden ucuz bir model haline getiriyor.

Diğer taraftan kompakt sedan bir modelin bile artık 100.000TL bandına çıkmış olması yakın vade için nasıl fiyatlar konuşacağımız konusunda alarm veriyor diyebiliriz.

Performans ve tüketim değerler tamamen markaların belli standartlara göre kendi bünyelerinde yaptıkları testlere göre belirleniyor ve günlük kullanımlarda farklılık gösterebiliyor. Teorik verilerin pratikte farklı çıkabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz. Bu nedenle bir modeli satın almadan önce mutlaka test etmenizi ve yol bilgisayarı vasıtasıyla tüketimi hesaplamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca her modelin farklı hisler yaratacağını rahatlıkla söyleyebilir. Bu nedenle kişisel zevklerin, tercihlerin vw bütçenin seçim yaparken araçlara öncelik sağlayacağını düşünüyoruz. Biz sadece kağıt üzerindeki verileri yorumlayarak analiz gerçekleştiriyoruz. Bundan sonrası ise zevklere ve renklere kalıyor. 

Görünümler

Yeni Hyundai Elantra fotoğrafları