BMW M4 DTM Champion Edition tanıtıldı

Hatırlanacak olursa BMW oldukça özel ve güçlü bir M4 modeli olan GTS versiyonunu 2016 yılının başlarında tanıtmıştı. Şimdi ise M4 GTS bazlı DTM Champion Edition modeli 2016 DTM şampiyonu Marco Wittmann’ı ve bu yarıştaki aracı M4 DTM modelini onurlandırmak için M4 DTM Champion Edition modeli tanıtıldı. 

BMW M4 GTS ile aynı motora ve tekniğe sahip olan modelde 500ps güce ve 600nm torka sahip 3.0lt çift-turbo benzin motor bulunuyor. Motorda GTS modelinde bulunan su püskürtme sistemi de mevcut. Standart M4 modeline göre 69ps daha çok güce ve 50nm torka sahip olan model ayrıca daha hafif ve bu sayede de 0-100km/saat hızlanmasını 3.8 saniyede tamamlarken 305km/saat (sınırlandırılmış) hıza çıkabiliyor. Bu değerler M4 GTS ile birebir aynıyken standart M4 modelinden 0.3 saniye daha seri ve maksimum hız da 35km/saat daha yüksek olmasıyla öne çıkıyor.
Solda BMW M4 GTS sağda BMW M4 DTM Champion Edition
Aracın dış tasarımı M4 GTS modelindeki aerodinamik gövde kiti ve jantlara sahipken ek olarak ön tamponun sağ ve solundaki yüzgeçler dikkat çekiyor. Renk olarak sadece Alp beyazı ve jant olarak da sadece siyah renk seçilebiliyor. M Departmanı’nın renklerini sunan özel yapıştırmalar ise aracın beyaz rengi sayesinde oldukça belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Siyah jantlar, aynalar, tavan ve aerodinamik aksesuarlar ise aracın sportif görünümüne ve yarış özelliklerine büyük katkıda bulunuyor. 

Bu arada M4 DTM modelinin sadece 200 adet üretileceğini de belirtmeden geçmemek gerekir. M4 GTS ise 700 adet ile sınırlı olarak halen üretiliyor. DTM versiyonunun fiyatı ise Almanya’da 148.000Euro olarak belirlenmiş ve bu fiyat GTS’e göre 6.000Euro daha yüksek. Ancak aynı güce ve performansa, daha özel bir görünüme ve çok daha az üretim adedine sahip olan bu model için 6.000 Euro fark gayet normal. Bu arada standart bir M4 modelinin bu fiyatın yarısına satıldığını da belirtmeden geçmeyelim.