Toyota C-HR ön inceleme

0
551
Ülkemiz topraklarında üretilen ilk Hybrid model unvanına sahip olan Toyota C-HR fiyatları geçtiğimiz günlerde açıklanmış, araçlar da bayilerde yerini almıştı. Test araçları ise önümüzdeki günlerde temin edilerek bayilere dağıtılacak. Biz de aracı sürüş olarak test etmeden önce incelemek ve düşüncelerimiz sizlerle paylaşmak istedik. 


İlk olarak ToyotaC-HR fiyatlarına göz atalım;
1.2lt turbo-benzin
 • Toyota C-HR 1.2lt turbo-benzin 116ps – 6 ileri man. – Advance donanım 4×2 : 83,850TL
 • Toyota C-HR 1.2lt turbo-benzin 116ps – Multidrive Oto. – Advance donanım 4×2 : 90,250TL
 • Toyota C-HR 1.2lt turbo-benzin 116ps – 6 ileri man. – Dynamic donanım 4×2 : 92,500TL
 • Toyota C-HR 1.2lt turbo-benzin 116ps – Multidrive Oto. – Dynamic donanım 4×2 : 98,900TL
 • Toyota C-HR 1.2lt turbo-benzin 116ps – Multidrive Oto. – Dynamic donanım 4×4 : 112,550TL
 • Toyota C-HR 1.2lt turbo-benzin 116ps – 6 ileri man. – Diamond donanım 4×2 : 92,500TL
 • Toyota C-HR 1.2lt turbo-benzin 116ps – Multidrive Oto. – Diamond donanım 4×2 : 98,900TL
 • Toyota C-HR 1.2lt turbo-benzin 116ps – Multidrive Oto. – Diamond donanım 4×4 : 113,650TL
Hybrid
 • Toyota C-HR 1.8lt atmosferik benzin + elektrik motor 122ps- CVT otomatik – Advance donanım : 98.000TL
 • Toyota C-HR 1.8lt atmosferik benzin + elektrik motor 122ps- CVT otomatik – Dynamic donanım: 106.400TL
 • Toyota C-HR 1.8lt atmosferik benzin + elektrik motor 122ps- CVT otomatik – Diamond donanım : 106.400TL
Şimdi incelememize geçelim;
İncelemeyi yaptığımız Toyota Bayisi’nde sergilenen 4 farklı donanımda ve 2 farklı renkte C-HR modeli bulunuyordu. Bu modellerden 2 tanesinin tavanı gövde renginden farklı olarak siyah bir şekilde boyalıydı. Açıkcası Mini markası tarafından başlatılan bu moda C-HR modeline oldukça yakışmış diye düşünüyoruz. Alttaki karşılaştırmalı görselde soldaki aracın tavanının siyaha boyalı olması bize göre oldukça güzel bir detay olarak öne çıkıyor. 

Solda Toyota C-HR siyah boyalı tavan
Bu arada aracın genel tasarımının fotoğraflarda göründüğünden daha güzel olduğunu belirtmek istiyoruz. Daha önce Toyota tarafından basına verilen stüdyo çekimlerinden bazı detayları basit gibi görünen aracın yanına yaklaştığınız zaman tasarımına özel bir önem verildiğini anlayabiliyorsunuz. Bu açıdan aracın tasarımını beğendiğimizi söylemek istiyoruz. Sınıfında yer alan araçların hiçbiri bu derece cesur ve sportif bir görünüme sahip değil. Ayrıca CH-R modeli ile beraber Toyota uzun zamandır bir şekle oturtmaya çalıştığı ön tasarımı sonunda başarılı bir şekilde uygulamış gibi görünüyor. Ön aydınlatmalar ise oldukça büyük bir yapıya sahip ve çekik yapısı sonucu neredeyse ön çamurlukların ortasına kadar uzanıyor. Ledli gündüz şeritleri ise çok şık ve oldukça da belirgin şekilde kendini gösteriyor. 
Toyota C-HR ön görünüm
Burada belirtmek istediğimiz en önemli konu; Toyota C-HR sanki C Segmentine ait bir modelmiş gibi lanse ediliyor ve çeşitli basın kuruluşlarında bu yönde demeçlere rastlıyoruz. Daha önce yaptığımız çeşitli karşılaştırmalarda aracın boyutlarının B Segmenti Crossover modellerinin neredeyse en büyüğü olduğunu ancak C Segmenti Crossover modellerinin de en küçüğü olduğunu açık bir şekilde görmüştük. Biz aracın yeni tasarlanmış bir model olmasının da etkisi ile bu derece büyük ölçülere sahip olduğunu düşünüyorduk. Aracı canlı bir şekilde gördüğümüzde ise bu düşüncemiz daha da pekişti ve artık C-HR’nin kesin olarak B Segmenti bir Crossover olduğunu söyleyebiliyoruz. Zaten sınıfında yeni tanıtılacak modeller de büyük bir ihtimalle bu boyutlara sahip olacaktır. 
Toyota CH-R ve B Segmenti Crossover ölçüleri
Bu arada sınıf karmaşasına son verecek bir başka durum aracın içinde de yaşanıyor. Bu tip araçlarda aranan en önemli özelliklerden birisi arka diz mesafesidir. Biz de bu doğrultuda arka diz mesafesinin ne oranda iyi olduğunu göstermek için sürücü koltuğunu aracı inceleyen ekip arkadaşımızın boyuna göre ayarladık ve arkaya da kendisi oturdu. Bu doğrultuda 1.78mt boya sahip olan arkadaşımız bu sefer de sürücü koltuğu arkasına geçtiği zaman rahat bir oturma alanı elde etti ve ön koltuk ile dizleri arasında yaklaşık 1 kapalı karış kadar mesafe vardı. Her ne kadar bu mesafe rahat gibi görünüyor olsa da C Segmenti araçlar ile karşılaştırılmayacak düzeydeydi ve bu sınıfta bulunan VW Tiguan modelinde aynı mesafeyi iki karış olarak ölçmüştük. Ancak Toyota CH-R’nin rakibi olan sınıfının en küçük modeli Nissan Juke’dan çok daha rahat bir arka diz mesafesine sahip olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. 
Toyota C-HR arka diz mesafesi
Araç ile ilgili en büyük eleştirimiz ise arka oturma bölümünün ciddi şekilde karanlık olması olarak gösterilebilir. Gerek arka kapının kalın C sütunu yapısı nedeniyle içeri giren ışık miktarının az olması gerekse de antrasit renkte kullanılan tavan kaplamasının içeriyi daha da karanlık hale getirmesi nedeniyle kapalı alanda kalmak istemeyen klostrofobik kişilerin araçtan inmesine bile neden olabilir. Bu durumda basık tavan yapısının da büyük etkisi olsa da açık renk tavan döşemesi ve açık renk koltuklar ile önemli oranda çözülebilir diye düşünüyoruz. 
Toyota C-HR kalın C Sütunu ve karanlık arka bölüm
Aracın ön kısmında oturan yolcuları ise oldukça kaliteli ve rahat bir ortam bekliyor. Arka kısmın aksine çok daha ferah bir yapıya sahip olan ön kısım, rahat ve vücudu saran koltukları ile konforlu bir ortam sunuyor. Kokpit ise oldukça kaliteli ve yumuşak dokunma hissine sahip malzemelerden üretilmiş. Ayrıca dikişleri belirgin bir şekilde görünen suni deri, kokpitin büyük bir bölümünü kaplıyor ve lüks görünüme katkıda bulunarak farklılık yaratıyor. Bu detayı bu sınıfta bulunan bir araçta bulmak hayli zor. Diğer taraftan arka kapı içlerinde kullanılan plastik kaplamalar ön kapı plastiklerinden farklı ve sert bir yapıya sahipler. Bu da arka bölümdeki kalite hissini törpülüyor. Ön kapı içlerinde kaliteli ve yumuşak malzeme kullanıp arka tarafı bu durumdan yoksun bırakma işine bir türlü anlam veremiyoruz. Çok fazla bir maliyeti olmasa da birçok otomobil firması maalesef bu uygulamayı ısrarla devam ettiriyor. 
Toyota C-HR suni deri kaplı kokpit
Kaliteli malzemeler ve başarılı bir işçilikle birleştirilmiş kokpitin hem tasarımını hem de yerleşimini beğendiğimizi söyleyebiliriz. Ayrıca deri koltuğa sahip olan modelin kalite hissi çok daha yüksek ve kokpitin suni deri kaplamaları ile daha uyumlu görünüyor. Kokpitin bir parçası gibi görünen büyük bilgi eğlence ekranı ise başarılı bir yerleşime sahip. Bu sayede diğer markaların aksine kokpitte emanet bir görünüm sergilemiyor. Sürücüye dönük yapı ise kullanımı kolaylaştırıyor. 
Toyota C-HR kokpit (deri koltuklu)
Sonuç olarak;
Toyota C-HR Sub-kompakt yani B Segmenti Crossover modelleri içerisinde neredeyse en büyük ölçülere sahip ve kalitesi de sınıfının üstünde yer alıyor diyebiliriz. En fazla takıldığımız nokta ise arka koltuk sırasının aşırı karanlık yapısı. Bize göre bu durum müşteri tercihine göre şekillenmeli ve açık renk koltuk ve tavan döşemesi alternatifler arasında bulunmalı. 
Diğer taraftan boyutları ile sınıfının en üst seviyelerinde yer alan model benzer şekilde fiyatlarıyla da sınıfı için oldukça yüksek bir seviyeye sahip. Bize göre 83.850TL’den başlayıp 113.650TL’ye kadar çıkan fiyatların %8-%10 civarında daha düşük olması gerekirdi. Aşağıda en üst donanım hybrid C-HR’nin diğer markaların dizel modelleri ile olan fiyat karşılaştırmasını görebilirsiniz. 106.400TL fiyatı 100.000TL altına çekilebilseydi C-HR modelini yollarda daha fazla görebilirdik diye düşünüyoruz. 

Toyota CH-R ve rakiplerinin fiyatları

Toyota C-HR Hybrid teknik verileri
 • Motor: 1.8lt atmosferik benzin (122ps) + elektrik motoru (72ps)
 • Şanzıman: CVT otomatik
 • Toplam çıkış gücü: 122ps 
 • Toplam tork: 142nm@3600d/d
 • 0-100km hızlanma: 11 saniye
 • Maksimum hız: 170km/saat
 • Ağırlık: Yaklaşık 1420kg
 • Tüketim:
  • Ortalama: 3.8lt/100km
  • Otoban: 3.4lt/100km
  • Şehir içi: 4.1lt/100km
Toyota C-HR 1.2 turbo-benzin teknik verileri
 • Motor: 1.2lt turbo-benzin
 • Şanzıman: CVT otomatik veya 6 ileri manuel
 • Güç: 116ps 
 • Tork: 185nm@1500-4000d/d
 • 0-100km hızlanma: 10.9 saniye
 • Maksimum hız: 190km/saat
 • Ağırlık: Yaklaşık 1390kg
 • Tüketim:
  • Ortalama: 5.9lt/100km
  • Otoban: 5.1lt/100km
  • Şehir içi: 7.4lt/100km
Toyota C-HR Fotoğraflar