Yeni Suzuki Swift tanıtıldı

Suzuki’nin B Segmenti’nde yer alan sevimli ve afacan görünümlü modeli Swift yenilendi. Japonya’da satışına başlanan modelin Avrupa tanıtımı ise 9-19 Mart tarihleri arasında yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda gerçekleşecek. Yazının sonunda yeni Suzuki Swift modelinin karşılaştırmalı görsellerinden de anlaşılacağı gibi aracın genel görünümünde çok önemli değişiklikler bulunmuyor.


Motor kaputu bir miktar yere daha yakın olan modelde ön, arka ve yan tasarımda eklenen ütü izlerinin artmış olması daha modern ve sportif bir görünüm elde edilmesine katkıda bulunmuş. Ayrıca aracın arka kapı camı ile bagaj camını birbirine birleştiren siyah plastik detay da son zamanlarda birçok farklı araçta karşılaştığımız farklı bir ayrıntı olmasıyla dikkat çekiyor ve bir önceki modele göre farklılık yaratıyor.

Aracın içine geçildiğinde ise dış tasarımın aksine bambaşka ve sportif bir görünüm ile karşı karşıyayız. Bir önceki modelin yuvarlak yapılı havalandırma kontrollerinin şekli hariç en ufak bir ortak nokta bulunmuyor. Bu da yeniliğin çok daha fazla hissedilmesini sağlıyor diyebiliriz. Genel anlamda modelin günümüze çok daha uygun ve şık bir model olarak karşımıza çıktığı söylenebilir. Yapılan tüm değişiklikler ile model artık daha olgun ve oturmuş bir tasarım ile karşımıza çıkıyor. 
Kullanılacak motorlarda ise önemli yenilikler bulunuyor. Halen kullanılmakta olan 1.2lt atmosferik benzin motorunun elden geçmiş versiyonu giriş seviyesinde sunulacakken, 1.0lt turbo-benzin motor sportif özellikleri ile dikkat çekecek olan RSt modelinde yer alacak. Ayrıca 1.2lt motor ile beraber elektrik motoru da sunan bir Hybrid versiyon da özel bir seçenekler olarak bu sınıf için dikkat çekici. Açıklanan bu motorların teknik detayları henüz belirtilmiyor ancak esas olarak önden çekişli olarak tasarlanan modelin Hybrid versiyonu 4×4 çekiş sistemine ve CVT otomatik şanzımana sahip olacak. Turbo seçenek de 6 ileri otomatik şanzıman bulunacakken önden çekiş sistemi ile tercih edilebilecek. Giriş seviyesi 1.2lt motorda ise 5 ileri manuel şanzıman ve opsiyonel olarak CVT otomatik şanzıman sunuluyor.
Yeniliklerin bir kısmı ise sürüşe yardımcı teknolojilerin yeni Suzuki Swift modeline eklenmesiyle gerçekleşmiş. Çarpışma hafifletme, uzun far ve adaptif cruise control gibi yardımcılar araçta opsiyon olarak veya modele göre standart olarak yer alacak. Yeni Swift’in Mart ayında yapılacak Avrupa tanıtımından sonra yaz başında ülkemizde satılmaya başlanması beklenebilir. Fiyatı ise Euro kurunda önemli bir değişiklik olmaması durumunda satılacak modelin özelliklerine ve motora göre 55.000TL-70.000TL arasında olabilir diye düşünüyoruz. 
Yeni-Eski Suzuki Swift karşılaştırmalı görseller (Yeni Swift alt sırada gösterilmektedir)

Facebook Comments