Subaru Impreza STI’ın Kartal ile imtihanı

Subaru’nun en bilinen ve gerek teknik özellikleri ve yol tutuşu gerekse de efsane sesiyle herkesin gönlünde taht kurmuş olan modeli Impreza WRX STi modelinin ön kaputu üzerinde yer alan ve intercoolera soğuk hava sağlayan Scoop adındaki abartılı eklenti oldukça dikkat çekicidir. Öyle ki bu eklenti en az bagaj kapağı üzerinde bulunan fabrika çıkışı dev spoyler kadar da göze çarpar ve bu aracın tasarımının ayrılmaz da bir parçasıdır. Diğer taraftan oldukça büyük bir hava girişine sahip olan Scoop eklentisi ile ilgili aklımıza hep “Acaba araç seyir halindeyken buradan bir şey girer mi?” diye kendimize hep sormuşuzdur. 

İzleyeceğiniz videoda işte tam da bu durum meydana geliyor. Hem de oldukça ilginç ve akıl almaz bir şekilde. Bir yarış etkinliğinde yer aldığı belirtilen Subaru Impreza STi modelini hızlı bir şekilde kullanan sürücünün karşısına hafif bir viraj geliyor ve sürücü de hızını kesmiyor. Ancak yola düşen ağaç gölgeleri ciddi miktarda karaltı yaratıyor ve yolun ortasına konmuş olan Kartal, Şahin veya Atmaca benzeri bir yırtıcı kuş da karaltı gibi göründüğü için son ana kadar tam olarak ne olduğu seçilemiyor. İşte tam da o anda yırtıcı kuş yolda yemekte olduğu hayvan leşiyle kanatlanıyor. Aracın hızı da dikkate alındığı zaman saliseler içinde gerçekleşen bu olay sonucu Kartal tam olarak havalanamadan aracın motor kaputunda bulunan Scoop eklentisine elindeki hayvan leşini (kaplumbağa olduğu belirtiliyor) kaptırıyor. Kısacası hep aklımıza gelen “Buraya bir şey kaçmaz mı?” sorusu gerçek oluyor. (Yazı fotoğrafların altından devam ediyor)

Subaru Impreza WRX STi Scoop

Diğer taraftan turbonun ihtiyacı olan havanın soğutulması için gerekli intercooler radyatörü için soğuk hava temin eden Scoop eklentisi yukarıdaki fotoğraflarda da gördüğünüz gibi içerisine bir şey kaçıp intercoolerın hasar görmesini engellemek için kalın plastik muhafazalara sahip. Bu da bu gibi durumlarda iyi bir koruma sağlayarak intercoolerı koruyor. Olayın olmasından sonra ise sürücü aracından inerek Scoop içerisine kaçan parçaları pense benzeri bir alet tek tek temizliyor ve daha sonra da yoluna devam ediyor. Kısacası araçta hasar bulunmuyor.

Turbo motorlarda Intercooler ne işe yarar?

Açıkçası yolda seyir halindeyken Scoop eklentisine küçük bir kuş, dev bir böcek veya yarasanın girmesi fazlasıyla beklenebilirdi ancak bir kartalın yolun ortasında beslendiği hayvan leşini kaçırırken kaptırması hiç de beklenen bir durum değildir diye düşünüyoruz. Kısacası böyle bir durum 40 yıl düşünsek aklımıza gelmezdi.

Facebook Comments