Havasız lastikler Tubeless lastiklerin yerini alır mı?

Günümüzde hangi fiyata satılırsa satılsın neredeyse her otomobil, geçmişi 1930’lu yılların başına dayanan iç lastiği olmayan Tubeless lastikleri kullanıyor. 1928 yılı ile 1944 yılları arasında birçok lastik patenti alınsa da genelde üretimleri sınırlı olmuştur ve bu nedenle çok yaygınlaşmamıştır. Ancak 1952 yılında BF Goodrich markası günümüz lastik teknolojisine benzeyen iç lastiksiz lastiğin patentini almıştır. 1955 yılı itibariyle de bu lastikler bir çok otomobilde standart hale gelmiştir. Ülkemizde oldukça yanlış bir anlamda “Dubleks” yani çift kat olarak kullanımı yoğundur ve lastiğin yapısı ile hiçbir alakası yoktur.Diğer taraftan Bridgestone ve Michelin gibi öncü lastik üreticileri oldukça ilginç bir teknoloji olan havasız lastikleri 10 yılın üzerinde bir zamandır geliştiriyorlar. İlk bakışta oldukça ilerici ve modern bir görünümü olan bu lastik tipinin geçmişi aslında çok eski zamanlara dayanıyor ve uzun yıllar önce düşünülmüş olduğu yazının devamında yer olan videodan ve aşağıdaki teknik çizimden net bir şekilde anlaşılıyor.

Aşağıdaki videoda “Savaş kazandıran “taşıt” olarak da anılan 1930’lu yılların sonuna doğru üretilmeye başlanan Willy MB modeli görülebilir. Tabir-i caiz ise girip çıkamayacağı yer olmayan Willys MB’nin arazi kabiliyeti dillere destandır. 1940’lı yıllarda kayda alınan bu videoda ise Willys MB modelinde havalı (iç lastikli) lastikler ve “Martin Tires” olarak geçen havasız lastikler deneniyor. 
Willys MB ilk olarak 35km/saat daha sonra da 67km/saat hızda zorlu bir arazide deneniyor. 80km/saat testi de yapılmak isteniyor ancak bu test havalı lastiklerin tehlike arz edebileceği düşünülerek sadece havasız lastiklerle yapılıyor. Testin devamında ise çeşitli hızlarda kum tepesine çıkış, dik tepeden sert iniş ve slalom testleri yapılıyor. Bunlardan en dikkat çekicisi 35km/saat hız ile dik tepeden sert iniş testi ve sürücünün fiziksel olarak zarar görebileceği düşünülerek bu test sadece havasız lastiklerle gerçekleştiriliyor. Sonuç olarak testin genelinden anlaşılacağı gibi havasız lastikler en azından o günün şartlarında üretilen lastiklerden çok daha başarılı ve her türlü arazi kullanımında büyük fayda sağlıyordu. 

Diğer taraftan köprünün altından çok sular aktı ve Tubeless lastik teknolojisi günümüzde çok iyi bir konuma geldi. Videonun 70 yıldan daha uzun bir süre önce çekildiği varsayılırsa bu tip bir lastik günümüzle doğal olarak karşılaştırılamaz ancak Bridgestone ve Michelin’ın bu teknoloji üzerinde yoğun bir şekilde çalışması ve Michelin’in işi seri üretime dökmüş olması oldukça önemli ve geleceğinin de olduğunu gösteriyor. Havasız lastikler Michelin tarafından seri olarak üretilerek ağırlıklı olarak küçük çaplı iş makinalarında bir süredir kullanılıyor. Willy MB’nin de sadece arazi şartlarında test edilmiş olması zaten havasız lastiklerin esas amacının şimdilik bu olduğunu gösteriyor. 
Diğer taraftan lastik üreticileri havasız lastikleri hem off-road tipi araçlarda hem de küçük iş makinalarında yaygın bir şekilde kullanıyorlar. Farklı arazi tiplerine ve yapılan işe göre farklı taban desenine ve yumuşaklığa sahip olan bu lastikler, orta vadede asfalt lastiği olarak da kullanılmaya başlanabilir. Bu durumu bazı otomobil markalarının konsept araçlarında yaygın bir şekilde kullanmasından da anlayabiliriz. 
Havasız lastiklerin özellik ve avantajları ise şu şekilde sıralanıyor;
  • Göbek kısmı çelik veya alüminyum alaşım malzemeden imal ediliyor
  • Bisiklet tellerine benzeyen iç kısım poliüretan malzemeden imal ediliyor ve kullanılacak zemin şartlarına göre yumuşak veya sert ve sık veya seyrek üretilebiliyor.
  • Tubeless lastiklere göre 3 kat daha uzun ömürlü
  • Üstün arazi kabiliyete sahip
  • Çok daha dayanıklı bir yapıya sahip
  • Hava basıncı kontrolü diye bir şey yok
  • Balon derdi yok
  • Özellikle lastiğin çok esnediği kenar, köşe ve kayalık şartlarda üstün tutunma kabiliyeti
  • 80km/saat üstü hızlarda ısınma, ses ve sürtünme problemleri üzerinde çalışılıyor. Bu problemlerin çözülmesi sonucu asfalt tipi yüksek hız havasız lastiklerin önü açılacak.

Facebook Comments