Toyota Prius Plug-in-Hybrid tanıtıldı

Toyota’nın ülkemizde de halen satılmakta olan şarj edilemeyen hybrid (HEV) modeli Prius’un daha önceden Kuzey Amerika ve Japonya pazarında satılan şarj edilebilir (PHEV) versiyonu Avrupa için tanıtıldı. HEV tipi Prius modeli ile profil görünümleri oldukça benzese de ön ve arka görünümün oldukça farklı olduğunu belirtmekte fayda var. Her iki aracın kokpit tasarımları ise renk kombinasyonları hariç birebir aynı. 

Üstte yeni tanıtılan şarj edilebilir Toyota Prius
Açıkçası Toyota’nın bu kadar fazla zıt çizgiye sahip Prius tasarım anlayışının herkesin zevkine hitap etmediğini düşünüyoruz. Aracın sahip olduğu çizgiler o kadar fazla ve göz yorucu ki karşılaştırma yapmaya çalışırken adeta gözlerimiz gıdıklanıyor. Zevkler ve renkler tartışılmaz ve genel anlamda tasarımı beğenen kişiler de mutlaka vardır ancak bize göre en azından ülkemizde hybrid özelliklerinden soğutacak derecede yorucu hatlara sahip olduğunu düşünüyoruz. Bu arada bu tasarım anlayışının bir nedeni de yakıt tüketimini azaltabilmek amaçlı olan aerodinamik kama yapısı ve en azından bu sayede rüzgar direnç katsayısı (Cd) olarak 0.25 gibi başarılı bir değer yakalanabilmiş. Ayrıca arka bagaj kapağının güçlendirilmiş plastik ve karbon-fiber kompozit malzemeden üretilmiş olması aracın ağırlığına katkıda bulunmuş. Toyota’nın belirttiğine göre seri üretim bir araçta ilk kez böyle bir malzeme kullanılıyor.
Aracın tasarım anlayışını bir kenara bırakıp esas önemli olan hybrid motor özelliklerine gelelim
8.8kwh enerjiye sahip pilleri normal şebeke elektriğinden 3 saatte ve hızlı şarj seçeneği ile 2 saatte doldurulabiliyor. Ayrıca tavanda bulunan güneş enerjisi hücreleri de pilleri şarj etmekle görevli ve bu da başarılı bir özellik olarak öne çıkıyor ve gün içerisinde tek başına yaklaşık 5km mesafe gidebilecek kadar pilleri şarj edebiliyor. Elektrik ve içten yanmalı 1.8lt atmosferik benzin motoru bir arada sunan sistemin toplam gücü ise 120ps olarak açıklanıyor. Sadece elektrik motoru ile alınabilen mesafe ise 50km ve bu da günlük kullanımlar için oldukça ideal sayılabilir. 100km mesafenin yarısının elektrikli yarısının ise karma olarak gidildiği düşünüldüğünde ortalama yakıt tüketiminin 1.0lt olduğu belirtiliyor ve bu da oldukça başarılı bir değer. 0-100km/saat hızlanmasını 11.1 saniyede tamamlayan model sadece elektrikli motor devredeyken 135km/saat hıza çıkabilirken içten yanmalı motorda devreye girdiğinde 162km/saat hıza çıkabiliyor. 

Ses izolasyonunu iyileştiren akustik ön cam ve benzeri özelliklerin yanında kablosuz şarj, akıllı park etme, yaya tespit özellikli çarpışma önleyici ve tam hız adaptif cruise control gibi sistemlerin sunulduğu modelin ülkemize gelip gelmeyeceği henüz belli değil ancak geçtiğimiz yıl 3.çeyreğinde Toyota’nın hybrid modellerine özel bir ÖTV indirimi yapılmıştı. Bu sayede Toyota Prius fiyatlarında yaklaşık %25 indirim sağlanmıştı. Şu anda bu indirimle beraber 45.000Euro yani yaklaşık 180.000TL’den başlayan fiyatlara sahip modelin konumuzda anlattığımız şarj edilebilir versiyonu Amerika’da %10 daha yüksek bir fiyata satılıyor. Bu da şarj edilebilir versiyonun yaklaşık 200.000TL fiyata sahip olabileceği anlamına gelebilir. Sunduğu düşük yakıt tüketimi ve teknolojik özellikleri ile normal sayılabilecek bu fiyat daha sıradan ve düz bir tasarımla alıcı bulabilirdi diye düşünüyoruz ancak ilk paragraflarda bahsettiğimiz tasarım anlayışı bu ihtimali bize göre biraz azaltıyor gibi görünüyor.

Facebook Comments