Peugeot 3008 yenilendi

Peugeot’un MPV-Crossover karışımı modeli olan 3008 yenilendi ve yeni tasarımı ile de artık Crossover sınıfına dahil olduğunu ilan etti. C Segmenti Crossover sınıfında bulunan Nissan Qashqai ve VW Tiguan gibi rakiplerle mücadele edecek olan yeni 3008 büyük değişim gösteren görünümü ile dikkat çekeceğe benziyor.


Hyundai Tucson – Kia Sportage – Nissan Qashqai – Renault Kadjar – VW Tiguan karşılaştırması

Bir önceki modelin tasarım bize göre biraz kararsız görünüyordu. Crossover bir modelden daha çok yükseltilmiş bir MPV’yi andıran kasa bu nedenle biraz yadırganmıştı. Peugeot’un bu konuda karar verip görünümü değiştirmesini takdirle karşılıyoruz. Araç bu hali ile gerçekten gerçek bir Crossover görünüm kazanmış. Modern ön ve arka tasarım modeli gerçekten de sınıfının en iddialı tasarımına sahip modellerinden birisi haline getirmiş diyebiliriz. Ayrıca gövde renginden farklı şekilde seçilen tavan rengi ve doğru bir şekilde yeteri kadar kullanılan mat krom kaplamalar kalite algısını yükseltiyor. 

Aracın iç tasarımı ise dışından bile daha modern bir yapıya sahip. Bir önceki modelin kokpiti de gayet moderndi ancak yeni 3008 parçalı yapısıyla adeta uçak kokpiti havası almış diyebiliriz ve sürücüyü saran bir görünümü var. Peugeot’un yeni tanıttığı i-cockpit tasarım anlayışı ile örtüşen bu yapıda göstergeler 12.3 inch büyüklüğündeki ekrandan izlenebiliyor. Bilgi eğlence sisteminin büyüklüğü ise 8 inch olarak belirtiliyor. 

Bir önceki modele göre 100kg hafifleyen modelin ölçüleri de yükseklik hariç artık daha fazla. Uzunluğu 102mm ve aks aralığı da 80mm artmış ancak yükseklik 11mm azalmış. Ancak aracın genel tasarımı önceki modelden daha yüksek bir araçmış gibi görünmesini sağlıyor. Ayrıca 520lt hacmindeki bagaj hacmi önceki modele göre 90lt daha fazla ve gerçekten de önemli bir artış olarak göze çarpıyor.
Kullanılacak motorlarda ise büyük bir sürpriz bulunmuyor. 1.2lt turbo-benzinli 130ps gücünde ünite giriş seviyesi motor olacakken, 1.6lt turbo-benzinli 165ps, 1.6lt turbo-dizel 100ps ve 120ps seçenekleri de bulunacak. Serinin en üstünde ise 2.0lt turbo-dizel 150ps ve 185ps seçenekleri bulunacak. Tüm motorlar 6 ileri manuel ile sunulacak ve 6 ileri otomatik şanzıman seçeneği şimdilik sadece benzinli ve dizel motorların üst seçeneklerinde bulunacak.

Peugeot ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Modelde aktif güvenlik freni ve mesafe uyarısı, sürücü uyarı sistemi, otomatik uzun far fonksiyonu, adaptif cruise control ve durma fonksiyonu, kör nokta uyarı sistemi ve park asistanı gibi önemli güvenlik sistemleri bulunacak. Yeni Peugeot 3008 eylül ayında yapılacak olan Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan modelin ülkemizde satışına Kasım ayında başalanabilir.

C Segmenti Crossover modelleri

Facebook Comments