Hybrid sistemlere içten yanmalı yerine türbin motor mu geliyor?

Mercedes-Benz ‘in kurucularından Karl Benz’in içten yanmalı benzin motorunu ilk kez 1886 yılında bir araçta kullanmasının üzerinden 130 yıl geçti ve bu süreçte otomobillerde genellikle 4 zamanlı benzin ve dizel motorlar kullanıldı. Günümüzde motor teknolojisi ne kadar ileri de gitmiş olsa çalışma mantığında önemli bir değişiklik olmadı. Sonuçta hala egzantrik miline sahip supablı pistonlu içten yanmalı motorlar kullanılıyor. 

Ancak özellikle A.B.D’de patlak vererek tüm dünyaya yayılan ve bir nevi Alman-Amerikan bilek güreşi olduğunu düşündüğümüz “Emisyon Savaşı”, başta dizel olmak üzere içten yanmalı motorları zora sokmuş gibi görünüyor. Zaten yeni teknolojilerin büyük bir kısmı öncelikli olarak hybrid sistemler daha sonra elektrikli ve hidrojen ile çalışan araçlar için geliştiriliyor. Ayrıca Avrupa’nın bazı ülke ve şehirlerinde en geç 2025 yılında dizel motorların hatta fosil yakıt kullanan tüm motorların yasaklanması bile oldukça büyük bir ihtimal olarak öne çıkıyor.
Diğer taraftan yakın vadede yani 3-4 yıl aralığında yaygınlaşması en mümkün görünen teknoloji hem içten yanmalı motorların hem de elektrik motorlarını birlikte kullanıldığı hybrid sistemler olacak gibi görünüyor. İçten yanmalı motorların geri planda kaldığı ve sadece aküleri şarj edecek şekilde (menzil arttırıcı-jeneratör) çalıştığı tekerlek tahrikinin elektrikli motorlar tarafından gerçekleştiği sistemlerin ise ön plana çıkacağını tahmin ediyoruz. İçten yanmalı motorun sadece menzil arttırıcı (range extender) olarak çalışması ise oldukça küçük boyutta, az yakıt tüketen, düşük emisyonlu ve az yer kaplayan içten yanmalı motorların kullanılmasına olanak veriyor. Bu sisteme en güzel örnek ise; ülkemize talep üzerine getirilen menzil arttırıcılı BMW i3 olarak gösterilebilir. Bu araçta 0.65lt 2silindirli bir benzin motoru ve 9lt kapasiteli bir yakıt deposu bulunuyor. Küçük içten yanmalı motor pilleri bitmeye yakın doldurmaya başlıyor ve 9lt benzin ile 240km mesafe alacak kadar da doldurabiliyor. Yani normal şarj bittikten sonra 3.75lt/100km’lik bir sabit bir yakıt tüketimi söz konusu diyebiliriz. Bu sayede de uzun menzilli elektrik motorlari ile hareket eden bir araca sahip oluyoruz. 
Elektrikli otomobiller nasıl çalışır? Kaç tip elektrikli otomobil vardır?

BMW i3 0.65lt 2 silindirli menzil arttırıcı benzin motoru
Ancak pillere daha çok yer açabilmek, tüketimi daha da düşürebilmek ve aracı da daha fazla hafifletebilmek için otomobil firmaları ve yan sanayi kuruluşları günden günde yeni ve farklı teknolojileri de tanıtmaya devam ediyor. Bunlardan en sonuncusu ise hybrid sistemlerde menzil arttırıcı amacıyla kullanılan içten yanmalı motorları tarihe gömebilecek bir kapasiteye sahip. Oldukça az yer kaplayan ve çok yüksek verime sahip olan türbin motorlar bu amaçla farklı kuruluşlar tarafında geliştiriliyor ve bunlardan en sonuncusu da savunma, denizcilik, motorsporları ve otomotiv dallarında faaliyet gösteren İngiliz Delta Motorsport tarafından geliştirildi. Bu arada geliştirilen türbin motorların jet motorlarına oldukça benzer bir mantıkla çalıştığını da belirtmeden geçemeyelim.
MiTRE (Micro Turbine Range Extender) yani mikro boyutta türbin menzil arttırıcı anlamına gelen bu türbin sisteminde 23hp ve 47hp olarak iki farklı güç seçeneği bulunuyor ve dengi bir içten yanmalı motora göre %40 daha az yer kaplarken %50 daha hafif bir yapıya sahip. Ayrıca hem yakıt tüketimi hem de emisyon değerleri daha düşük. Bu arada bu motorlar güç olarak yukarıda bahsettiğimiz i3 menzil arttrıcı ile benzer güce sahip. Kısacası böyle bir türbin motor hem daha küçük ve hafif boyutları hem de daha az yakıt tüketmesiyle hybrid araçlar için mükemmel bir alternatif olabilir. Ayrıca %40 daha küçük yapısı, daha az ham madde ve parça kullanımı sağlayacağı gibi üretim maliyetlerinin de dengi bir içten yanmalı motora göre daha az olacağını işaret ediyor diyebiliriz.

Delta Motorsport türbin motorlu menzil artırıcıya sahip elektrikli prototipler
Delta Motorsport firması türbin menzil arttırıcıları kendi denediği ptototip hybrid araçlarına uygulamış ve oldukça da iyi sonuç elde etmişler. Ayrıca sınırlı sayıda spor otomobil üretimi yapan İngiliz Ariel ve Morgan firmaları da bu projenin içinde bulunuyor. 3.1 milyon sterlini bulan araştırma fonu ise bu proje için Düşük Emisyonlu Araçlar kuruluşu tarafından Delta Motorsport’a sağlanmış.
Görüleceği gibi hybrid sistemler için teknolojik gelişmelerin ucu bucağı belli değil. Ancak türbin motorların kompakt ve verimli yapısı gerçekten de hybrid sistemlerde içten yanmalı motorların yerine geçmesi için oldukça iyi ve güçlü bir alternatif olarak öne çıkıyor. Şimdilik en büyük sorun bu motorların seri ve toplu üretim olarak üretilmiyor olması gösterilebilir. Ancak Hybrid sistemlerin daha da yaygınlaşarak turbo beslemenin son 10 yıl içerisinde yaptığı atağa benzer bir atak yapması durumunda türbin motorlar da hızlı bir şekilde yaygınlaşabilir diye düşünüyoruz.