Fiat 500 Ares; Gerçek otoban faresi

Fiat’ın geçmiş dönemlerden günümüze kadar uzanan A segmenti kült modeli 500’ün inanılması oldukça güç modifiyeli bir versiyonu olan Ares 500 tanıtıldı. Bu modifikasyon ise geçtiğimiz günlerde 510ps güce sahip Alfa Romeo Giulia QV modelini daha da güçlendiren İtalyan Pogea Racing firmasından geldi.

Pogea Racing firmasının hazırladığı Alfa Romeo Giulia QV için tıklayınız

Hatırlanacak olursa 500 modelinin zaten Fiat’ın resmi modifiye departmanı Abarth tarafından yakın zamanda makyajlanmış 595 adında bir versiyonu mevcuttu ve bu araçta 1.4lt turbo-benzin 145ps gücünde bir motor kullanılıyordu. Pogea Racing ise aynı motoru kullanmış ancak 404ps gibi abartı bir güç elde etmiş. Bu kadar yüksek güce sahip bu kadar küçük bir motorun ne kadar ömre sahip olduğu ise koca bir soru işareti. Motorun 145ps gücünü 404ps’e çıkarabilmek için ise motor bloğu hariç tüm parçalar değiştirilmiş. Buna krank mili, pistonlar, eksantrik milleri ve diğer bazı önemli parçalar da dahil. Motor bloğunun ise neredeyse 3 kat fazla üretilen güce nasıl dayanacağını merak ediyoruz.


Fiat 595 Abarth için tıklayınız

1.4lt hacimden yaklaşık 289ps/lt güç elde edilen aracın 0-100km/saat hızlanması ise 4.7 saniye olarak açıklanıyor. Çıkılabilen maksimum hız ise 286km/saat. Açıkçası bu kadar hafif ve önden çekişli bir araç bu hızlara nasıl güvenli bir şekilde çıkabilecek oldukça merak ediyoruz. Gerçi gerek ön gerekse de arka tarafta iki tekerlek arası mesafe önemli bir oranda genişletilmiş ve dodikler ile de bu fark kapatılarak aerodinamik yapı korunmuş ancak bahsettiğimiz maksimum hız bu derece küçük bir araç için gerçekten de çok yüksek.

Gelelim bu özel aracın fiyatına; Almanya’da benzer performans değerlerine sahip Porsche 718 Cayman ile hemen hemen aynı fiyat olan 59.000 Euro’ya satılan Ares 500 modeli, parası oldukça bol ve ilginç bir araç almak isteyen kişilerin tercihi olacaktır. Ayrıca böyle bir araç ile ışıklarda karşılaşacak spor otomobil kullanıcıları büyük şok yaşayabilirler. Çünkü bu kadar küçük bir araçta bu derece güçlü bir motor ve performans pek de beklenemeyecektir diye düşünüyoruz.