Mercedes hangi Renault benzin motorlarını kullanıyor?

0
24448
Mercedes renault benzin
Mercedes Renault benzin motorlarını da kullanıyor mu sorusu birçok takipçimiz tarafından bize soruluyor. BMW ve Mercedes’in bazı Fransız PSA ve Renault motorlarını ne şekilde ve hangi modellerinde kullandığını detaylandıran yazı dizimizin önceki bölümlerinde BMW-PSA dizel ve BMW-PSA benzin motorlarına değinmiştir. Serimizin bu bölümünde ise Mercedes-Renault benzin motor ilişkisine yer vereceğiz.

Her şeyden önce şunu açık bir şekilde söylemek gerekir ki; 

Renault-Nissan ortaklığı tarafından tasarlanan hiçbir benzin motoru Mercedes marka araçlarda kullanmadı. Bu konuda en çok kullanıldığı sanılan motorlar ise A, B, C, E, CLA ve GLA serilerinde çeşitli güçlerde kullanılan 1.6lt hacmindeki turbo-benzin motorlar olmasıyla öne çıkıyor. Ancak M270 DE16 AL ve M274 DE16 AL koduna sahip bu motorlar tamamen Mercedes tasarımı ve üretimi. Motorun enine konumlu olduğu önden çekişli modellerde M270 kodlu, motorun uzunlamasına konumlu olduğu arkadan çekişli modellerde ise M274 kodlu motorlar yer alıyor.

Mercedes M274 DE20 AL motor

Örneğin; Arkadan çekişli C180 ve E180 modellerinde M274 DE16 AL motorun 156ps gücündeki versiyonu var. Önden çekişli CLA200 ve GLA200 modellerinde ise M270 DE16 AL kodlu 156ps gücündeki motor yer alıyor. A180 ve B180 gibi modellerde ise yine M270 DE16 AL kodlu motorun 122ps güce sahip bir versiyonu var. Ayrıca C250-300, E250-300, SLK 250-300 gibi arkadan çekişli diğer modellerde de bu motorun 2.0lt versiyonu olan M274 DE20 AL kodlu motor kullanılıyor.

Gelelim Mercedes’e ait olan Smart markasına;

Mercedes bünyesindeki Smart markasında yer alan 0.9lt 3 silindir 90ps turbo-benzin motor TCe 90 olarak geçiyor ve tamamen Renault tasarımı ve üretimi. Ayrıca Smart Forfour modelinin yaklaşık %70’i de Renault Twingo ile aynı ve Twingo ile beraber Renault’un Slovenya’da yer alan fabrikasında üretiliyor. 2 kişilik Smart Fortwo ise Mercedes’iin Fransa’da yer alan fabrikasında üretiliyor. Kısacası Smart için, bırakın motorunun Renault olmasını Mercedes gibi yapılmaya çalışılmış Twingo da diyebiliriz.

Smart ForFour, Renault TCE 90 motoruna sahip

İlginç birliktelik; Mercedes-Infiniti 

Mercedes’in kendi tasarladığı M274 DE20 AL kodlu 2.0lt turbo-benzin motor, C250 modelinde 211ps ve C300 modelinde 245ps güç üretüyor ve bu motor Nissan’ın ABD/Tennessee eyaleti Decherd şehrinde bulunan ve Renault-Nissan ve Mercedes’in ortaklaşa kurduğu yeni motor hattında da üretiliyor. Ancak bu motorlar sadece ABD’de satılan Mercedes C Serisi araçlarda kullanılıyor. Avrupa versiyonu C ve E Serilerinde ise Almanya’da üretilen motorlar yer alıyor.

Bu arada Infiniti, Nissan’ın bir premium markası ve Renault-Nissan Grubu bünyesinde yer alıyor. Ayrıca Nissan’ın bahsettiğimiz motor fabrikasından çıkan 2.0lt turbo-benzin motorlar ülkemizde de satılan Avrupa versiyonu Infiniti Q50 ve Q60 modellerinde de aynen kullanılıyor. Yani bu araçta tamamen Mercedes tasarımı olan, Nissan tarafından üretilen ve C250 modelinde de yer alan 211ps gücündeki motor var. Diğer taraftan Mercedes ve Infiniti birlikteliği ilerleyen zamanlarda Mercedes’in yeni tasarladığı sıralı 6 silindirli benzin ve dizel motorları ile devam edecek. Yani önümüzdeki yıllarda Infiniti modellerinde büyük oranda Mercedes tasarımı motorlar yer alacak gibi görünüyor.

Üstte Infiniti Q50, altta Infiniti Q60

Sonuç olarak; 

  • Mercedes ürün gamında yer alan hiçbir modelde Renault tasarımı veya üretimi bir benzin motor kullanılmadı. M270 ve M274 kodlu motorlar tamamen Mercedes tasarımı ve üretimi.
  • Mercedes’in Smart markasında Renault üretimi TCE 90 modeli yer alıyor.
  • Mercedes üretimi M274 kodlu 2.0lt turbo-benzin motor Renault-Nissan bünyesinde yer alan Infiniti’de de kullanılıyor. Ülkemizde satılan Q50 ve Q60 modelleri bu motora da sahip.

Peki Mercedes Renault benzin motorlara ilerleyen dönemlerde yer verecek mi?

Koca bir şartlı evet. Halen kamuflajlı testleri devam eden Yeni A Serisi’nde yeni tasarlanan M282 koduna sahip 1.2lt ve 1.4lt benzin motorların da alternatifler arasında sunulacağı artık sır değil ancak bu motorları Mercedes’in kendi başına tasarladığı ve üreteceği düşünülüyordu. Son çıkan haberlere göre ise Mercedes’in bu motorları Renault-Nissan ortaklığı ile beraber tasarladığı ortaya çıktı.


Ancak burada şunu belirtmekte fayda var; Bu motorlar sadece Renault-Nissan tarafından değil Mercedes’in de dahil olduğu Daimler-Nissan/Renault konsorsiyumu tarafından tasarlanıyor. Yani işin içinde Mercedes’in emeği ve teknolojisi var. Bu ortaklığı BMW ve PSA’nın Prince motoruna benzetmek oldukça mümkün.

Ayrıca bu şu anlama da geliyor; 3 markanın bir araya gelerek tasarladıkları bu motorlar yaygın bir şekilde kullanılacak ve doğal olarak sadece Mercedes’e özel değil. Mercedes’in sadece önden çekişli C Segmenti araçlarda kullanmayı planladığı bu motorlar, diğer 2 markanın C Segmenti araçlarında da yer alacaktır; ki buna Dacia’yı da dahil etmek gerekir. Dacia’nın geçtiğimiz günlerde tanıtılan yeni Duster modelinde bile bu yeni motorların ilerleyen dönemlerde kullanılmasına kesin gibi görünüyor.

Bu nedenle Dacia bayilerinin sunulacak yeni motor seçenekleri için “Mercedes de bu motoru kullanıyor” cümlesinin yanında “Bu arabada Mercedes motoru var” deme ihtimalini şimdiden duyar gibiyiz. Bu arada yeni turbo-benzin motorları herkesin kendi mi üreteceği, yoksa 1 markanın üretip diğerlerine mi göndereceği hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.