Yeni Subaru XV tanıtıldı

Subaru’nun boyutları itibariyle C Segmentinden bir miktar küçük ve B Segmentinden de bir miktar büyük Crossover modeli XV yenilendi ve Cenevre Otomobil Fuarı’nda görücüye çıktı. Hatırlanacak olursa Subaru Impreza modeli de yakın bir zaman önce yenilenmişti ve aynı platforma sahip olan iki araç birbirlerine ciddi anlamda benziyor diyebiliriz.


Yeni Subaru XV için tıklayınız

Diğer taraftan yeni (solda-turuncu) ve eski XV modellerini karşılaştırdığımız aşağıdaki resimden görüleceği gibi aracın dış tasarımı yenilikten öte makyaj operasyonuna uğramış gibi görünüyor. Yakın zamanda karşılaştırmasını yaptığımız birçok makyajlı modelin geçirdiği değişim yeni olarak lanse edilen Subaru XV’den çok da farklı değil. Arkada ise öne benzer bir değişim söz konusu ama yine de yenilikten öte makyaja uğramış bir havası var. Bu durum yan görünümde daha da sıradan gerçekleşirken ön ve arkanın yan tarafa yansımaları hariç önemli bir değişiklik bulunmuyor. 
Solda yeni Subaru XV
Aracın dışında şaşırtıcı bir derecede makyaj görüntüsü hakimken içinde işler tamamen değişiyor ve bir önceki modele göre köklü bir değişim hakim oluyor. Bir tanesi eğlence sistemine ait bir tanesi de bilgi amaçlı kullanılan çift ekran geleneği devam ediyorken havalandırma ızgaralarının formu tamamen değişmiş ve dikine bir şekilde 8inch genişliğinde eğlence sistemi ekranının her iki tarafında duruyor. Havalandırma kumandalarının yuvarlak formu aynı olmasına rağmen hareket getirecek şekilde ortadaki düğme daha dar bir çapa sahip. Klasik görünümlü yolları açık vites kolu ise birçok farklı markada kullanılan deri körüklü ve daha bütün görünümlü olan vites kolu ile değeiştirilmiş. Direksiyon simidinin formu bir öncekine göre benzer olsa da daha derli toplu ve sportif yapısı ile kabinin genel havasına oldukça uyumlu duruyor.
Solda yeni Subaru XV
Aracın tekniği ise bir önceki modele göre tamamen değişmiş denilebilir. Yeni Subaru Impreza ile aynı ve tamamen yeni geliştirilmiş platforma sahip olan yeni XV’nin bu sayede bir önceki modele göre %70’den daha fazla rijit bir yapıya sahip olduğu belirtiliyor. Bir Subaru geleneği olan Simetrik 4×4 çekiş sistemi ise modelde kullanılmaya devam ediliyor. Bir önceki modelde de kullanılan ancak parçaları %80 oranında yenilenen 2.0lt atmosferik-benzin 4 silindirli boxer motor 156ps güce ve 196nm torka sahip. Güç ve tork ise 4 tekerleğe 7 kademeli CVT otomatik şanzıman ile aktarılıyor. 
Her ne kadar dış görünüm olarak yenilenmiş değil de makyajlanmış gibi görünen yeni Subaru XV’nin yenilikleri içinde bulunuyor ve birçok farklı pasif ve aktif güvenlik sistemi de standart veya opsiyon olarak sunuluyor. Diğer taraftan model ülkemizde sınırlı sayıda satışa sahip ve bu durum 1.6lt motor ile satılmasına rağmen bu şekilde gerçekleşiyor. 2017 modelleri 1.6lt atmosferik-benzin motor ile 115.000TL başlangıç fiyatına sahip olan XV, ülkemize düşük hacimli bir turbo motor (Ör: Subaru Levorg – 1.6lt turbo-benzin 170ps) ile gelirse satışlarını arttırabilir diye düşünüyoruz. Geliş tarihi olarak ise 2018 yılının ilk ayları verilebilir. 

Facebook Comments