Kia Stinger modeline en başta Güney Koreliler mi ön yargılı?

Güney Koreli Kia markası geçtiğimiz günlerde D Segmenti Coupe-Sedan kasa tipindeki Stinger modelini tanıtmış ve birçok kişiden olumlu tepkiler almıştı. Özgün bir tasarıma ve oldukça başarılı teknik verilere sahip olan araç ekibimiz tarafından da oldukça fazla beğenilmiş ve biz de bu doğrultuda Kia Stinger markası üzerinden bir Güney Kore otomobil sektörü analizi gerçekleştirmiştik. 


Kia, Stinger modeli ile neyi hedefliyor?

Şimdi ise yaşanan bir gelişme üzerine farklı bir analiz yapma ihtiyacı duyduk. Halen devam etmekte olan Seul Otomobil Fuarı’nda kendi evinde ilk kez görücüye çıkan Kia Stinger, ilk tanıtımının yapıldığı 2016 Detroit Otomobil Fuarı’nda Kia amblemi ile sergilenmesine rağmen oldukça ilginç bir şekilde Güney Kore’de Kia logosu olmadan, E harfine benzer bir logo ile karşımıza çıktı. Bu durum gerçekten de oldukça ilginç ve A.B.D pazarına kendi adı ile girmekten en ufak bir çekince duymayan Kia’nın kendi evinde adını saklaması pek de alışılır bir şey değil. 

Solda Seuo Otomobil Fuarı’nda sergilenen araç
Diğer taraftan Kia’nın ortaklarından Hyundai markası, E ve F segmentinde yer alan modellerini Genesis markası altında tüm dünyada piyasaya sunmuş ve kendi adını kullanmamıştı. Ancak yeni marka yaratmak gayet anlaşılır bir durum ve Toyota Lexus ile, Honda Acura ile ve Nissan da Infiniti ile premium markalarını uzun bir süredir başarılı bir şekilde pazarlıyor. Hatta Mercedes bile Maybach markası ile daha üst gelir grubuna hitap etmeye çalışıyor. Ancak anlaşılmaz olan Kia’nın aynı modeli farklı marka ile üstelik ana vatanında bu şekilde sergilemiş olması diye düşünüyoruz.
Tabi Kia bunu yanlışlıkla yapmıyor ve aklında da önemli bir taktik olduğu belli. Stinger modeli 4831mm uzunluğu ve 1869mm genişliği ile rakip olarak gördüğü BMW 4 Serisi Gran Coupe ve Audi A5 Sportback’den daha büyük ölçülere sahip ve bu ölçüleri yaklaşık 5mt uzunluğa sahip E Segmenti Audi A7 ve Mercedes CLS modellerine bile yaklaşıyor. Diğer taraftan Kia Stinger’ın 2905mm olan aks aralığı Mercedes CLS’den fazlayken Audi A7 ile hemen hemen aynı olmasıyla dikkat çekiyor. Bu da aracın hem D segmenti hem de E segmentine hitap edebileceğini gösteriyor. Üstelik görünümü de oldukça başarılı.
Gerek boyutları gerekse de aşağıdaki özellikler kısmında belirttiğimiz motor seçenekleri ile üst gelir grubuna hitap ettiğini anlayabileceğimiz Stinger modelinin Güney Kore’deki işi, aslında A.B.D ve Avrupa’da olduğundan daha zor ve Güney Kore’de bu tip bir araca ödenebilecek paraya sahip olan kişiler genellikle Alman Premium markaları veya Lexus-Infiniti gibi Japon markaları katı bir şekilde tercih ediyor. Öyle ki benzer gelir düzeyindeki Avrupa ve A.B.D’li müşterilerin bile Kia ve Hyundai’ye çok daha sıcak baktığı tahmin ediliyor. Aslında bu durum Kia’nın neden Stinger modelinin farklı bir marka adı altında satmak istemesini açıklıyor. Bizim anlamadığımız aynı aracın marka değişikliği ile ne kadar etki yapabileceği? Sonuçta bu tip bir araca talip olacak müşterilerin belki de %99’u onun bir Kia olduğunu ve farklı marka altında satıldığını bilecekler. Ancak Kia gibi bir dev böyle bir şey yapıyorsa mutlaka gerekli araştırmayı yapmıştır ve ona göre hareket ediyordur diye düşünüyoruz.


Bu arada biz de ülkemize dönüp kendimize birkaç soru soralım;

  • Kia’nın böyle bir aracı ülkemize gelse ve 300.000TL’nin üzerinde fiyat etiketine sahip olsa acaba kaç kişi talip olurdu? 
  • Alfa Romeo gibi yarış geçmişine ve Ferrari ile sıkı bağlara sahip olan bir markanın bize göre çok şık ve başarılı Giulia modeli bile birçok kişi tarafından Alman Premium modeller ile yan yana bile getirilmezken Kia’nın böyle bir şansı olabilir miydi? 
  • Yerli otomobil markası piyasaya çıksa, çeşitli modellerden ve 10-15 yıllık bir tecrübeden sonra Kia Stinger tarzı bir araç iç piyasaya sunulsa acaba kaç kişi Almanya’ya o kadar söverken çıkıp da Alman premium markalardan vazgeçebilirdi?

Bize göre bu 3 sorunun cevabı da oldukça olumsuz gerçekleşirdi ve büyük ihtimalle Kia’da bu nedenle markasının adını üst düzey modeli için kendi evinde değiştirmek zorunda kalmış gibi görünüyor. Demek ki kendilerine ait, dünyayı sarsan otomobil markalarına sahip olmalarına rağmen Güney Kore halkı pahalı olan Kia ve Hyundai modellerine oldukça ön yargılı yaklaşıyor.

Kia Stinger Özellikleri 

Giriş seviyesi modelde sunulan 2.0lt turbo-benzin motor 255hp güce ve 352nm torka sahipken bir üst seviyede 200ps gücünde 2.2lt turbo-dizel motor bulunuyor. En üst seviyede bulunan çift turbo-benzin 3.3lt V6 motor ise  365hp güce ve 494nm torka sahip. Bu motor ile model 0-100km/saat hızlanmasını 4.9 saniyede tamamlayabilirken 269km/saat maksimum hıza çıkabiliyor. Modelde elektronik olarak ayarlanan süspansiyon sistemi ile yine elektronik olarak 5 sertlik derecesi bulunan direksiyon sistemi ise yüksek gücün sportif kullanımlarda daha kontrollü bir şekilde idare edilebilmesini sağlıyor. 
Aracın yol tutuş ve performans testleri ise zorlu şartları ile bilinen Nürburgring testinde gerçekleştirilmiş ve bu konularda sorumlu olan kişi de oldukça şaşırtıcı bir şekilde BMW M Departmanı’nın daha önce başında olan Albert Biermann. Hyundai ve Kia’ye özellikle performans modellerinin geliştirilmesi için transfer edilen Albert Biermann bu konuda hem Kia hem de Hyundai markalarına büyük bir katkıda bulunacak gibi görünüyor ve Stinger modeli de sanki bunun kanıtı olmuş diyebiliriz. 

Facebook Comments