Otomotiv markalarının tercih ettiği 8 Turbo üreticisi

Turbo sistemleri günümüzde neredeyse tüm içten yanmalı motorlarda kullanılırken, otomobillerdeki kullanımı ilk olarak 1960’lı yılların başlarında Chevrolet markası ile gerçekleşmiştir. Ancak dayanıklılık sorunları nedeniyle başarısız bir başlangıç yaşanmıştır ve üretimden de kaldırılmıştır. Bu tarihten 1990’lı yıllara kadar daha çok özel ve sportif modellerde kullanılan turbo besleme, 2000’li yıllarda özellikle küçük hacimli dizel motora sahip modellerde hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır. Kısa bir süre sonra ise bu gidişat benzin motorlarına da sıçramıştır. 


Turbo tipleri nelerdir?

Diğer taraftan turbo besleme sistemlerinin yaygınlaşmasının en büyük nedeni, otomobil üreticilerinin bu konuda tasarım ve üretim yapmamasından kaynaklanıyor. Böyle bir durum söz konusu olsaydı turbo teknolojisi kolay kolay ucuzlamaz ve bu derece bir yaygınlaşma da mümkün olmazdı diye düşünüyoruz. İşte biz de bu doğrultuda Turbo üretimi yapan OEM (Original Equipment Manufacturer) yani Orijinal Parça Üreticilerinin bir listesini yapmaya karar verdik. Aslında esas amacımız daha önceden yayınladığımız “Hangi marka hangi markanın şanzımanını üretiyor?” ve “Hangi marka hangi markanın motorunu kullanıyor?” tarzında daha kapsamlı bir yayındı ancak Turbo paylaşımı konusunda ve tüm markalar ile ilgili bilgiler bu konuda çok yeterli olmadığı için yönümüzü başka bir tarafa çevirdik. 

Konuya olabilecek itirazları en baştan cevaplayabilmek için şunu açık bir şekilde belirtelim;

Listemizde bulunan turbo üreticileri, otomobil üreticilerine parça tedarik eden OEM üreticiler olmalarıyla öne çıkıyor. Mesela mevcut bir araca sonradan turbo takmak istenirse HKS markası tercih edilebilir ancak hiçbir otomobil üretici HKS’nin turbosunu kullanmamaktadır. Listemizde bulunan üreticiler ise bizzat otomobil markalarının kendi fabrikalarında motorlarına monte ettikleri turboları üretiyorlar. Yani sahip olduğunuz araçta bir turbo besleme sistemi var ise aşağıdaki 8 markadan bir tanesine sahip olma ihtimali oldukça yüksek. Mesela birçok VW modelinde Borg-Warner marka turbo kullanılmasını örnek gösterebiliriz. Ancak bir otomobil markası kesin olarak şu veya bu markayı kullanıyor demek de oldukça zordur ve farklı motor tipleri için farklı turbo üreticilerini tercih edebilmektedirler. 


Not: Sıralama alfabetik olarak yapılmıştır
Borg-Warner
OEM turbo konusundaki liderlerden Borg Warner, 1880 yılında A.B.D’de Morse adı ile kurulmuş ve şimdiki adını da 1928 yılında almıştır. Dünyanın 18 farklı ülkesinde 60 fabrikası bulunan ve BMW, VW, Porsche, Hyundai, Peugeot, Ford, Renault ve benzeri markalara turbo üreten Amerikalı marka, VGT yani değişken geometrili turbo konusunda da uzmanlaşmıştır. Ayrıca sadece turbo değil, şanzıman, değişken supap zamanlaması, yakıt pompaları ve EGR sistemleri ile de adını duyurmuştur. Zaman içinde Schwitzer ve Kuhnle, Kopp & Kausch (KKK) gibi bazı önemli turbo üreticilerini de satın alarak dünyanın en büyük turbo üreticilerinden bir tanesi olmuştur. 

Garrett

Turbo sistemleri konusu ile ilgili birçok kişinin yakından tanıdığı ve belki de adı en fazla duyulmuş üretici olan Garrett markası 1936 yılında A.B.D’nin Los Angeles şehrinde kurulmuştur. 1999 yılında ise ünlü Amerikan sanayi şirketi Honeywell bünyesine dahil olmuştur. 6000 kişilik çalışanı ile günde 30.000 adet turbo üretme kapasitesine sahip olan Garrett, aynen Borg Warner markasında olduğu gibi birçok farklı otomobil markasına turbo besleme sistemleri tedarik etmektedir. Tata Nano modelinde bulunan dünyanın en küçük turbo besleme sistemi Garrett üretimiyken, devasa yapıları ile çok büyük dizel motorlara sahip olan bazı dev Caterpillar maden kamyonlarının motorlarında da çok büyük Garrett turbo sistemleri kullanılmaktadır.

Hitachi

Mitsubishi, Toyota ve IHI gibi büyük bir Japon sanayi kuruluşu olan Hitachi, özellikle kendi üretimi iş makinaları ve bazı Japon otomobil markalarına ürettiği turbo sistemleri ile biliniyor. Listemizdeki diğer üreticilere göre üretim kapasitesi anlamında daha küçük olsa da Mazda RX-7 ve Nissan Skyline gibi bazı efsane modellerde Hitachi marka turbo sistemleri yer almaktaydı. Ayrıca Nissan Navara ve Nissan Patrol gibi dizel motora sahip araçlarda da Hitachi marka tercih edilmiştir. 
Holset

1951 yılında İngiltere’de kurulan Holset, 1973 yılında Amerikan dizel motor üreticisi Cummins tarafından satın alınmıştır. Cummins ise birçok farklı kamyon ve iş makinası markasına motor tedarik eden bir markadır ve doğal olarak bu motorların üzerinde genellikle Holset üretimi turbo besleme sistemleri bulunuyor. Sadece kendi motorlarına değil, kamyon üreticilerine de Holset marka turbo sistemlerini satan Cummins’in en büyük müşterileri arasında Scania, Volvo ve Iveco gibi markalar yer alıyor. A.B.D, Brezilya, İngiltere, Çin ve Hindistan’da Holset turbo üretimi yapan fabrikalar bulunuyor ve ayrıca Holset, yüksek hacimli motorlar için dizel enjektörü üretimi de gerçekleştiriyor. 

IHI

Listemizin en yaşlı markası olan IHI, 1853 yılında Japonya’da kurulmuştur ve turbo besleme sistemleri üreten departmanı, üretimi yapılan diğer ürünlerin yanında devede kulak kalır da denilebilir. Enerji istasyonları, yolcu ve savaş gemileri, uçak motorları ve endüstri makinaları üreten IHI markası, Boeing ve General Electric gibi havacılık firmalarına da parça üretimi gerçekleştirmektedir. Üretimini yaptığı turbo besleme sistemleri birçok farklı otomobil, kamyon ve tekne markasında kullanılırken, listedeki diğer markaların aksine yine otomobiller için supercharger üretimi de yapılmaktadır. Gerek kuruluş tarihi gerekse de IHI Grup bünyesindeki ürünler düşünüldüğünde, en büyük turbo üreticisi olmamasına rağmen etkileyici bir marka olmasıyla öne çıkıyor ve Ford, Isuzu, FCA (Fiat-Chrysler) ve GM Grubu markalarına turbo sistemleri tedarik ediyor. 
Bosch-Mahle

1920 yılında Almanya’da kurulan Mahle firması, listemizde yer alan farklı sektörlerde faaliyet gösteren Mitsubishi, IHI ve Toyota gibi markaları bir kenara bırakırsak, otomotiv sektörüne uzun bir süredir en fazla çeşitte parça üreten markadır diyebiliriz. Otomobil motorunda yer alan neredeyse birçok parçanın üretimini üstlenen marka, bu konuda dünyanın en büyük firmalarından birisi olmasıyla öne çıkmaktadır. Dünya çapında 170’in üzerinde fabrikası ve 76.000 çalışanı bulunan Mahle, bir diğer Alman devi Bosch ile yapılan konsorsiyum sonrası Bosch Mahle Turbo Sistemleri firmasına 2008 yılında ortak olmuştur. Turbo üretimin büyük çoğunluğu ise yaklaşık 1400 çalışanı bulunan Avusturya ve Çin fabrikalarında gerçekleşmektedir.  Bosch-Mahle Turbo Sistemleri halen sektörün küçük üreticilerinden olsa da turbo pazarının yaklaşık %10’una sahiptir. 

Mitsubishi

Hem bir otomobil markası olup hem de oldukça büyük çapta turbo üretimi yapan turbo markası için Mitsubishi’yi göstermek oldukça mümkün görünüyor. Aslında Mitsubishi markası çok geniş kapsamlı bir sanayi şirketi ve otomobil üretimi, markanın bünyesinde bulunan diğer faaliyetlerin yanında küçük bile kalıyor denilebilir. Aralarında Bmw, Jaguar-Land Rover, PSA, Renault, Volvo ve VW’in de bulunduğu otomobil markalarına Borg Warner ve Garrett’in yanında Mitsubishi’den de ciddi anlamda turbo tedariği gerçekleşmektedir. Zaten dünyanın en büyük 3 turbo üreticisi olarak bu markaları rahatlıkla gösterebiliriz. 

Toyota

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi olan Toyota, turbo besleme sistemleri de üretiyor ancak ürün gamı oldukça sınırlı. Sadece değişken geometrili turbo (VGT) üretimi yapan marka, bunu sadece 2.4lt-2.8lt arasındaki dizel motorlarında kullanıyor. Bu motorların markanın ticari serilerinde ve SUV modellerinde kullanıldığını söyleyebiliriz (Ör: Hilux, Land Cruiser). Ayrıca endüstriyel tipteki 1.5lt-4.0lt dizel motorlar için de yine VGT turbo seçenekleri bulunuyor.