Yeni hacim küçültme lideri; AMG Project One

Son yıllarda moda haline gelen ve günden güne de katlanarak yaygınlaşan aşırı besleme sitemlerini kullanarak motor hacmini küçültme işlemine “Down-Sizing” denildiğini artık birçok kişi öğrendi. Bu doğrultuda 1.0lt 3 silindirli motorlar 1.5ton ağırlığa sahip C ve D segmenti araçlarda bile kullanılmaya başlandı. 

Dowsizing konusunda halen en iyi güç/hacim oranına ise Mercedes markası sahip. AMG 45 modellerinde kullanılan 2.0lt turbo-benzin motor 381ps güç üretebiliyor ve bu da onu 190.5ps/lt ile dünyanın en iyi güç/hacim oranına sahip motoru yapıyor. En düşük hacimden en yüksek gücü ise Peugeot 1.6lt’den 270ps güç alarak gerçekleşirdi.
Başlığımızın konusu olan Mercedes modeli ise; Hyper Sport – Hyper Car yani Hiper otomobil olarak geçiyor ve bu sınıfta en güzel örneği Ferrari FXX modeli ile verebiliriz. Bu tip araçlar Super Sport olarak adlandırılan modellerin kat be kat üstünde fiyat etiketine sahipler ve oldukça sınırlı sayıda üretiliyorlar. Üstelik sahip oldukları teknik genellikle markaların Formula 1 teknolojilerinden geliyor ve performansları da çok ama çok üstün oluyor. İşte bu doğrultuda uzun zaman önce bir Hyper Sport otomobil tanıtmayı kafasına koyan Mercedes, bu hayalini 14 Eylül 2017 tarihinde başlayacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtacak gibi görünüyor. 
Şimdi burada aklınıza şu ilk olarak soru gelebilir ve; “Downsizing ile başladınız, Hyper Car’dan bahsedip Mercedes’e geldiniz, alakayı anlayamadık” diyebilirsiniz. Ancak konu oldukça alakalı ve Mercedes yakın zamanda tanıtacağı bu dehşet araçta Formula 1’de kullandığı 1.6lt V6 turbo-benzin motorun farklı bir versiyonunu kullanacak gibi görünüyor. Normalde 760ps güce sahip olan bu motorun ömrü 1 yarış kadar devam ediyor ve 15.000 devir/dakika çevirebiliyor. 
İşte esas soru da burada sorulabilir; “Peki ama böyle bir motor Mercedes’in paha biçilmez aracında nasıl kullanılacak?” Mercedes Mühendisleri mevcut 1.6lt F1 motorunu elden geçirerek, ömrünün çok daha uzun olabilmesi için 15.000Devir/dakika motor devrini düşürecekler ve bu değer büyük bir ihtimalle 10.000devir/dakika olarak gerçekleşebilir. Bu arada Formula 1 aracının rölanti devrinin 4000d/d olduğu düşünülürse bu tip cadde versiyonu bir araçta 1200d/d-1500d/d arasında bir rölanti devri elde edilmesi gerekebilir.

Ayrıca motorun ürettiği güç de 650-700ps civarına indirilebilir. Ancak böyle bir araçta bu tip bir motor ve bu güç doğal olarak kabul görebilecek bir şey değil ve 2 adet elektrik motorunun da içten yanmalı 1.6lt V6 motora eşlik edeceği tahmin ediliyor. 180-200ps güce sahip bu iki elektrikli motor sayesinde aracın toplam gücünün yaklaşık 1000-1050ps civarında olabileceği tahmin edilebilir. Bu arada sadece elektrik motorların gücü ile aracın yaklaşık 20-30km arasında yol alabileceğini de belirtmeden geçmeyelim.

Hatırlanacak olursa BMW’nin i8 modelinde de benzer bir sistem mevcut ve 1.5lt 3 silindir 231ps güce sahip bir turbo-benzin motor ile 2 adet elektrikli motor kullanılıyor. Toplamda 357ps güce sahip olan araç oldukça fazla sevildi ve ÖTV-MTV avantajlarının da etkisi ile ülkemizde en fazla görme şansı bulduğumuz elektrikli ve hybrid araçlardan bir tanesi oldu diyebiliriz. Mercedes’in Hiper aracı ise F1 desteği sayesinde çok daha fazla güce sahip ancak abartı şekilde artan gücü doğrultusunda motor ömrü de bir o kadar az olacak gibi görünüyor. Yaklaşık olarak 50.000km ömre sahip olacağı tahmin edilen 1.6lt V6 motorun ve F1 şanzıman ikilisinin bu değeri ise bize göre zekice seçilmiş.

Bu tip araçların genellikle koleksiyon amacıyla satın alındığı ve ara sıra pistlerde veya gösteriş için caddelerde kullanıldığı düşünülürse, sadece 275 adet üretilecek araçlardan ancak 1-2 tanesinin 50.000km’de motor ve şanzıman değişimi için AMG’nin kapısını çalacağını düşünüyoruz. Bırakın Hyper-Sport araçları Super-Super araçların birçoğu bile bu km değerlerini görmüyor. Üstelik görenler de genellikle revizyona giriyor. Bu nedenle AMG Projet One motor ömrü konusunun pek de önemsenecek bir şey olmadığını düşünüyoruz.


Aracın fiyatına gelecek olursak; Yukarıdaki satırlarda da belirttiğimiz gibi sadece 275 adet üretilecek olan Mercedes AMG Hyper-Car’ın fiyatının yaklaşık 2.5 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor. Ülkemize de en az 1-2 adet kontenjan ayrılacağını düşünüyoruz ve işin ilginç tarafı bu araç 1.6lt motoru sayesinde sadece %60 ÖTV ile vergilendirilecek ve senelik MTV değeri de yaklaşık 900TL olacak. 2.5 milyon dolarlık bir aracın 100.000TL’lik C Segmenti bir araç ile aynı vergi dilimine girecek olması ise Türkiye’deki otomobil vergi sisteminin ne kadar dengesiz olduğunu bize açık ve net bir şekilde bir daha göstermiş oldu.