Range Rover makyajlandı

Land Rover’ın F Segmenti modeli olan Range Rover, geçtiğimiz günlerde makyajlanan Range Rover Sport modeline benzer bir şekilde makyajlandı. Markanın bu yıl tanıttığı D-E Segmentleri arasında yer alan RR Velar’ın sahip olduğu iç ve dış tasarım detaylarını barındıran makyajlı RR, ayrıca 2.0lt turbo-benzin ve eden elektrik motor birlikteliğindeki hybrid versiyon ile de dikkat çekecek gibi görünüyor. 

Dış görünüm anlamında makyaj öncesine göre ilk bakışta büyük bir fark görünmese de, özellikle ön farların iç tasarımının tamamen değişmiş olması farklılığı hemen vurguluyor. Benzer bir şekilde genel hatları aynı kalsa da petek desenli tasarıma sahip ön panjur daha modern görünüyor. Üstelik bu 2 farklılık da küçük kardeş RR Velar ile hemen hemen aynı denilebilir. Genel anlamda aynı hatlara sahip olsa da daha detaylı ve belirgin çizgilere sahip olan tampon ise daha modern bir görünümün ortaya çıkmasına büyük katkıda bulunmuş. Tamponun altında yer alan ince sis farları artık görünmüyor ancak onun yerine anladığımız kadarıyla ince led şeritler gelmiş. 
Sağda makyajlı Range Rover
Aracın arka görünümünde ise; En belirgin değişiklik stop grubunun iç tasarımındaki ve renklerindeki farklılık olmasıyla öne çıkıyor. Daha önceden aşağıya doğru dönük olması nedeniyle neredeyse kendini hiç göstermeyen yuvarlak egzoz uçları ise dikdörtgen formları ve gümüş renkleri ile fazlasıyla belirgin hale gelmiş. Ayrıca tampon altındaki ızgara şeklindeki detaylardan da vazgeçilmiş.
Kokpitteki değişim ise daha ilk bakışta göze çarpıyor. Birçok otomobil modelinde dijital gösterge ve kumandalar adeta bir moda gibi yayılıyor ve Land Rover da bu modaya ilk olarak RR Velar modeli ile uymuştu. Makyajlı RR Sport’ta da aynen kardeşinde yer alan detaylar uygulanmış ve hem bilgi eğlence sisteminde hem de havalandırma sisteminde tamamen dijital ve dokunmatik bir yapı tercih edilmiş. Bu nedenle havalandırma kumandalarının yanındaki kalın gümüş renkli kolonlar hariç RR Velar ile çok benzer bir kokpit elde edilmiş diyebiliriz. 
Üstte makyajlı Range Rover
Makyajlı Range Rover modelinde kullanılacak olan motor seçeneklerine ise 2.0lt turbo-benzin ve elektrik motoru birlikte sunan bir hybrid seçenek de eklendi. Toplam olarak 404ps güç ve 640nm tork sunan şarj edilebilir hybrid sistem, Range Rover P400e’yi 6.4 saniyede 0’dan 100km/saat hıza çıkartabiliyor. P400e, 2 saat 45 dakika şarj edilmesi durumunda 51km sadece elektrikli bir şekilde yol alabiliyor. Ürün gamında yer alan 3.0lt V6 turbo-dizel 306ps motor seçeneğinde ise bir değişiklik yer almıyor. Diğer taraftan motor seçeneklerinde en üstte yer alan SVR modelinin motoru da makyaj ile beraber güçlendi. 5.0lt V8 Superchargerlı (Kompresör) motor artık 565ps güç ve 700nm tork üretebiliyor ve bu motor SVR’yi 5.2 saniyede 0’dan 100km/saat hıza çıkarabiliyor. 
2018’in ilk aylarında İngiltere’de satışa sunulacak makyajlı Range Rover’ın %5 civarında bir fiyat artışı ile 2018’in 2 çeyreğinde ülkemizde olması beklenebilir. Diğer taraftan P400e modelinde yer alan 2.0lt turbo-benzin motor nedeniyle aracın ÖTV değeri %160’dan %110’a düşeceği için, P400e modeli Range Rover serisinin ülkemizdeki en ucuz modeli olabilir. 
Hatırlanacak olursa daha önceden makyajlı Range Rover Sport P400e modelinin fiyatını 850.000TL olarak tahmin etmiştik. Range Rover Sport ile aralarında yaklaşık %8 fark olduğu düşünülürse, 2.0lt motorlu hybrid Range Rover P400e’nin Türkiye başlangıç fiyatı yaklaşık 920.000TL olarak hesaplanabilir, ki bu değer halen satılmakta olan 3.0lt turbo-dizel motordan yaklaşık 160.000TL daha düşük. Öyle görünüyor ki, Hybrid modelin ülkemize getirilmesi durumunda, hem 140ps daha güçlü olması,  hem daha az yakıt tüketmesi, hem benzin+elektrik motorun daha rafine ve sessiz karakteri hem de fiyatının önemli oranda daha düşük olması 3.0lt turbo-dizel motorlu versiyonun satışlarını dibe vurdurabilir diye düşünüyoruz.