Jaguar I Pace tanıtıldı

Jaguar’ın tamamen elektrikli ilk aracı olan I Pace, modeli seri üretim hali ile tanıtıldı. Oldukça başarılı performans ve menzil özellikleri ile dikkat çeken Jaguar I Pace, sahip olduğu Crossover kasa tipi ile de Tesla Model X’e göz kırpıyor. Hatta bunu gayet açık bir şekilde yapıyor da diyebiliriz. Öyle ki Jaguar, aracın Tesla’ya karşı test edildiği görüntüleri bile net bir şekilde yayınladı.

jaguar i pace tesla model x

Jaguar I Pace motor sistemi ve performans

Ön ve arka aksta sahip olduğu 2 farklı elektrik motoru ile toplam 400ps güce ve 696Nm torka sahip olan Jaguar I Pace, 0-100km/s hızlanmasını 4.6 saniye gibi oldukça kısa bir sürede gerçekleştirebiliyor.Elektrik motorlarının aks ortalarında ve toplamda 90kWh kapasiteye sahip pillerin de aracın altında yayılmış bir şekilde yer alması sonucunda ise ağırlık dağılımı 50:50 olarak açıklanıyor.

Bu sayede I Pace’in özellikle virajlarda oldukça dengeli olacağını söylemek fazlasıyla mümkün görünüyor. Ayrıca opsiyonel olarak sunulan havalı süspansiyon sistemi ile de konforu oldukça üst seviyelere çıkarma olanağı yer alıyor. Tüm bunların yanında Jaguar I Pace’in tüm Jaguar modelleri içerisinde en rijit yani bir nevi burulmaya en dirençli model olduğu da belirtmeden geçmeyelim.

Jaguar I Pace motor şarj ve menzil

Açıkçası elektrikli otomobillerde performanstan daha önemlisi bize göre menzil ve şarj süresi. Nasıl ki performansta başarılı özellikler dikkat çekiyor, aynı şekilde şarj ve menzil de oldukça başarılı. 90kWh kapasiteye sahip piller ile 480km’ye kadar menzil elde etmek mümkün. Ayrıca araç 3 farklı şarj edilebilme seçeneği ile de sahibine esneklik sağlıyor. Tabii bunun için şarj edilen kaynağın da uygun olması gerekiyor. Bu doğrultuda;

İlk seçenekte; Evde kullanılabilen AC Wall Box (7kW) olarak da adlandırılan şebeke elektriği kullanılırsa, araç 10 saatin hemen üstünde bir zamanda şarj edilebiliyor. Yani akşam eve gelip aracı şarja taktığınızda sabah tam 480km menzile sahip oluyorsunuz.

İkinci seçenek olarak; DC şarj (50kW) ile aracın pillerini 85 dakikada %80 oranında şarj etmek mümkün. Bu sayede 384km menzil bu süre içinde elde edilebiliyor.

Son seçenekte ise; Rapid DC yani hızlı şarj (100kW) ile 40 dakika içinde pilleri %80 oranında doldurmak mümkün. Ayrıca 15 dakika içinde 100km’lik menzil elde etmek de bu şekilde mümkün. Tabi DC ve Rapid seçenekleri için özel bir şarj istasyonu olması gerekiyor.

Jaguar I Pace tasarım

Aracın sahip olduğu modern ve aerodinamik (Cw:0,29) hatlara sahip Crossover tasarımı birçok açıdan avantaj sahip. Çok büyük olmayan dış hatlara rağmen hem içte oldukça geniş bir yaşam alanı elde edilmiş, hem de 656lt gibi devasa bir bagaj hacmi mevcut. Üstelik arka koltukların yatırılması ile bu hacim 1453lt’ye kadar da büyüyor. Kokpitin içerisi ise tam elektrikli bir otomobile yakışır şekilde dijital ekranlar ve oldukça modern öğelerle bezenmiş. Ayrıca aracın son derece gelişmiş  bilgi-eğlence özelliklerini internet üzerinden de güncellemek mümkün.

Jaguar I Pace fiyat

Bazı ülkelerde siparişe açılan model, önümüzdeki günlerde başlayacak olan Cenevre Otomobil Fuarı’nda kanlı canlı bir şekilde görücüye çıkacak. 3 farklı donanım seçeneğine sahip olacak olan Jaguar I Pace, İngiltere’de 63,495 Sterlin başlangıç fiyatına sahip olacak. Ülkemize de geleceğini düşündüğümüz modelin fiyatının yükselmemesi için ÖTV sistemimiz şimdilik uygun sayılır ancak ilerleyen dönemlerde bu tip araçların yaygınlaşması ile ne olacak; şimdiden kestirmek oldukça zor.

Facebook Comments