C Segment SUV – Crossover fiyat karşılaştırması (Hedef araç: Skoda Karoq)

Skoda Karoq fiyatları ülkemizde açıklandı ve aracın satışına da başlandı. C Segmenti SUV – Crossover sınıfının bir üyesi olan aracın fiyatları birçok kişi tarafından abartı bulundu. Biz de bu konuda Çekya fiyatlarını baz alan bir fiyat analizi yapmış ve tabir-i caiz ise hedefi ıskalamıştık. Güncel Euro fiyatları dikkate alındığı zaman bile, arada %12-13 civarında bir fark görünüyordu.

Böyle bir durumun bize göre en büyük nedeni ise; Skoda Karoq’un rakiplerinin fiyatları olduğunu düşündük. Bu durumu daha net görebilmek için ise bir fiyat karşılaştırması yapacağız. Ayrıca bu tip fiyat karşılaştırmalarını rutine bağlayıp, hangi sınıfta yeni bir araç tanıtılırsa o model üzerinden fiyatları bundan sonra daha sık bir şekilde karşılaştıracağız.

Not: Modellerin sınıflandırması hakkında kafaya takılabilecek bazı detayları sayfa sonunda açıklanmıştır.

C Segment SUV – Crossover Fiyat Karşılaştırması tabloları

C Segmenti SUV – Crossover fiyat Karşılaştırması görüşümüz;

Farklı motor, şanzıman ve donanım seçeneklerinde de görüleceği gibi Skoda Karoq, C Segment SUV – Crossover fiyat ortalamasının altında yer alıyor. Aslında yurt dışı fiyatlarına bakıldığı zaman daha uygun fiyatlara sahip olması gereken araç, yeni de tanıtılmasının etkisi ile fazlasıyla şişirilmiş diye düşünüyoruz. Ayrıca o kadar şişirmeye rağmen fiyatı da Güney Koreli ve Japon rakipleri ile benzer seviyede.

Renault Kadjar ise farklı motor-şanzıman-donanım ve çekiş seçeneklerinde genel anlamda en ucuz seçenek olmasıyla öne çıkıyor. Daha önce yaptığımız Skoda Karoq fiyat analizimizdeki gibi doğrudan yurt dışı fiyatları dikkate alınsaydı, Skoda Karoq ile Renault Kadjar’ın benzer fiyatlarla satılması gerekiyordu.

Karşılaştırmada Opel Grandland X modeline ise ayrı bir paragraf açmak şart. Her tip kombinasyonda rakiplerini ezip geçen modelin fiyatlarını anlamakta gerçekten de zorlandık. Bu konuda tartışmasız lider olan VW Tiguan modelini bile genel anlamda geçmeyi başarmış gibi görünüyor.

VW Tiguan ise, bu liderliğini kaptırmanın acısını 4×4 modellerden çıkarmış ve ortalığı toz duman etmiş. Aynı motor hacmi ve gücünde bir dizel motora sahip Subaru Forester modelinden bile %14 pahalı olması pek de anlaşılır değil diye düşünüyoruz.

C Segmenti SUV – Crossover fiyat Karşılaştırması’nda aklınıza takılabilecekler;
  • 2017-2018 modelleri arasında tam geçiş döneminde yer almamız nedeniyle bazı markaların 2018 model fiyatları henüz açıklanmadı. Bu markalar; Kia, Mitsubishi ve Seat olarak sıralanıyor. Bu markalara 2018 yıılı modelleri 2017 modele göre yaklaşık %3-%5 oranında artabileceği hesaba katılmalı.
  • Donanım seviyelerini de mümkün mertebe benzer seviyelerde seçmeye çalıştık ancak burada mutlaka farklar olabilir. Bu tip bir alım yapmayı düşünen takipçilerimizin markaların donanım seviyesini yan yana karşılaştırmasında fayda var.
  • Toyota C-HR modelini C Segmentine dahil ettik ancak yaptığımız inceleme sonucu aracın B veya B+ olarak adlandırılabilecek sınıfa girdiğini düşünüyoruz. Gerek sahip olduğu dış boyutlar, gerekse de iç boyutları nedeniyle bize göre VW T-Roc‘un da dahil olduğu B Segmentine ait. Ancak bu aracın sahiplerinin B Segment itirazı ve Toyota’nın da ısrarla modelin C Segmenti olduğunu belirtmesi nedeniyle biz de listede yayınlayalım istedik.
  • Honda CR-V modeli sahip olduğu iç hacim nedeniyle bize göre D Segment bir araç. Yurt dışında yapılan karşılaştırmaların büyük bir kısmında D Segmenti Nissan X-Trail ve Renault Koleos gibi araçlarla karşılaştırılsa da, azınlıkta olan bir takım karşılaştırmalar VW Tiguan veya Nissan Qashqai gibi araçlarla da karşılaştırabiliyorlar. Bu nedenle bu modele de yer vermeyi uygun gördük. Aynı durumun Toyota RAV4 için de geçerli olduğunu belirtelim.
  • Subaru modeli ise ürün gamında sadece 4×4 modellere yer veriyor. Diğer taraftan bu modeller boyut olarak tam arada kalıyor. Örneğin özellikle Subaru sahipleri Forester modelini D Segmenti olarak adlandırıyorlar ancak aracın genişliği VW Tiguan’dan daha dar. Benzer şekilde Subaru XV modelini de C Segment olarak adlandırılıyor ancak boyutları ancak B segment Crossover araçlar kadar. Levorg ise SW bir model ancak Crossover özelliklerine sahip çok yönlü bir araç. Bu nedenle 3 aracı da alternatif olması açısından 4×4 araçlar arasında değerlendirdik.
Facebook Comments