Skoda Superb Hybrid motor özellikleri açıklandı

0
434
skoda superb hybrid

VW Grubu içinde D Segmenti VW Passat GTE modelinden sonra şimdi de bir başka araç aynı sisteme kavuşuyor. Bu doğrultuda Skoda Superb Hybrid (PHEV) modelinin önümüzdeki aylarda tanıtılacağı kesinleşti. Üstelik teknik verileri hakkında da bazı ipuçları yer alıyor.

Skoda Superb Hybrid motor sistemi ve performans

VW Passat ile altyapısı hemen hemen aynı olan Superb’in, bu nedenle şarj edilebilir (PHEV) hybrid sistemini GTE modelinden alacağı belirtiliyor. 1.4lt turbo-benzin 150ps motorun yanında 65ps gücünde bir elektrik motor yer alacak ve sistemin toplam gücü de 215ps olacak. Ancak Passat GTE modelinde 9.9kWh olan pil kapasitesi, Skoda Superb Hybrid modelinde 13kWh olarak tercih edilmiş.

Bunun sonucunda da, kuzeninin 50km’ye varan sadece elektrikli motor ile olan menzili Superb’de 70km olarak gerçekleşecek. Toplam menzil ise 1100km’yi bulabilir. Passat GTE modelinin 0-100km/s hızlanmasının 7.4 saniyede gerçekleştiğini ve 223km/s hıza çıkabildiğini de belirtmekte fayda var.

Bu arada  Skoda Superb Hybrid modelinde kullanılacak şarj edilebilir hybrid sistemin daha sonra Skoda’nın Crossover modelleri Kodiaq ve Karoq’da da kullanılacağı belirtiliyor. Sistem daha yaygın bir şekilde kullanılıp ucuzladıkça en azından 2.0lt turbo-dizel motorun kullanımı yavaş yavaş son bulabilir diye düşünüyoruz.

Skoda Superb Hybrid fiyat

VW Passat GTE’nin halen Doğuş Otomotiv tarafından ülkemizde test edildiğini biliyoruz. Yani 2018 veya en geç 2019’da ülkemizde satılmaya başlanabilir. Daha önce bu araç için bir Türkiye fiyat analizi gerçekleştirmiştik. Aslında Almanya’da daha pahalı bir otomobil olmasına rağmen, sahip olduğu 1.4lt hacmindeki motor sayesinde ülkemizde daha düşük ÖTV dilimine giren Passat GTE, VW Passat 2.0TDI 150ps Comfortline DSG ile hemen hemen aynı fiyata sahip olmuştu.

Ancak analizi 2016 Ağustos ayında gerçekleştirmiştik. O günden bu güne köprünün altından çok sular aktı ve ÖTV’de de değişiklikler oldu. Bu doğrultuda normalde GTE’nin 2.0TDI’a göre daha da düşük bir fiyata sahip olması gerekir. Ancak VW türkiye’nin ilginç fiyat politikası sonucu bize göre GTE ile 2.0TDI DSG Comfortline aynı fiyata satılacak ve GTE dizelin yerini alacak diye düşünüyoruz. Yani GTE fiyatı günümüz şartlarında yaklaşık 235.000TL olabilir. 2018 VW fiyat listesi baz alınmıştır.

Bu değeri kullanarak Skoda Superb Hybrid fiyatı da rahatlıkla tahmin edilebilir. Passat ve Superb arasında yaklaşık %10 fiyat farkı olduğunu düşünüldüğünde, Skoda Superb Hybrid’in 2018 model yılı fiyatlarına göre 215.000TL’ye yakın bir fiyata sahip olacağını söylemek mümkün görünüyor.