Yeni Honda Insight (Hybrid) tanıtıldı

Honda’nın Toyota Prius modeline rakip olarak ürettiği Insight baştan aşağı yenilendi. Yeni Honda Insight, gerek sahip olduğu yeni hybrid motor sistemi gerekse de tasarım özellikleri ile markanın diğer modellerine artık fazlasıyla benzedi ve Toyota Prius benzeri kambur görünümden de kurtuldu.

Honda’nın yeni Honda Civic ile kullanmaya başladığı ve yeni Accord modeli ile devam ettirdiği tasarım diline sahip olan yeni Insight, boyut anlamında Honda Civic ile hemen hemen aynı. Tasarım olarak ise her 2 araçtan da çeşitli tasarım detaylarını almış. Öyle ki Civic ile aynı platformu paylaşıyor. Ayrıca her 2 aracın 2 dingil arası mesafesi de aynı ve 2700mm olarak açıklanıyor. Kısacası adı farklı olsa da, alt yapısı farklı bir motor sistemine göre elden geçirilmiş bir Civic Sedan araca baktığımızı söylemek yanlış olmayacaktır.

Diğer taraftan yeni Honda Insight modelinin kokpiti Civic modeline göre belirgin bir şekilde daha farklı detaylara sahip olmasıyla öne çıkıyor. Civic’te yer alan sportif kokpite benzese de, Insight kokpiti daha farklı ve lüks öğelerle bezenmiş.

Yeni Honda Insight Teknik

Hybrid motor sistemine sahip araçların sayısı günden güne artmaya başladı ve bu doğrultuda tam elektrikli araçlara geçişte önemli bir yere sahipler. Ülkemizde ise motor hacmini baz alan vergilendirme nedeniyle, Hybrid sistemdeki içten yanmalı motora göre vergi dilimi belirleniyor. İşte tam da bu noktada yeni Honda Insight modelinin önemli bir artısı ortaya çıkıyor.

Honda’nın artık B segmentinden başlayıp D segmenti de dahil tüm modellerinde yer alan 1.5lt sıralı 4 silindirli benzin motor (atmosferik veya turbo) Insight modelinde de yerini almış. Atmosferik beslemeye sahip motor ve 1 adet elektrik motorun yer aldığı hybrid sistem 151hp güce sahipken 267Nm tokr üretebiliyor. Hybrid sistemin ortalama olarak 4.3lt/100km benzin tüketmesi ise benzer güce sahip dizel motorlardan tüketim anlamında geri kalmadığını gösteriyor.

Not: Aracın şanzıman tipi, ağırlığı ve performans değerleri henüz açıklanmadı.

Yeni Honda Türkiye’ye gelir mi? Fiyatı ne olur?

Bir üst başlıkta da belirttiğimiz gibi; araçta yer alan 1.5lt motor sayesinde aracın ÖTV’si ülkemizde %60 olarak uygulanacak. Bu da Avrupa’ya gelmesi ile birlikte ülkemizde de satılabileceği anlamına geliyor. Honda Türkiye bu konuda ne düşünüyor?; Henüz bilemiyoruz ancak gelmesi durumunda talep görebilir.

Aracın fiyatı konusunda henüz bir bilgilendirme yok. Ancak Toyota’nın C Segmenti Hybrid modelleri ile benzer bir fiyata sahip olabilir. Bu doğrultuda Toyota Türkiye’nin ÖTV teşvikli fiyat listesinden anladığımız kadarıyla Auris Hybrid fiyatları 118.700TL ile 138.550TL arasında değişiyor. Diğer taraftan Prius modeli 225.000TL’den başlıyor.  Honda Civic Dizel başlangıç fiyatı ise 121.000TL. Bu doğrultuda Insight modeli fiyatının Auris Hybrid ve Prius arasında olacağını ve yaklaşık 170.000TL-180.000TL’den başlamasını bekliyoruz.

Facebook Comments