Yeni Honda Accord tanıtıldı

Honda’nın Türkiye’de özellikle geçmiş dönemlerde oldukça sevilmiş modellerinden bir tanesi olan D Segmenti Sedan modeli Accord baştan aşağı yenilendi. Tasarımı tamamen yenilenen ve motor seçenekleri de ülkemiz vergi sistemine büyük oranda uygun hale gelen model, artık bu sayede daha geniş kitlelere ulaşabilir. 

Bize göre ilk olarak söylenmesi gereken durum; son zamanlarda özellikle Alman premium markalar arasında adeta bir moda haline gelen, Matruşka bebek gibi aynı tasarımın neredeyse tüm sınıflarda benimsenme durumu bu sefer Honda ile karşımıza çıkmış gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl yenilenen Honda’nın C Segmenti modeli Honda Civic Sedan ile neredeyse aynı tasarıma sahip olan Honda Accord’u küçük kardeşi ile karıştırmamak elde değil. 
Aşağıdaki karşılaştırmalı görsellerden de anlaşılacağı gibi her 2 aracın da ön tasarımları hemen hemen aynı ancak Accord’un bambaşka bir tampon tasarımı var ve farklılık yaratıyor. Arkada ise stop ve tampon tasarımı farklı olsa da arka camın eğimi ve genel tarzı hemen hemen aynı. Araca yandan bakıldığında ise neredeyse birebir aynı görüntü ile karşılaşıldığını söylemek gayet mümkün görünüyor. 
Üstte yeni Honda Accord
Diğer taraftan her 2 aracın kokpit tasarımları birbirlerinden tamamen farklı tercih edilmiş ve yeni Honda Accord’un çok daha klasik bir kokpite sahip olduğu anlaşılıyor. Civic’in aksine kokpitin ortasında değil üstüne yer alan bilgi-eğlence ekranı ilk başta dikkat çekerken, otomatik şanzımana sahip versiyonlarda vites kolunun olmaması orta bölmede oldukça büyük bir yer açmış ve 2 adet bardak tutucusunun kullanılmasını sağlamış. Ayrıca ön konsol ortasının en altında dev bir kapak bulunuyor. Honda tarafından verilen bilgiye göre ise donanım seviyesine göre değişmekle beraber ısıtmalı-soğutmalı ön koltuklar, kablosuz akıllı telefon şarj etme ve 4G LTE bağlantısı gibi donanımlar da seçenekler arasında yer alacak. 
Solda yeni Honda Accord
Yeni Honda Accord’ta kullanılacak motorlar ise; modelin artık Türkiye’de daha yüksek adetler ile satılmasını sağlayacak düzeye yaklaşmış diyebiliriz. Honda Civic modelinde kullanılan 1.5lt turbo-benzin motorun 192ps güce ve 260nm torka sahip bir versiyonu 6 ileri manuel ve CVT otomatik şanzıman ile sunulacakken, bir üst seçenek olarak Civic Type-R modelinde de yer alan 2.0lt turbo-benzin motorun 252ps güce ve 369nm torka sahip ehlileştirilmiş bir versiyonu kullanılacak. Burada en can alıcı noktanın, bu motorun Honda’nın kendi geliştirdiği 10 ileri tork konvertörlü şanzıman ile satışa sunulacak olması diyebiliriz. Ayrıca 10 ileri otomatik şanzıman ilk kez bir önden çekişli araçta kullanılmış olacak. Ford ve GM’in beraber geliştirdiği 10 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman, iki Amerikan markasının arkadan çekişli araçlarında kullanılmaya başlandı.
Diğer taraftan Accord’un ülkemizdeki satışları anlamında en sıkıntılı nokta, düşük hacimli dizel motorların ürün gamında en azından şimdilik sunulmayacak olması olarak gösterilebilir. Halen tek dizel motorunu CR-V modelinde sunan Honda, emisyon sorunları nedeniyle aynı motoru Honda Civic modelinde bir türlü kullanamamış ve dizel motora sahip Civic’in tanıtımı sürekli ertelemişti ve akibeti de henüz belli değil. Ayrıca yeni tanıtılan CR-V modelinde de 1.6lt turbo-dizel seçeneği olmayabilir ve model 1.5lt turbo-benzin motorun 193ps gücünde bir versiyonu ile tanıtıldı. İşte bu nedenle Accord modelinde büyük bir ihtimalle dizel motor seçeneği yerine hybrid sistem seçeneği bulunacak. Zaten Hybrid sistem kullanılacağı Honda yetkilileri tarafından da açıklandı ancak ne sistem içindeki içten yanmalı motorun hacmi ne de sistemin toplam çıkış gücü ile ilgili bir bilgi verilmiyor. 
Sonuç olarak ülkemizde D Segmenti’nde uzun bir zamandır eksikliğini hissettiğimiz Honda Accord modeli artık yeni motorlarıyla bir söz sahibi olacak gibi görünüyor. 1.5lt turbo-benzin motorun yanına bir de aynı motorun bulunduğu hybrid sistem eklenirse %60 ÖTV sayesinde hem turbo-benzin hem de turbo-dizel rakiplerini alt edebilecek bir Accord ile karşılaşabiliriz. Bu da ülkemizde D Segmenti’nin önümüzdeki yıl ciddi anlamda karışabileceği ve Honda tarafından renklendirilebileceği anlamına geliyor.