Türkiye’nin Taksisi Tofaş Şahin, Amerika’nın Taksisi Caprice Classic’e Karşı

Türkiye’nin Taksisi Tofaş Şahin, Amerika’nın Taksisi Caprice Classic’e Karşı videomuzu izleyemiyorsanız tıklayınız…

Fiat lisansı ile ülkemizde yaklaşık 15 yıl üretilen Tofaş Şahin modeli, ülkemize çok çeşitli alanlarda hizmet etmiş bir araç olması ile öne çıkıyor. Özellikle taksi olarak 1980’li yılların sonundan 2010 yılının başına kadar 30 yıl hizmet eden bu emektar aracı trafikte görmek günden güne daha zor bir hale geliyor. Ayrıca polis ve kamu aracı olarak da devlet kurumlarında yaygın bir şekilde kullanıldığını eklemek gerekiyor.

Diğer taraftan; ülkemizde taksi, polis ve kamu aracı olarak kullanılan Tofaş Şahin gibi Amerika’da da 90’lı yıllarda Chevrolet Caprice Classic modeli kullanıldı. Ford Crown Victoria ile birlikte, özellikle 90’lı ve 2000’li yılların sinema filmlerinde görmeye alışık olduğumuz Caprice Classic modelinin çok iyi durumda olan pırıl pırıl bir örneğini elimize geçirme fırsatı yakaladık.

Bir takipçimizden de, yine aynı şekilde pırıl pırıl bir Tofaş Şahin S modeli video testlerimiz için önerilince ilginç bir fikir aklımıza geldi. “Nasıl olsa herkes Tofaş Şahin’i gayet iyi biliyor, 4-5 jenerasyon Türk İnsanı arasında neredeyse binmeyen yoktur” düşüncesi ile, tek bir araç testi yerine Chevrolet Caprice Classic ile çarpraz bir test yapmaya karar verdik.

Testimizin ana konusu ise; yapıları tamamen farklı ancak ABD ve Türkiye’de aynı dönemlerde kullanılan bu araçları her açıdan karşılaştırmak. Bu doğrultuda Türkiye’nin Taksisi Tofaş Şahin’i Amerika’nın taksisi Chevrolet Caprice Classic ile boyut, teknik, motor, performans, motor sesi ve fiyat olarak karşılaştıracağız. Bakalım bu 2 araç birbirlerinden ne kadar farklı? Hep beraber göreceğiz 🙂 , İyi seyirler.

Facebook Comments