En fazla ve en az arıza yapan otomobil markaları hangileri?

0
3165
en sorunsuz ve en az arıza çıkaran otomobil markaları
En sorunsuz ve en az arıza yapan otomobil modelleri listesi 2017 yılı sonunda, bu konuda en güvenilir kurumların başında gelen J.D. Power kuruluşunun ABD’de yaptığı bir araştırmada, en az ve en çok sorun çıkaran otomobil markaları açıklanmıştı. Oldukça ses getiren ve sürprizlerle dolu olan bu araştırma hakkındaki analizimizi aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.
Diğer taraftan aynı kurum tarafından bu sefer İngiltere’de yapılan aynı konulu araştırmanın sonuçları düşündürücü sonuçlara sahip. Aşağıdaki sıralamanın tam ortasında yer alan “Sektör ortalaması” sayısı, tüm markaların arıza sayısının ortalaması alınarak tespit edilmiş ve bu doğrultuda her 100 aracın çıkardığı ortalama arıza miktarı 131 olarak belirtiliyor. Yani 1 araç yaklaşık 1,31 adet arıza çıkarma miktarına sahip.

Bu değerler;

Araca 12-36 ay arasında bir süredir sahip olan kişilerin son 12 ayda karşılaştırdıkları arıza miktarına göre ifade edilmiş. Yani araç sahipleri en az 12 ay en fazla da 36 aydır bu araçlara sahipler ve toplam katılımcı sayısı da 12.000 kişi olarak yer alıyor. Toplam 25 markanın listede yer aldığı düşünülürse her 1 markadan 480 adet araç araştırmada yer almış. Bu arada toplanan bilgiler yetkili servislerden değil doğrudan araç sahipleri aranarak gerçekleştirilmiş. Bize göre gerek araç sayısı gerekse de bilgi toplama yöntemi açısından gayet yeterli istatistikler olarak görünüyor.

Bu arada 8 farklı kategoride en az 177 farklı arıza kaydı elde edilmiş ve bu arızaların içinde sadece motor ve şanzıman değil kokpit-kabin aksamı, sürüş ve aracın dışı ile alakalı her türlü arıza da dahil edilmiş. Öyle görünüyor ki, (Hatanın büyüklüğüne göre puanlama yapılmadıysa) irili ufaklı her türlü arıza tek bir torba içinde toplanmış. Her ne kadar aracın genelinde arıza sayısı olarak fikir verse de, bize göre motor-şanzıman, elektronik, kokpit…vs diye ayırılıp bu tip bir araştırma yapılsa daha iyi olabilirmiş. Aslında J.D. Power’ın elinde bu veriler ayrıntılı şekilde vardır ama maalesef açıklanmıyor. Örneğin en ekstrem bir şekilde; kokpitte yerinden çıkan bir düğme ile motorda triger kayışı kopması gibi hayati bir hata aynı kefeye konmaması gerekir.

J.D.Power’ın sonuçları doğrultusunda en sorunsuz otomobil markaları;

İngiltere’de en az arıza çıkaran ilk 5 model Kia ve Volvo eşit miktarda olmak üzere, Skoda, Suzuki ve Hyundai olmasıyla öne çıkıyor. İlk 5’i takip eden diğer markalar ise Toyota, Vauxhall (Opel), Peugeot, Seat ve Mazda olarak yer alıyor.  Mercedes ve Jaguar markaları ise sektör ortalamasının hemen üstünde yer alıyor.

İngiltere’de yer alan markaların arıza yapma miktarları (100 araçta)

Listenin sonunda ise;

Oldukça şaşırtıcı bir şekilde BMW ve Audi markaları yer alıyor. Land Rover ve Fiat, ABD’de yapılan diğer araştırmada en altlarda yer aldığı için normal karşılanabilir ancak bu 2 markanın araç başına neredeyse 1 yılda 2 sefer sorun çıkartması son derece ilginç. Üstelik BMW ABD listesinde en iyi ilk 10’da yer alıyordu. Audi ise sektör ortalamasının hemen üstündeydi.
Şimdi her 2 ülkenin arıza miktarlarına bir bakalım;
ABD ve İngiltere 100 araç başına arıza miktarı
Yukarıdaki karşılaştırmalı tablolarda görüleceği gibi İngiltere ve ABD arasında bazı markalar ya ortak değil ya da bu listelere dahil edilmemiş. ABD’de satılmayan Seat, Skoda, Peugeot, Citroen, Dacia, Renault gibi markalar ABD listesinde yer almazken, İngiltere’de yaygın bir şekilde satılmayan Chevrolet, Lincoln, GMC, Chrysler, Acura, Ram, Dodge gibi markalar da İngiltere listesinde yer almıyor. Diğer taraftan Jeep, Infiniti, Lexus, Subaru ve Porsche gibi markalar İngiltere’de satılmasına rağmen bu listede ilginç bir şekilde yer almıyor. ABD listesinde yer alan Buick markası ve İngiltere listesinde yer alan Vauxhall markasının birçok modeli ise Opel ile aynı ve bu nedenle de büyük oranda fikir verebilir diye düşünüyoruz.
En sorunsuz markalar konusunda genel bir değerlendirme yapacak olursak;
Her 2 listede de yer alıp ilk 10 içerisinde bulunan 4 markalar; Toyota, Hyundai, Kia, Opel (Buick ve Vauxhall ile) olarak yer alıyor.
Her 2 listede de yer alıp son 10 içerisinde bulunan 4 marka; Fiat, Land Rover (Range Rover), Ford, Mitsubishi olarak yer alıyor.
– Volvo’nun ABD’de arıza miktarı sektör ortalamasından daha iyi ve İngiltere’de Kia ile en üstte yer alıyor. Ayrıca İngiltere arıza oranı ABD’ye neredeyse göre yarı yarıya az.
– Mercedes’in İngiltere’de arıza miktarı sektör ortalamasından daha iyi ve ABD’de en iyi ilk 5’de yer alıyor. Ayrıca her 2 ülkede de arıza miktarı hemen hemen aynı (ABD:131 – İngiltere: 129)
– BMW’nin ABD listesinde 7.olup İngiltere listesinde sonuncu olması oldukça kafa karıştırıcı ve hayal kırıklığı yaratıyor. Bu durum, zor bir ihtimal olsa da, ABD üretimi BMW’lerin Avrupa üretimlerinden kaliteli olması olarak yüzeysel ve kesin olmayacak bir şekilde yorumlanabilir. İngiltere’deki BMW arıza oranı ABD’ye göre %40’ın üzerinde daha fazla.
– Nissan ABD’de alt sıralarda yer alırken İngiltere’de tırmanışa geçiyor. Bunda 2 ülke arasındaki model farklılığı rol oynuyor olabilir ve ürün gamı neredeyse tamamen farklı.
– VW ve Mazda’nın ABD modelleri, İngiltere modellerine göre yaklaşık %40 oranında daha fazla arıza çıkartıyor gibi görünüyor.
– Skoda ve Suzuki’nin Kia ve Volvo’nun hemen arkasından geliyor olması dikkate değer.
Honda ABD’de daha fazla arıza yapmasına rağmen sektör ortalamasına göre iyi konumda ancak İngiltere’de sektör ortalamasının altına düşüyor.
Son olarak İngiltere listesindeki markaların en az arıza çıkartan ve en sorunsuz otomobil modellerine segment bazında göz atalım;