Yeni Suzuki Jimny’nin ilk resmi görselleri global sitede tanıtıldı.

Suzuki’nin 1970 yılından beri devam ettirdiği ve farklı adlarla satışa sunduğu en önemli modellerinden bir tanesi olan Jimny modeli yenilendi. Diğer taraftan yeni Suzuki Jimny modeli Suzuki’nin global sitesinde görünüm anlamında resmi olarak tanıtılmış olsa da, diğer birçok detayının Temmuz ayında yapılacak tanıtım ile açıklanacağını belirtmeden geçmeyelim.

Geçmiş dönemlerden beri korunan köşeli ve retro tasarım anlayışı, yeni model için de geçerli. Ancak daha bir kaliteli ve şık göründüğünü söylemek fazlası ile mümkün görünüyor. Daha önceki modeller sanki daha bir basit görünüme sahipti. Yeni Suzuki Jimny’nin ise; köklerine bağlı hareket eden ve retro tasarım detaylarını yoğun bir şekilde kullanan Jeep Renegade benzeri bir yol izliyor gibi görünüyor.

Aracın boyutları konusunda henüz resmi bir bilgi yer almıyor. Ancak yayınlanan resmi fotoğraflardan bir miktar büyümenin gerçekleştiğini söylemek de mümkün. Genel anlamda hem dış hem de iç tasarım köklerine bağlı ve safkan bir arazi aracı için fazlası ile güzel görünüyor. Bu tip kült araçlarda geçmişe bağlı kalmak günümüzün birbirlerine benzeyen aşırı modern tasarımları arasından sıyrılmak için iyi bir yöntem diye düşünüyoruz.

Yeni Suzuki Jimny Teknik

Konforu ikinci plana atan ve esas olarak arazi özellikleri ile öne çıkan bir araç olan Jimny’nin yeni jenerasyonunda da işler değişmemiştir diye düşünüyoruz. Gerektiği zaman kullanılan yetenekli 4×4 sistemi ve arazi ihtiyaçlarına göre tasarlanan şasi ve süspansiyon sistemi de bu durumu kanıtlıyor.

Modelde kullanılacak motorlar ise henüz açıklanmadı. Ancak tahmin etmek mümkün. Yeni 1.2lt 4 silindirli atmosferik-benzin motor giriş seviyesinde sunulabilecekken, 1.0lt turbo-benzin 3 silindirli motorun yaklaşık 110ps güce ve 170nm torka sahip olacağı tahmin ediliyor.

Detaylı teknik verilerin ve fotoğrafların çok yakın bir zaman içinde yapılacağını düşündüğümüz yeni Suzuki Jimny, görücüye Ekim 2018 tarihinde yapılacak olan Tokyo Otomobil Fuarı’nda çıkacak. Ardından da dünya çapınmda satışa çıkacak. Ülkemizde ise 2019’un ilk çeyreğinde satışa sunulması beklenebilir. Fiyatı ise döviz kuruna bağlı olarak 110.000TL civarından başlayabilir.

 

Facebook Comments