Yeni Audi A1 tanıtım öncesi kendini net bir şekilde gösterdi

Premium markalar arasında B segmentinde model sunan tek marka olan Audi, VW Polo tabanlı A1 modelini 2010 yılında satışa sunmuştu. Aradan geçen 8 yılın ardından model yenileniyor ve yeni Audi A1’in resmi olmayan görselleri de tanıtım öncesi görüntünledi. Tüm detayları da ortaya çıktı.

Hatırlanacak olursa aynı sınıfta yer alan ve yeni A1 ile MQB A0 patformunu paylaşan yeni VW Polo 2017 yılında tanıtılmıştı. Yeni platformunda etkisi ile boyutları hissedilir oranda büyüyen aracın özellikle iç tasarımındaki değişim devrim niteliğindeydi. Yeni Audi A1’de ise hem iç hem de dış tasarım devrimden öte bir şekilde değişmiş gibi görünüyor. Markanın son zamanlarda tanıttığı A6, A7 ve A8 gibi araçların ön görünümünü alan yeni A1, profil ve arka tasarım anlamında da yine B Segmentinde yer alan Crossover kardeşi Audi Q2‘den önemli detaylara kavuşmuş.

İç tasarım ise yeni VW Polo modeline benzese de, gösterge grubunun iki yanında yer alan havalandırma ızgaraları önemli bir farka imza atıyor. Açıkçası bu tip bir gösterge grubuna günümüzde rastlamak çok kolay değil. Bansi geçen bu ızgaralar ve sola dönük kokpit yapısı, aracın sürücü odaklı tasarlandığını açık bir şekilde gösteriyor.

Yeni Audi A1 motorlar

Modelde kullanılacak motor ve şanzıman seçenekleri ise tüm VW Grubu modellerinde ya kullanılıyor ya da kullanılmaya başlanacak seçeneklerden oluşuyor ve aşağıdaki şekilde yer alıyor.
  • Audi A1 35TSI: 1.0lt turbo-benzin 116ps
  • Audi A1 40TSI: 1.5lt turbo-benzin 150ps
  • Audi A1 35TDI: 1.6lt turbo-dizel 95ps
  • Audi S1 Quattro (4×4): 2.0lt turbo-benzin 250ps
Bu motorlardan 1.0lt turbo-benzin 116ps ve 1.6lt turbo-dizel 95ps seçeneklerinde 6 ileri manuel şanzıman da sunulabilecekken, diğer seçeneklerde 7 ileri DSG şanzımanın standart olarak sunulacağını tahmin ediyoruz. S1 modeli ise 2.0lt 250ps gücünde motor ile sunulabilir. Bu motor ile Audi S1 0-100km/saat hızlanmasını 5.3 saniyede tamamlayabilir.
Ekim 2018 tarihinde yapılacak olan Paris Otomobil Fuarı‘nda resmi olarak görücüye çıkacak olan yeni Audi A1’in önümüzdeki günlerde tanıtılması bekleniyor. Aracın tüm özelliklerini tanıtım sonrası daha detaylı bir şekilde sizlere aktaracağız.
Facebook Comments