Yeni Audi Q3 tanıtıldı. Audi Q8 ile olan benzerlik dikkat çekici.

Audi’nin C segmentinde yer alan Crossover modeli Q3 baştan aşağı yenilendi. Markanın yakın zaman önce tanıttığı E Segmenti sportif Crossover modeli Q8 ile önemli benzerliklere sahip olan yeni Audi Q3, çok daha dinamik hatları ile sınıfında dikkat çekecek gibi görünüyor.

Bu benzerliği vurgulamak için; İlk olarak yeni Audi Q3 ile Audi Q8 tasarımlarına göz atmakta fayda var diye düşünüyoruz. En belirgin farkın far tasarımı olduğunu söylemek mümkün görünüyor.

yeni audi q3 audi q8 karşılaştırması
Üstte Audi Q8, altta yeni Audi Q3

Şimdi gelelim yeni ve eski kasa Audi Q3 karşılaştırmasına;

Her şeyden önce şunu belirtelim ki; VW Grubu’na bağlı birçok markanın C Segmenti modellerinde yaygın bir şekilde kullanılan MQB platformu üzerinde yükselen yeni Q3, bir önceki kasaya göre 96.5mm daha uzun ve 2 dingil arası mesafesi de 76mm daha fazla. Genişlik ve yükseklik ölçüleri henüz açıklanmamış olsa da, mevcut fotoğraflardan, aracın uzunluklarında olduğu gibi belirgin bir büyüme söz konusu olmuştur diye düşünüyoruz. Ayrıca aracın bagaj hacmi de 530lt olarak açıklanıyor ve bu değer C Segmenti bir araç için gerçekten de başarılı. En büyük rakip BMW X1’in bagaj hacmi ise 505lt. Bir önceki kasa Audi Q3’ün bagaj hacmi ise sadece 420lt’ydi.

Tasarım detaylarına geçecek olursak; Açıkçası Audi Q3’ün bir önceki tasarımını açık bir şekilde beğenmemiştik. Audi A1’in yükseltilmişi gibi duran yapı, yeni araçta kendisini gerçek bir Crossover görüntüsüne bırakmış. Bu duruma yardımcı olan en büyük etkenlerden bir tanesi ise şüphesiz daha dar yapılı camlar diyebiliriz. Yapılan konseptvari tasarım değişiklikleri de adeta baştan aşağı şekilde gerçekleşmiş ve bu nedenle tek tek incelemeye gerek görmüyoruz. Zaten karşılaştırmalı fotoğraflar da bile genel yerleşim hariç her hangi bir ortak detay olmadığı net bir şekilde görülebiliyor.

eski yeni audi q3 karşılaştırma
Üstte yeni Audi Q3

Yeni Audi Q3 kokpiti de aynen aracın dışında olduğu gibi bir önceki kasadan en ufak bir detay yer almıyor. Kokpit üstünden çıkan ekran kokpit ortasına taşınmış ve bize göre çok da iyi yapılmış. Darısı diğer markaların başına diyoruz. Yeni kokpit gerek kullanışlılık, gerekse de kaliteli görünüm açısından bir önceki kasanın oyuncaklı ve basit görüntüsünden fazlası ile uzak ve daha üst bir sınıf modele bakıyor hissi verdiğini söylemek mümkün görünüyor. Ayrıca en altta bulunan havalandırma kumandalarının bir tık üste taşınmış olması ergonomi açısından önemli bir değişiklik olmuş.

eski yeni audi q3 kokpit dashboard
Solda yeni Audi Q3

Kokpitte gerçekleşen bir diğer önemli değişim ise, artık analog göstergelerin kullanılmayacak olması. Kokpit ortasında 8.8inch olarak sunulan ekran opsiyon olarak 10.1 inch’e büyütebilirken, göstergeler standart olarak 10.25inch ölçüsüne sahip. Opsiyon olarak ise 12.3inch olarak büyütülebiliyor.

Sonuç olarak; Gerek iç ve gerek dış tasarım olarak bir türlü sevemediğimiz ve oyuncak gibi görünen Audi Q3, yeni ve modern tasarımı ile beğenimizi kazandı.

Yeni Audi Q3 motorlar

1 tanesi dizel ve 3 tanesi de benzin motor ile sunulan yeni Q3’te giriş seçeneği olarak VW’in 1.4lt turbo-benzin motoru yerine tasarladığı 1.5lt turbo-benzin motor ile sunuluyor. Bu motor halen başta VW modelleri olmak üzere birçok farklı Audi, Skoda ve Seat modelinde yerini almış durumda. Ülkemizde de satışların büyük bir kısmını bu seçeneğin oluşturacağı açık ve net. Diğer seçeneklerin tamamı 2.0lt motor hacmine sahip.

Model uzantıları ve motor seçeneklerinin tamamı şu şekilde yer alıyor.

  • Audi Q3 35 TFSI: 1.5lt turbo-benzin, 150ps güç, 250Nm tork
  • Audi Q3 40 TFSI: 2.0lt turbo-benzin, 190ps güç
  • Audi Q3 45 TFSI: 2.0lt turbo-benzin, 230ps güç
  • Audi Q3 35 TDI: 2.0lt turbo-dizel, 150ps güç
  • Audi Q3 40 TDI: 2.0lt turbo-dizel, 190ps güç (Henüz açıklanmadı)

Tüm bu motor seçenekleri içerisinde sadece 35 TFSI modeli standart olarak 6 ileri manuel şanzıman ile sunulacakken, 7 ileri S-Tronic şanzıman bu motor ile ek ücret karşılığında alınabilecek. Ayrıca yine giriş seviyesi 35 TFSI ve 35 TDI modelleri sadece önden çekiş sistemi ile tercih edilebilecek. 40 ve 45 uzantılı TFSI ve TDI modellerinde ise 7 ileri S-Tronic şanzıman ve 4×4 çekiş sistemi Quattro standart olarak sunuluyor.

2018 son çereğinde ülkemizde olmasını beklediğimiz yeni Audi Q3 fiyatları ise; artan Euro kuru nedeniyle yaklaşık 300.000TL’den başlayacak gibi görünüyor. Halen satışta olan Q3 modeli 1.4 TFSI seçeneği ile 265.176TL fiyat etiketine sahip. Yeni kasa ve Euro etkisi ile %10 civarında bir artış beklemek yanlış olmayacaktır.

Facebook Comments